Csík Klára, aki több multinacionális cégnél dolgozott vezetői pozícióban, jelenleg az In-Deed nemzetközi vezetői tanácsadó cég magyarországi irodáját irányítja, sok tévhitet lát a karrier fogalomköre körül.
"Divatos szó a karrier, menő erről beszélni, viszont úgy látom, sokan ezalatt hatalmat és pénzt értenek, amit én a média és a közvélemény által sugallt rossz felfogásnak tartok. A karrier arról szól, megtaláljuk-e a munkában, az életben számításunkat, sikerül-e kiegyensúlyozottan, önmagunkkal és a világgal harmóniában élni. Karrier lehet az is, ha valaki egyszerűen szereti a munkáját és mellette még jut ideje a gyermeknevelésre is", fogalmaz Csík Klára.
Sok a vezetői posztra meg nem érett főnök
A vezetői tanácsadó nem tekinti karriernek, ha valaki az egyetemről kikerülve éjt nappallá téve hajhássza a pénzt, magasra jut, de elveszti erkölcsi érzékét és boldogtalanul éli az életét. "Ha valaki 30 évesen feljut egy cég hierarchiájának csúcsára, fennáll a veszélye, hogy nem tudja ezt tartósítani, ugyanis a legtöbb esetben emberileg nem érett meg a feladatra, a szakmai sikerek mellett a kollégákkal való bánásmód gondot okoz és kudarcként élik meg saját vezetői mindennapjait. Ezért is látok sok, 35-40 évesen pályamódosításra kényszerülő felsővezetőt."
A tanácsadó nem javasolja fiatalon a magas vezetői posztokat megcélozni. "Érni kell, emberileg fel kell nőni a feladathoz, ami éveket vesz igénybe." Csík Klára megjegyezte, a fiatal vezetők gyakori hátránya a vállalaton belüli gyenge informális tekintély: ugyan hivatalosan elismerik a beosztottak vezetőként, de belülről nem tekintik mértékadónak, olyasvalakire, akire felnézhetnek. Számos fiatal vezető zavarban van, bizalmatlan légkörben dolgozik, nem hisznek neki legbelül a beosztottak."
Gondolkodjunk évekre előre
Ugyan nehéz előre tervezni a munka világában, mégis tanácsos időnként átgondolni, 1-5-10 év múlva hol és milyen munkával képzeljük el a jövőnket. Vannak már olyan vállalatok, melyek tudatosan foglalkoznak a munkavállalók karriertervezésével, viszont még nem elterjedt a hazai vállalati kultúrában. Csík Klára rossznak tartom, ha sematikusan, személytelenül foglalkoznak ezzel, a karriertervezéshez személyes beszélgetések és személyre szabott tanácsadás szükséges. Ha cégünknél nincs stratégia erre, fordulhatunk idősebb kollégánkhoz. Emellett pályaorientációs tanácsadáson vagy különböző coaching-projekteken is részt vehetünk.
Értékessé kell tenni magunkat
Szintén nem a divatos, pénzről, hatalomról szóló karrierfelfogást hangsúlyozza Juhos Andrea, karriertanácsadó, a DBM Magyarország ügyvezető partnere: A tudatos karrierépítés nem csupán azt jelenti, hogyan juthatok feljebb a céges ranglétrán, hanem elsősorban azt, miként lehetek értékes, több területen alkalmazható a vállalaton belül vagy a munkaerőpiacra kikerülve hogyan tudok könnyebben váltani. Tudomásul kell venni, hogy biztos munkahely nincs és a vezetői pozíciók száma is véges.
A tanácsadó a folyamatos képzésekben látja a karrierépítés kulcsát. Azt tanácsolom minden munkavállalónak, folyamatosan képezze magát, hiszen a tudás a diploma megszerzése után néhány éven belül elavul.
Továbbképzés: ne csak jelenlegi szakmánkban
A továbbképzéseknél két irány lehetséges: vagy a szakmához kapcsolódó tréningeken való részvétel - így például értékesítők esetében a kommunikációs vagy befolyásolási tréning - vagy egy a szakterülethez nem kötődő, de távlatokban hasznot hozó képzés. Utóbbi akkor kerül előtérbe, ha tudjuk, 2-3 év múlva milyen irányba szeretnénk váltani és ezt készítjük elő továbbképzésekkel. Érdemes átgondolni, ha váltani szeretnénk néhány év múlva, hol tudjuk elképzelni magunkat.
A nyelvi és az informatikai továbbképzések mindig hasznosak. Emellett az önismeret és a kapcsolatépítés fejlesztését vélem nagyon fontosnak. A multinacionális cégeknél dolgozóknak könnyebb a helyzetük, mert a munkaadók sok tréninget szerveznek az alkalmazottaknak, néha már túlságosan is sokat. A kis és középvállalkozásoknál dolgozók kevesebb továbbképzési lehetőségben részesülnek. A munkaadótól függetlenül nekik is azt javasolom, ha nem kapnak, költsenek saját zsebből önképzésre, mert hosszú távon mindenképpen megéri - jegyezte meg Juhos Andrea.