Veszélyes fiatalon a csúcsra jutni

Mit jelent a karrierépítés? A Pályacsúcs Magazin két tanácsadót kért meg arra, fogalmazzák meg, mi számít egészséges karriernek és mit tanácsos kerülni.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csík Klára, aki  több multinacionális cégnél dolgozott vezetői pozícióban, jelenleg az In-Deed nemzetközi vezetői tanácsadó cég magyarországi irodáját irányítja, sok tévhitet lát a karrier fogalomköre körül.

"Divatos szó a karrier, menő erről beszélni, viszont úgy látom, sokan ezalatt hatalmat és pénzt értenek, amit én a média és a közvélemény által sugallt rossz felfogásnak tartok. A karrier arról szól, megtaláljuk-e a munkában, az életben számításunkat, sikerül-e kiegyensúlyozottan, önmagunkkal és a világgal harmóniában élni. Karrier lehet az is, ha valaki egyszerűen szereti a munkáját és mellette még jut ideje a gyermeknevelésre is", fogalmaz Csík Klára.

Sok a vezetői posztra meg nem érett főnök

A vezetői tanácsadó nem tekinti karriernek, ha valaki az egyetemről kikerülve éjt nappallá téve hajhássza a pénzt, magasra jut, de elveszti erkölcsi érzékét és boldogtalanul éli az életét. "Ha valaki 30 évesen feljut egy cég hierarchiájának csúcsára, fennáll a veszélye, hogy nem tudja ezt tartósítani, ugyanis a legtöbb esetben emberileg nem érett meg a feladatra, a szakmai sikerek mellett a kollégákkal való bánásmód gondot okoz és kudarcként élik meg saját vezetői mindennapjait. Ezért is látok sok, 35-40 évesen pályamódosításra kényszerülő felsővezetőt."

A tanácsadó nem javasolja fiatalon a magas vezetői posztokat megcélozni. "Érni kell, emberileg fel kell nőni a feladathoz, ami éveket vesz igénybe." Csík Klára megjegyezte, a fiatal vezetők gyakori hátránya a vállalaton belüli gyenge informális tekintély: ugyan hivatalosan elismerik a beosztottak vezetőként, de belülről nem tekintik mértékadónak, olyasvalakire, akire felnézhetnek. Számos fiatal vezető zavarban van, bizalmatlan légkörben dolgozik, nem hisznek neki legbelül a beosztottak."

Gondolkodjunk évekre előre

Ugyan nehéz előre tervezni a munka világában, mégis tanácsos időnként átgondolni, 1-5-10 év múlva hol és milyen munkával képzeljük el a jövőnket. Vannak már olyan vállalatok, melyek tudatosan foglalkoznak a munkavállalók karriertervezésével, viszont még nem elterjedt a hazai vállalati kultúrában. Csík Klára rossznak tartom, ha sematikusan, személytelenül foglalkoznak ezzel, a karriertervezéshez személyes beszélgetések és személyre szabott tanácsadás szükséges. Ha cégünknél nincs stratégia erre, fordulhatunk idősebb kollégánkhoz. Emellett pályaorientációs tanácsadáson vagy különböző coaching-projekteken is részt vehetünk.

Értékessé kell tenni magunkat

Szintén nem a divatos, pénzről, hatalomról szóló karrierfelfogást hangsúlyozza Juhos Andrea, karriertanácsadó, a DBM Magyarország ügyvezető partnere: A tudatos karrierépítés nem csupán azt jelenti, hogyan juthatok feljebb a céges ranglétrán, hanem elsősorban azt, miként lehetek értékes, több területen alkalmazható a vállalaton belül vagy a munkaerőpiacra kikerülve hogyan tudok könnyebben váltani. Tudomásul kell venni, hogy biztos munkahely nincs és a vezetői pozíciók száma is véges.

A tanácsadó a folyamatos képzésekben látja a karrierépítés kulcsát. Azt tanácsolom minden munkavállalónak, folyamatosan képezze magát, hiszen a tudás a diploma megszerzése után néhány éven belül elavul.

Továbbképzés: ne csak jelenlegi szakmánkban

A továbbképzéseknél két irány lehetséges: vagy a szakmához kapcsolódó tréningeken való részvétel - így például értékesítők esetében a kommunikációs vagy befolyásolási tréning - vagy egy a szakterülethez nem kötődő, de távlatokban hasznot hozó képzés. Utóbbi akkor kerül előtérbe, ha tudjuk, 2-3 év múlva milyen irányba szeretnénk váltani és ezt készítjük elő továbbképzésekkel. Érdemes átgondolni, ha váltani szeretnénk néhány év múlva, hol tudjuk elképzelni magunkat.
 

A nyelvi és az informatikai továbbképzések mindig hasznosak. Emellett az önismeret és a kapcsolatépítés fejlesztését vélem nagyon fontosnak. A multinacionális cégeknél dolgozóknak könnyebb a helyzetük, mert a munkaadók sok tréninget szerveznek az alkalmazottaknak, néha már túlságosan is sokat. A kis és középvállalkozásoknál dolgozók kevesebb továbbképzési lehetőségben részesülnek. A munkaadótól függetlenül nekik is azt javasolom, ha nem kapnak, költsenek saját zsebből önképzésre, mert hosszú távon mindenképpen megéri - jegyezte meg Juhos Andrea.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo