Veres János ismertette szerint az intézkedések nélkül az államháztartás deficittöbblete 1.000 milliárd forint lenne. Az idén az intézkedések 350 milliárd forinttal javítják az egyenleget, ennek fele kiadáscsökkentés, másik fele bevételnövelés. A 2007-es deficit mérséklés tervezett mértéke 1.000 milliárd forint. A pénzügyminiszter az intézkedésekről konkrétumokat nem ismertetett.
Nem kell pót
Veres János megerősítette, hogy továbbra is azzal számolnak, hogy 2008-ban az ország teljesíti a maastrichti kritériumokat. Pótköltségvetés benyújtását Veres János nem tartotta indokoltnak, mint mondta, a folyó tételek változása nem éri el azt a mértéket, ami pótköltségvetést tenne szükségessé.
Veres János elmondta, hogy az 1.000 milliárd forintos idei többlethiány fele egyszeri, másik fele tartós tételekből áll össze. Példaként az egyszeri tételek közé sorolta a Gripen vadászgépek beszerzése elszámolásának idei 70 milliárd forintos eredményszemléletű hatását, illetve az autópálya építéseknél a költségvetésben elszámolásra kerülő, mintegy 130 milliárd forintot. A fennmaradó 300 milliárd forintról nem kívánt részleteket közölni, mint mondta a jövő hétfői kormányülést követően válnak véglegessé. Kérdésre válaszolva annyit azonban elmondott, hogy az egyszeri tételek között a BKV-t és a MÁV-ot is érintő kiadások is szerepelnek, de konszolidációjuk nem. Mint mondta, intézkedések híján tartóssá válhatna a gyógyszertámogatás és a gyógyító-megelőző előirányzat "túllövése", ezért a kormány mindkét területnél korrekcióra tesz javaslatot. A javaslatok érintik még a költségvetési intézmények maradványtartási kötelezettségét is.
Az ekho marad
Veres azt is hangsúlyozta, hogy a kormánydöntésre és egyes esetekben a parlament döntésére is váró javaslatok az idei és a jövő évi eredményt is korrigálják, a 2007-ben is ható intézkedések közé sorolta az ártámogatások módosítását.
A pénzügyminiszter szerint minden adónemet, minden támogatást, amit az állam ad Magyarországon, megvizsgáltak az elmúlt időben. "Nem lesz minden adónemben módosítási javaslat" - tette hozzá. A miniszterjelölt utalt arra, hogy például nem nyújtanak olyan javaslatot a kormány elé, ami az ekho szabályait érintené.
Arra a kérdésre, hogy miért a választások után derült ki a valós államháztartási helyzet, azt válaszolta: ilyen jellegű komplex felmérést eddig a PM-ben szándékosan nem készítettek, hogy kiszivárgásuk ne gerjesszen politikai ügyet. Hozzátette: ma más a helyzet, "ma megvan az esély egy olyan mértékű változásra, amekkorára szükség van, korábban ezt nem láttam". A 2007-es és 2008-as hiánycélról nem tudott nyilatkozni, "ezekkel akkor tudunk foglalkozni, ha a parlament elfogadja az előterjesztett javaslatokat" - fogalmazott a miniszterjelölt.
Reinhard Cluse, a UBS bankcsoport londoni befektetési részlegének feltörekvő piaci konzultánsa az MTI-nek azt mondta: ahhoz képest, amit a piac várt, a miniszterelnök által elmondottak kedvezőek, legalábbis jelentősen emelik a várakozásokat. A piac jelenleg mintegy 400 milliárd forintos kiigazításban gondolkodik a következő 12-15 hónapra, egy esetleges ezer milliárdos csomag "nyilván meghaladja a legtöbb piaci szereplő eddigi várakozását", tette hozzá.
A Dresdner bankcsoport londoni befektetési részlegének (DrKW) csütörtöki kommentárja szerint a kormány "megkésve ugyan, de erőteljesen elismerte" a költségvetési helyzet súlyosságát. A DrKW elemzői szerint Gyurcsány Ferenc parlamenti nyilatkozatából az következik, hogy a költségvetési hiány az idén a takarékossági csomaggal együtt lesz a GDP 8 százaléka, ebből pedig az, hogy korrekciós intézkedések nélkül a kormány 10 százalékhoz közeli idei deficitet várt volna. A cég maga eddig 8,5 százalékos hiányt jósolt kiigazítás nélkül 2006-ra.