A pénzügyminiszter az MTI-nek adott interjúban úgy vélte, hogy a kormánypárti képviselőknek legkorábban az év közepén hozhatnak egy kis örömöt a közvélemény kutatások, ekkorra ugyanis beérnek az elmúlt egy évben hozott intézkedések eredményei és a lakosság is érezheti a pozitív változásokat. A pénzügyminiszter szerint egy fél év múlva alapvetően megváltozik az országról alkotott kép, tovább erősödik a bizalom, érezhető lesz, hogy a reálbérek a 2007-es csökkenés után már kis mértékben ismét emelkednek, és a társadalom számára is nyilvánvalóvá válik, hogy a kormány világos kormányzati programot valósít meg, az ezt kritizálóknak pedig nincs alternatív programja.
Dől az adóbevétel
A költségvetést illetően Veres János szerint a kedvezőbb 2007-es deficit oka, hogy a társaságok a vártnál nagyobb összegű adót fizettek be feltöltésként decemberben, jobban alakultak a személyi jövedelemadó, és járulék bevételek is. A jövő évi költségvetésben az állam önmagára költött kiadásainak növekedését cáfolta a pénzügyminiszter, illetve arra hívta fel a figyelmet, hogy jövőre GDP arányosan, összehasonlítható szerkezetben az igazgatási jellegű kiadások csökkennek. Kisebb létszámmal és kisebb dologi költséggel működik az állam - tette hozzá és emlékeztetett arra, hogy a kiadásoknál és a bevételeknél is vannak nem összehasonlítható adatok. (Az államadósság viszont az egekben...)
A jövő évi büdzsé számításainál alapul vett 2,8 százalékos növekedési ütemet a pénzügyminiszter reálisnak tartja (egyes gazdaságkutatók ennél is többet várnak), nem lát olyan folyamatot, ami megvalósulását veszélyeztetné. Sőt az idei alacsony bázis is biztonságosabbá teszi a 2,8 százalék elérését - tette hozzá. A 2008-as büdzsé jelentősebb feszültségeket nem tartalmaz, a költségvetéssel szemben - a parlamenti vita időszakában - érdemi alternatíva nem jelent meg, tárgyalása során pedig minden neuralgikus pontra sikerült megoldást találni.
Nem új probléma
Veres elismerte, hogy az önkormányzatoknak nem lesz könnyű jövőre, de mint mondta ez nem új keletű probléma. Ez az önkormányzati rendszer örökösen pénzügyi nehézségekkel és feszültségekkel van tele Magyarországon, mert 90-ben jó szándékkal ugyan, de az ország teherbíró képességét jelentősen meghaladó nagyságú, és forrásigényű rendszer jött létre - mondta. Ugyanakkor sem a nyugdíjrendszerben sem más nagy rendszernél nem lát olyan feszültséget a pénzügyminiszter, ami érdemben kétségessé tenné a költségvetés végrehajtását.