Veres: "A 4 százalék benne van a gazdaságban"

A pénzügyminiszter szerint Magyarország számára elérhető növekedési pályát kell megcélozni: a 4 százalékos fejlesztési növekedés benne van a magyar gazdaságban. Veres János erről beszélt Debrecenben a Hajdú-Bihar megye gazdaságának és legjelentősebb gazdálkodóinak teljesítményét elemző Top 100 című kiadvány bemutatóján.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Veres János szerint a 4 százalékos gazdasági növekedés eléréséhez egy fontos lépés kell, mégpedig az, hogy Magyarország képes legyen felhasználni az európai uniós támogatásokat az elkövetkező hét évben.  Ez a támogatás évi 1 százalékos többletnövekedést jelent.

Mire jó felzárkózás?

A tárca vezetője szerint folytatni kell Magyarország felzárkóztatását az unió tagállamaihoz. A költségvetés ezen túlmenően szolgálja a fogyasztásbővülést, a reálbér-növekedést, az erősödő árstabilitást s a javuló külső-belső egyensúlyt. Ezzel összefüggésben megjegyezte: a közszféra létszáma már nem csökken tovább, s a már meghozott intézkedések betartásával nincs szükség további szigorításokra.

A pénzügyminiszter beszámolt arról, hogy az idén 447 milliárd forinttal, jövőre 1.065 milliárddal, 2009-ben 1.274 milliárddal, 2010-ben 1.319 milliárddal, 2011-ben pedig 1.395 milliárd forinttal több az a forrás, ami a gazdaság rendelkezésére áll Magyarországon.

Veres János ezen túlmenően két prioritást jelölt meg, ami hozzájárul a gazdasági növekedéshez. Egyrészt Magyarország külgazdasági kapcsolatait, amely egyre jobban fejlődik Indiával, Kínával és Oroszországgal, ahol nagyobb a növekedés, mint az Európai Unióban. Emellett a szakképzett munkaerő fontosságát hangsúlyozta, s közölte: hét év alatt 700 milliárd forintot fordítanak szakképzésre, munkaerő-átképzésre annak érdekében, hogy a valóságos piaci igényeknek megfelelő szakképzett munkaerő álljon rendelkezésre. Mindez együtt 2009-től a 4 százalékos gazdasági növekedés forrása - tette hozzá.

Partner az APEH

Szikora János, az APEH elnöke a fórumon a partnerségről beszélt. Szavai szerint a szolgáltató tevékenységét fejlesztő APEH partnere kíván lenni a kamarának, a vállalkozóknak. Elmondta azt is, hogy január 1-jétől az APEH ügyfélszolgálatain biztosítják a bankkártyás fizetést, ami jelentős könnyítés lesz a vállalkozásoknak.

Szikora János tájékoztatott arról, hogy míg 2004-ben 185 milliárd forint adókülönbözetet tárt fel az adóhatóság, 2005-ben már 260 milliárdot, 2006-ban 302 milliárdot, az idén pedig már eddig több mint 310 milliárd forintot.#page#

A közös érdek

Parragh László a politika és a gazdaság szereplőinek együttműködését sürgette annak érdekében, hogy erősebb legyen a magyar gazdaság. "Közös érdek egy erősebb gazdaság, ahol van együttműködés, ott van eredmény" - mondta a kamara elnöke, aki példaként a németországi nagykoalíciót és Franciaországot említette. Parragh László figyelmeztetett arra, hogy az EU-hoz korábban csatlakozott országok közül azok lettek sikeresek, amelyek a gazdaságfejlesztésbe fektették a pénzt, s nem azok, amelyek "kőbe tették". Elismerte, hogy fontosak az infrastrukturális fejlesztések, de csak a gazdaság dinamizálása vezethet érdemi növekedéshez.

Komoly hibának nevezte, hogy az Új Magyarország Fejlesztési Tervben a 2007 és 2014 közötti időszakra csak 10 százalék a gazdasági fejlesztés aránya, de ha a turizmust és az önkormányzati fejlesztéseket is idesorolják, akkor is csak 17-18 százalék. Ugyanakkor fontos érdeknek nevezte a költségvetési politikát, s elismerően jegyezte meg, hogy "ezen a téren jó irányba megyünk". A kamara elnöke javasolta: a kormányzat jelentse be a szolidaritási adó megszüntetésének dátumát, aminek elmaradása szerinte bőven megtérülne a működőtőke beáramlásából. Parragh László szerint fontos az adórendszer érdemi átalakításának megkezdése a gazdaság dinamizálása érdekében. Végezetül újólag érdemi párbeszédet sürgetett a gazdasággal, majd megismételte azt a már többször hangoztatott nézetét, miszerint "erős kamara nélkül nincs erős gazdaság".

A Top 100

A fórumon bemutatták a Hajú-bihari Napló Top kiadványát, amely a száz legnagyobb vállalkozást mutatja be Hajdú-Bihar megyében.

Szabó Miklós, a reprezentatív kiadványt magyar és angol nyelven megjelentető Inform Média Kft. ügyvezető igazgatója közölte: most első alkalommal az APEH Észak-alföldi Regionális Igazgatóságával és a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával közösen jelentették meg az általuk egyébként szerényebb formában már évek óta megjelenő kiadványt. A Top 100 nettó árbevétel alapján rangsorolja Hajdú-Bihar megye legjelentősebb cégeit.

Az idén az első helyre a Tigáz Tiszántúli Gázszolgáltató Zrt, a másodikra a TEVA Gyógyszergyár Zrt.-t, míg a harmadikra a nádudvari KITE Mezőgazdasági szolgáltató és Kereskedelmi Zrt. került.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo