A Fitch Ratings nemzetzközi hitelminősítő megerősítette legfrissebb felülvizsgálatában Magyarország államadós-besorolását: továbbra is stabil kilátású "BBB" osztályzattal tartja nyilván a magyar államadósság-kötelezettségeket - közölte a Pénzügyminisztérium. A hitelminősítő ezzel egyidejűleg negatívra változtatta az uniós tagállamok túlnyomó többségének a kilátásait.
A Pénzügyminisztérium közleménye szerint a Fitch "kifejezetten dicsérte Magyarország stabil gazdasági mutatóit, valamint a beruházásokkal, a támogató költségvetési politikával és az ipari termelés kimagasló szintjével megtámogatott gazdasági növekedést". A pozitív megítélést erősíti ezen felül az alacsony munkanélküliségi ráta, amely táplálja a gazdasági növekedést, továbbá a családokat támogató, jövőbeli személyijövedelemadó-visszatérítés és a vakcinabőség - ismertette a Fitch értékelését a Pénzügyminisztérium.
A tárca úgy értékelte, hogy a Fitch megítélése szerint Magyarország a koronavírus-járvány következtében megváltozott körülményekhez jól alkalmazkodott, valamint az uniós tagországokhoz képest "szilárdabban és hatékonyabban védekezik a járvány hatásai ellen".
Mérlegelik az unortodoxiát
A Fitch szerint a minősítés mérlegeli másrészről a magas államadósságot és a korábbi unortodox szakpolitikai lépéseket is, valamint azt, hogy az utóbbi években romlottak a kormányzati jelzőszámok. A magyar államadós-osztályzat stabil kilátása ugyanakkor a Fitch azon várakozását tükrözi, hogy fenntartható lesz a magyar gazdaság kilábalási folyamata, és enyhe mértékű költségvetési konszolidáció is várható, amely lehetővé teszi 2021-től az államadósság-ráta lassú csökkenését.
Előrejelzéseikbe beépítették az Európai Unió által a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak enyhítésére Next Generation EU (NGEU) néven meghirdetett helyreállítási alap finanszírozásait is, amelyek várakozásuk szerint 2022-től jelentős növekedési ösztönzést jelentenek majd. A cég prognózisa szerint a gyermekes családoknak nyújtandó, tervezett adóvisszatérítés a GDP arányában 1,1 százalékpontnyi felhajtóerőt ad a háztartási szektor fogyasztási kiadásainak.
A Fitch Ratings megítélése szerint lefelé ható kockázatot jelent az, hogy az Európai Bizottság valószínűleg késlelteti az uniós Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) keretében beterjesztett magyar helyreállítási terv jóváhagyását.
A hitelminősítő ugyanakkor valószínűtlennek tartja, hogy az Európai Bizottsággal jogállamisági kérdésekben kialakult nézeteltérések teljes mértékben veszélybe sodornák Magyarország hozzáférését az RRF-finanszírozáshoz.
Ugyancsak lefelé ható kockázatokkal terhelné a Fitch előrejelzéseit a koronavírus-világjárvány esetleges kedvezőtlen irányú további alakulása, vagy az, ha a lakosság jelentős része vonakodna a koronavírus elleni oltások beadatásától