Véleményt mondtak a hitelminősítők Magyarországról

Változatlan stabil kilátással megerősítette pénteken Magyarország államadós-osztályzatát a Fitch Ratings és a Standard & Poor's.

A két nemzetközi hitelminősítő egyaránt befektetési ajánlású, "BBB" szintű besorolással tartja nyilván a hosszú futamú szuverén magyar forint- és devizaadósságot. Az S&P a rövid lejáratú magyar adósságkötelezettségekre külön "A-2" minősítést tart érvényben.

4,6 százalékos növekedés 2021-ben

A Standard & Poor's pénzügyi szolgáltató csoport globális minősítő részlege (S&P Global Ratings) a péntek éjjel Londonban bejelentett megerősítési döntés részletes kifejtésében kiemelte: várakozása szerint a magyar hazai össztermék (GDP) az idén 4,6 százalékkal növekszik.

Az S&P közölte: becslése szerint a magyar gazdaság teljesítménye tavaly a koronavírus-járvány okozta válság miatt 6,3 százalékkal csökkent reálértéken.

A Fitch Ratings valamivel derűlátóbb előrejelzése szerint a magyar GDP-érték az idén 4,9 százalékkal, jövőre 5,5 százalékkal bővül. A Fitch szerint a magyar gazdaság növekedésének fő hajtóerői között lesznek az Európai Unió folyósításai, köztük a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak enyhítését célzó, Next Generation EU (NGEU) néven meghirdetett 750 milliárd eurós helyreállítási alapból érkező finanszírozások.

A cég várakozása szerint Magyarország az NGEU-alapból 7,2 milliárd euró juttatásban és további 10 milliárd euró hitelben részesülhet.

A Fitch Ratings londoni elemzői szerint az NGEU-juttatások 60 százalékát Magyarország valószínűleg 2022-ben hívja le, és ez abban az évben 0,8-szeres szorzóval gyorsítja majd a beruházások értékének növekedését. A Fitch közölte: becslése szerint a hazai össztermékhez mért magyar államháztartási hiány a koronavírus-járvány okozta gazdasági válság környezetében tavaly 8,9 százalékra nőtt.

A hitelminősítő hangsúlyozza, hogy a besorolási listáján ugyancsak "BBB" minősítéssel szereplő társállamok államháztartási deficitjeinek mediánszintje tavaly 5,3 százalék.

Jóllehet a Magyarországon életbe léptetett költségvetési, makroprudenciális és monetáris válságenyhítő intézkedések együtt elérhették a GDP-érték 30 százalékát, e válaszlépések közvetlen költségvetési hatása azonban a hazai össztermék arányában mérve csak 0,9 százalékpont volt a bevételi oldalon és 9,3 százalékpont a kiadási oldalon a Fitch Ratings számításai szerint - áll a hitelminősítő pénteki londoni elemzésében.

6,2 százalékos mínusz tavaly

A cég közölte: becslése szerint a magyar hazai össztermék tavaly 6,2 százalékkal zuhant. A Fitch kiemeli ugyanakkor, hogy az általa "BBB" besorolással nyilvántartott szuverén adósok gazdasági visszaesésének mediánüteme ennél nagyobb, valószínűleg 6,9 százalék volt 2020-ban.

A hitelminősítő becslése szerint a GDP-arányos magyar államadósság-ráta tavaly 18,5 százalékkal 84 százalékra emelkedett. A Fitch hangsúlyozza ugyanakkor, hogy a magyar gazdaság finanszírozási kondíciói kedvezők voltak 2020-ban, és ezt a hosszabb lejáratokat célzó jegybanki mennyiségi enyhítési program, valamint az erőteljes hazai és külső kereslet is segítette.

A magyar közadósság szerkezete is javult a legutóbbi években: az adósságállomány devizahányada 2016 óta 10 százalékponttal valamivel 20 százalék alá csökkent 2020 végéig, jóllehet a "BBB" besorolású szuverén adósokra jellemző mediánérték 35,1 százalék - áll a Fitch pénteki elemzésében.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo