Hazánk az elmúlt rendszerben is élen járt a külföldi befektetők vonzásában, igaz komoly elszántságra volt szükség ahhoz, hogy valaki vegyesvállalatot alapítson a szocialista Magyarországon. 1972-ben jelent meg az a PM rendelet - „a külföldi részvétellel működő gazdasági társulásokról” -, amely a II. világháború után először szabályozta a külföldi közvetlen tőkebefektetést, és külföldi cégnek gazdasági társaságban tulajdonosként való részvételét. Ekkor még magyar tulajdonossal közösen alapított vegyesvállalatban (joint venture) korlátozták a külföldi tulajdon mértékét, ráadásul az nem haladhatta meg a 49%-ot. Kivételes esetben, külön engedéllyel, ennél nagyobb külföldi tulajdoni hányad is lehetséges volt – elvileg – valójában, 1979-ig gyakorlatilag nem volt rá példa.
Az sem csökkenti a rendelet mérföldkő jellegét, hogy tulajdonképpen több volt benne a tilalomfa, mint az esély a külföldi befektető szempontjából. A napi üzletmenet, a gazdálkodás adminisztratív feltételeinek részletes törvényi, jogszabályi szabályozására 1988-ig kellett várni, nem is beszélve a politikai stabilitásról, a befektetői bizalom megteremtéséről. Az egész ország életéhez hasonlóan, a külföldi befektetések környezeti kereteit is a rendszerváltás alakította át alapvetően.
Az első vegyes-vállalat 1974-ben jött létre; a Sicontact Kft. a mai magyarországi Siemens érdekeltség jogelődje. 1979-ben pedig megalakult az első többségi külföldi tulajdonban lévő joint venture, a CIB Bank, igaz kezdetben exterritoriális /off-shore/ jogosítvánnyal.
A külföldi részvétellel létesülő gazdasági társaságok számsora eléggé jellemzi az időszakot: míg 1974 és 1983 között mindössze 21, sőt a rákövetkező három évben is mindössze további 45 vegyesvállalat alapítását engedélyezték a magyar hatóságok, 1987-ben egy év alatt majdnem ugyannyi: 44, míg 1988-ban ( a befektetési-, valamint a gazdasági társaságokról szóló törvény megjelenésének évében) már 170 joint venture (JV) jött létre.
A rendszerváltást követően 1991. végére 3214, 1996-ra pedig mintegy 30.000 re ugrott a külföldi befektetések száma, és mivel ekkor már 100%-ban külföldi tulajdonban lévő vállalat is létrejöhetett, a „külföldi részvétellel működő gazdasági társaság” elnevezés dukált.
A potenciális külföldi befektetők Magyarországot már a rendszerváltás előtt is általában összehasonlíthatatlanul vonzóbbnak találták a tőkebefektetés helyszínének megválasztásánál mérlegelendő kritériumok szempontjából. Éppen ezért a volt szocialista országok között 1972 óta folyamatosan a legelső mind a külföldi befektetések abszolút összegét, valamint a befektetések lakossághoz viszonyított arányát tekintve is.
A közvetlen tőkebefektetések mérésére a 90-es évek óta célszerűbb a befektetett, vagy jegyzett tőke nagysága, mint az alapított vállalatok darabszáma. 1989-ig a hazánkban befektetett külföldi működőtőke állománya megközelítette a 0,8 milliárd dollárt, 1990-ben közel 2 milliárdra nőtt. Ezután dinamikus fejlődés következett és az 1991 végén mért 2,8 dollárról 2001 évvégére már megközelítette a 26 ezer eurót. 1999-ig összesen mintegy 35 országból érkezett tőke, sorrendben Németország, az Amerikai Egyesült Államok, Ausztria, Franciaország, Anglia, Japán, Hollandia és Olaszország a legnagyobb befektetők. A világ 100 legnagyobb vállalatából körülbelül 60-nak van magyarországi érdekeltsége is.
Csakhogy Magyarország az utóbbi néhány évben elvesztette vezető pozícióját a kumulált tőkeállomány nagysága szempontjából, jóllehet az egy főre jutó, és a GDP-arányos külföldi működőtőke behozatal tekintetében változatlanul első helyen van. A Joint Venture Szövetség legfrissebb számításai szerint, a magyarországi cégek 42%-ában van külföldi tulajdon, miközben a részben vagy egészében külföldi tulajdonban lévő cégek teljesítik a teljes magyar export 80%-át, és a „kiemelt” adózók köréből 49%-ban részesednek.
Vegyesvállalatok Magyarországon
Harminc éve lehet Magyarországon vegyesvállalatot alapítani. És bár jóllehet a hetvenes években életben lévő rendelet még több tiltást tartalmazott, mint ösztönzést, azért néhány vállalkozó kedvű külföldi már jelen volt a hazai piacon. Magyarország jövője szempontjából ismét kulcskérdés az ország tőkevonzó képességének fenntartása, javítása.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban
Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.