Az éves előirányzatnak a 83 százalékát teljesítjük a második negyedév végére, de ezt nem lehet kivételesnek tekinteni - jelezte előre Katona Tamás pénzügyminisztériumi közigazgatási államtitkár az április 19-én tartott, bizonyos tekintetben előrehozottnak is nevezhető tájékoztatóján az államháztartásra vonatkozó adatot. (A fiskális tárca az elmúlt napokban - az államtitkár szerint alaptalanul - jelentős politikai támadást kapott, mondván, nem hozta nyilvánosságra időben az államháztartás aktuális adatait a választások első fordulójára való tekintettel.)
Katona szerint csak néhány praktikus módosítás szükségeltetik az idei éves prognózis esetében, a nyugdíj-előirányzatnál - menet közben született döntések miatt -, a gyógyszerkasszánál, a bevételeket tekintve pedig a regisztrációs adónál hajtottak végre szerény módosításokat. A legfontosabb - politikai ízű - megállapítás is e tárgykörbe tartozik, azaz, válaszolta a jobboldali sajtó képviselőjének kérdésére az államtitkár, az idei hiánycél teljesítésére kell koncentrálni, s ezért nem is folyik semmilyen "háttérmunka", nem terveznek különleges megszorításokat. Katona Tamás további támadásokat kivédendő bejelentette most is, hogy Brüsszelnek az úgynevezett notifikációs jelentés elkészült, az előírt határidőre, március 31-re a KSH, az MNB és a PM továbbította az államháztartásra vonatkozó adatokat. A reagálás három héten belül esedékes, de az is válasz, ha nincs semmilyen válasz, mint ahogyan az elmúlt évben is történt. (Katona Tamás ezzel arra utalt, hogy e tárgykörben sem szándékozik semmit eltitkolni a tárca.) További kételyek eloszlatására is komoly hangsúlyt fektetett a fiskális tárca vezető tisztviselője. Az új családi támogatási rendszer törvényben előírt módon és időben történt bevezetése eredményezte azt, hogy korábban kaphatott számos család magasabb családi pótlékot, s nem a választási első forduló befolyásolása volt az ok.
A tényekre is szántak időt a PM államháztartásról szóló sajtótájékoztatóján. Márciusban a prognosztizáltnál nagyobb lett a hiány, amit vártak, az 262,6 milliárd forint volt, ami teljesült, az pedig 353,7 milliárd forint lett. Az államháztartás negyedéves mérlege 789,2 milliárdos deficitet mutat, szemben a prognózis 698,1 milliárd forintjával. Katona Tamás néhány okot ismertetett a differenciát magyarázandó. Ilyen az EU-s pénzeket megelőlegező költségvetés, emiatt éven belüli átmeneti hiány keletkezik. Az szja visszaigénylői már mostanában benyújtják a számlát, nem megvárva az új, május 20-i bevallási határidőt. A márciusi nettó áfa-bevételeket az is befolyásolta, hogy a cégek már 20 százalékos áfa alapján fizettek adót a büdzsének, de a múlt évi visszaigényléseik még 25 százalékos áfával történtek.
Az államtitkári tájékoztató egyik "fejezete" az árvíz miatti védekezés finanszírozására vonatkozott, miszerint pénzügyi akadálya nem volt és nem lesz a munkának. A vámosok pedig - a jogszabályok engedte módon - segítenek be rendhagyó "adományukkal", a Duna áradásánál dolgozó járművekhez 5 ezer liter, a Tisza mentén dolgozókat segítve 10 ezer liter gázolajat adnak át a korábban lefoglalt, elkobzott üzemanyag készletből.