Van, aki az Apehnak drukkol

A magánnyugdíjpénztári bevallások és tagdíjbefizetések jövő évtől való központosítása nagy feladat elé állítja nem csak az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalt (APEH), hanem a magánnyugdíjpénztárakat és a vállalatokat is.

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagy Csaba, az OTP Magánnyugdíjpénztár (OTP MNyP) ügyvezető igazgatója, a Stabilitás Pénztárszövetség elnöke az új rendszer bevezetésének küszöbén elsősorban mégsem azért aggódik, hogy a pénztárak megfelelnek-e a kihívásnak, hanem azért szorít, hogy az APEH-nél ne legyen fennakadás. "Drukkolok az adóhatóságnak" - jelentette ki csütörtökön, egy sajtóbeszélgetésen -, hogy a bevallásokat időben fel tudja dolgozni, a pénztárak ugyanis csak azt követően juthatnak hozzá a működési költséghez. Addig, vagyis bő két hónapig nekik kell megfinanszírozniuk, ami gondot okozhat azoknak, akiknek nincs tartalékuk. Ilyen esetben egyébként a pénztárak az alapítókhoz fordulhatnak vagy kölcsönért folyamodhatnak. Az OTP MNyP-nek elegendő tartaléka van - tette hozzá.

Új szabályok

A foglalkoztatóknak az új szabályozás szerint január 1-től nem a pénztárakhoz kell benyújtaniuk a bevallásokat és befizetniük a tagdíjakat, hanem az adóhatósághoz, méghozzá elektronikusan a mintegy 2,6 millió magánnyugdíjpénztári tag után. A tagdíjakat a munkáltatóknak február 12-ig kell befizetniük, amit az APEH-nak egy napon belül továbbítania kell a pénztárakhoz. Az adóhatóság a Magyar Államkincstárnál (MAK) három számlát nyit, egy főszámlát (a tagdíjak számára), továbbá egy késedelmi pótlék és önrevíziós pótlék számlát, ezeken keresztül jut el a pénz a pénztárakhoz.

A pénz továbbításával Nagy Csaba szerint nem lesz probléma, az APEH arról tájékoztatta, hogy eddig tartani tudta az ütemet. A tagoknak így befektetési veszteségtől nem kell tartaniuk. Az OTP MNyP azonnal befekteti az átutalt összeget - hangsúlyozta az ügyvezető igazgató. Gondokat okozhat ezzel szemben a bevallások feldolgozásának elhúzódása. A munkáltatóknak az első bevallást február 12-ig kell benyújtaniuk az adóhatósághoz, amelyeket az APEH a bevallást követő hónap utolsó napjáig - március 31-ig - továbbít a pénztáraknak. Nekik is szükségük van azonban két-három hétre a feldolgozáshoz, így kb. április 20-ig az eredménytartalékból kell finanszírozniuk a költségeket. Ennek oka, hogy a tagok azonosításáig a pénz függő számlán van, amit be lehet fektetni, a működési költségeket azonban nem lehet leemelni. Az OTP pénztáránál abban bíznak, hogy a tagdíj 90 százalékát képesek lesznek azonnal beazonosítani.  

Nagy Csaba szerint a három hónapos felkészülési idő nagyon kevés, a pénztárak azt szorgalmazzák, hogy az új rendszer bevezetése előtt legyen egy tesztidőszak. Szerinte nagy kockázatot jelent az is, hogy a vállalatoknak elegendő-e ennyi idő a felkészülésre. Példaként elmondta: az OTP MNyP mintegy 250 ezer munkáltatóval áll kapcsolatban, közülük 5-6 ezer él az internetes bevallási lehetőséggel. A magánnyugdíjpénztári járulék egyébként adóként viselkedik. A hibás bevallásokat az APEH jövőre visszadobja és ez esetben adóbírsággal is számolniuk kell a vállalatoknak.

Új rendszer

Az új bevallási és befizetési rendszer ugyanakkor előnyökkel jár a munkáltatók és pénztárak számára, mert csökken az adminisztráció. A pénztáraknál például fölöslegessé válik az adatrögzítők és adatfeldolgozók munkája, mérséklődhet a bérleti díj, s megszűnik a behajtási költség, mivel ezt a tevékenységet az adóhatóság végzi. A költségcsökkentésre szükség is lesz, mivel a pénztáraknál jövőre  bevezetik  a költségplafont. A magánnyugdíjpénztáraknál a tagdíjból 2007-ben együttesen legfeljebb 6 százalék vonható le a működési és likviditási tartalék javára, 2008-tól pedig legfeljebb 4,5 százalék. A tagdíjarányos levonás korlátja 2007-ben legfeljebb 5 pénztárat (400 ezer tagot) érinthet.

Az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében a tagdíj évi 10 ezer forintig terjedő részének legfeljebb 10 százaléka, az afeletti részének pedig 6 százaléka vonható le működési és likviditási célokra, ami 10-12 pénztárat (kb. 180 ezer tagot) érint. A jövő évtől korlátozzák a vagyonarányos költségeket is: a vagyonkezelési díj, illetve a pénztár által elszámolt vagyonkezelési költség nem haladhatja meg a tárgyévi átlagvagyon 0,9 százalékát (2007-től), illetve 0,8 százalékát (2008-tól). Ez 4-5 magánnyugdíjpénztárnál (kb. 900 ezer tag), illetve 10-12 önkéntes pénztárnál (kb. félmillió tag) éreztetheti hatását.

Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt 

A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.
Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo