Pályázó, energetikus, építőipari vállalkozók, építőanyag kereskedő, pályázatíró, és persze a bank: legalább ennyi érintettnek kell sikeresen együttműködnie ahhoz, hogy valamelyik MFB ponton befogadjanak egy pályázati kérelmet az új otthonfelújítási támogatásra. „Ez nagyon sok szereplő, nem csoda, hogy az eddigi tapasztalatok szerint lassan halad a támogatási kérelmek benyújtása, ezért egyáltalán nem késő még elkezdeni az energiahatékonysági beruházások tervezését” – mondja Juhász Attila, a gödi székhelyű Piramis Építőház Kft. tulajdonosa és ügyvezetője. A társaságnál pályázati tanácsadására eddig több mint 3000 család regisztrált, közülük több mint 500-nak már aktívan segítenek a pályázati dokumentáció összeállításában, az energetikus, a kivitelezők, és az építőanyagok kiválasztásában.
Az így szerzett pályázati tapasztalatok alapján egy átlagos pályázathoz legalább 20 féle dokumentumot kell benyújtani, jellemzően 70-80 oldalas terjedelemben. Ennek átvétele sem megy zökkenőmentesen, egy késznek gondolt pályázati csomag átvétele ma még minimum 1-2 órát vesz igénybe az MFB pontokon, de ez az idő várhatóan csökkenni fog, ahogy a szereplők egyre rutinosabbá válnak – mondja Juhász Attila.
Bonyolítja a helyzetet, hogy – ahogy az várható is volt – a pályázók jelentős része egyszerre több energiahatékonysági beruházást akar elvégezni, ezért körültekintőbben kell eljárni a tervezés során, hiszen több kivitelezővel kell szerződni. A Piramis tanácsadó csoportjával már együttműködő 500 pályázó 59 százaléka szeretne homlokzati hőszigetelést elvégezni, 57 százalékuk cserélné ki a nyílászárókat, 48 százalékuk akar fűtés korszerűsítést, 37 százalékuk pedig födém szigetelést megrendelni. „Láthatóan sokan akarnak egyszerre több munkát elvégezni, de ezek különböző szakterületek, sokszor több vállalkozóval is szerződni kell, és az építőanyag beszerzés is gondot okozhat, mert csak a kulcstermékek támogathatók, ezek listája pedig a mai napig folyamatosan bővül” – mondja a szakember.