"Tavaly a vállalkozások vezetői még optimisták voltak - saját helyzetüket a versenytársakéhoz képest jobbnak ítélték meg, és átmeneti válságra számítottak. Mára a kép kicsit átalakult és értik, hogy a költségcsökkentésen túl szervezeti átalakítások is szükségesek." - állítja dr. Bodnár Viktória az IFUA Horváth & Partners ügyvezetője. A vállalkozások java azonban még mindig a rövid távon eredményt hozó lépéseket részesíti előnyben, míg a hosszú távon megtérülő intézkedésekkel kevesebben élnek.
Szinte minden vállalat hozzálátott a költségcsökkentéshez: 97%-ban a kiadásokat csökkentették, 74%-ban az új alkalmazottak felvételének leállítása volt jellemző. Bodnár szerint ma már viszonylag sokan felismerik a likviditás javításának fontosságát, a megvalósítás során viszont szinte kizárólag magukra és nem stratégiai partnereikre koncentrálnak. Hosszú távú intézkedésként a rugalmas alkalmazkodás érdekében a vállalatok általában a kisebb horderejű, régen tervezett intézkedések megvalósításához látnak hozzá, illetve nagyobb hangsúlyt kap az értékesítésösztönzés is.
Min kellene változtatni?
„A kontroll helyett eljött az irányítás ideje, így fel kell tárni versenyelőnyt jelentő erősségeket, mozgósítani a legjobb vezetőket, szakembereket és ami talán mindennél fontosabb: a legrosszabb forgatókönyvre is készíteni kell tervet." - adott egy jótanácsot Bodnár Viktória. Mivel a hazai piac limitált mozgásteret enged csak a kkv-k számára, a szakember szerint járható út lehet az export beindítása, hiszen a külföldi piacra lépéshez nem feltétlenül szükséges külföldi lerakat kiépítése, a hazai bázison keresztül történő értékesítés is jelentős költségmegtakarítást eredményez. „Emellett érdemes saját értékesítési hálózat kialakítása - meglévő esetén annak fejlesztése - valamint piaci rések kitöltése az egyedi termékfejlesztéssel, akár saját brandeken keresztül." - folytatta az IFUA Horváth & Partners ügyvezetője.
Mindezek mellett Bodnár kiemelte, hogy a jelenlegi helyzetben nem csak a vállalkozásoknak van teendője, az államnak is lépéseket kell tenni a szektor megmentése érdekében. Az adóterhek csökkentése és a termelés prioritásának ösztönzése mellett a kkv-k helyzetbe hozásához „elengedhetetlen a közbeszerzések egyszerűsítése és a direkt a kkv-fejlesztési célokra szánt EU források növelése".