A revizorok általában azt találják, hogy átlagosan 9,8 millió forintnyi adót nem fizettek be az elmúlt öt évben az idén ellenőrzött magánszemélyek. Persze az adó- és mulasztási bírsággal, a késedelmi pótlékkal az átlagos cech nagysága már több mint 22 millió forint. (A prímet a be nem fizetett adó nagyságában egy több mint 60 milliós tétel viszi.)
S mindez miből és hogyan is jöhet össze? Meglehetősen könnyen - feleli Nagy József, a hatóság főosztályvezetője. Például, ha valaki évi 6 millió bruttó jövedelmet vall be (vagyis havi félmilliós bruttó, 260-270 ezres nettó jövedelemről ad számot), ám 50-60 milliós ingatlant vásárol, az APEH utánaszámol, s meghatározza azt a legkisebb nettó jövedelemszintet, amely mellett szerinte már kigazdálkodható volt a több tízmilliós ingatlan ára. S ha csak azt találja, hogy ahhoz évi nettó hatmillió forint kellett, az évente be nem fizetett adó máris többmilliós tétel, ráadásul a "számlát" öt évre visszamenőleg kell kiegyenlíteni.
Azt pedig, hogy kinek mivel, illetve mennyivel gyarapodott a vagyona a visszamenőleg ellenőrizhető öt évben, többek között az illető saját nyilatkozata alapján vizsgálja a hatóság. Arra mindenesetre ügyelni kell, ha valakit egy ilyen kérdőívvel megkeres az APEH, hogy mit ír rá. Ez ugyanis nyilatkozatnak minősül, vagyis, ha téves, valótlan adat szerepel rajta, attól meglehetősen nehéz később visszakozni. A vizsgálat pontos menetéről, részleteiről a www.piacesprofit.hu/?s=32&n=80&mr=1806 cikkében olvashat.