Üzletbiztonság

A biztosítások iránt egyre erőteljesebb az igény a kis- és középvállalatok körében az utóbbi években. Az üzleti kultúra színvonalával együtt emelkedik biztosítási kultúráé is, s az ehhez azonnal igazodó kínálati biztosítási piacon egyre differenciáltabb csomagok jelennek meg, amelyek között kicsik és nagyok egyaránt megtalálják a testreszabott változatot.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A biztosítási szektor egyik fő ismertetőjegye az, hogy képes az ügyfelek igényei szerinti termékeket kínálni, a kis- és középvállalkozások (kkv) jó része azonban úgy érzi, semmilyen biztosításra sincs szüksége. Igen ám, de még egy kis forgalmú evás céggel is előfordulhat, hogy szerződéses partnere károkozás miatt pert indít ellene, s egy esetleges káresemény, mely elragadja a cég összes vagyontárgyát, akár a vállalkozást is csődbe juttathatja.

A nagyobb cégek körében már jóval elterjedtebb gyakorlat a biztosításkötés. Az export-import tevékenységet folytató vállalkozások szinte törvényszerűen biztosítják az áruikat, s természetesen hitelfelvételkor is kötelező biztosítást kötniük. Még nagyobb cégek esetében pedig külföldön már nem ritka - sőt már-már kötelező-, hogy a vállalat felelősségbiztosítást köt közép- és felsővezetőire az általuk hozott döntések miatt felmerülő esetleges károk enyhítésére.

Kockázatérzékenyebbek lettünk

Ma Magyarországon megközelítőleg 830 ezer bejegyzett vállalkozás van. Becslések szerint ebből mintegy 200 ezerre tehető a valóban működő, nem önfenntartó vagy technikai (kkv-k és egyéni) vállalkozások száma A Generali-Providencia Biztosító Rt. becslése szerint vagyonbiztosítási szerződéssel megközelítőleg 65 százalékuk rendelkezhet. Ez nagyjából 130 ezer kisvállalkozás-biztosítást jelent, amelyből 40 ezer darabos részesedéssel jelenleg a Generali piacvezető. Ez a megközelítőleg kétharmados biztosítottsági arány egyébként megfelel a lakásbiztosítottsági aránynak, hiszen a lakossági szegmensben is hasonló a biztosított lakások aránya - mondta el Csáki Gyula, a cég felelősségbiztosítási csoportjának vezetője.

#page#

A Magyarországon működő kkv-k és egyéni vállalkozások közül mintegy 220-230 ezer cég, azaz a szektor 30 százaléka rendelkezhet felelősségbiztosítási szerződéssel. Igen jó arány ez akkor, amikor tudjuk, hogy a kkv-k túlnyomó többségében nincs a tulajdonoson kívül más alkalmazott, aki után felelősségbiztosítást kellene kötnie. A biztosítási kultúra azonban változik. Ügyvédi és szaktanácsadói irodák szakosodnak már kártérítési ügyekre, mert azok száma egyre szaporodik. Azaz manapság egyre nagyobb kockázat egy vállalkozásnak felelősségbiztosítás nélkül működnie, amire egyre többen ébrednek rá.

A kötelező az kötelező

A biztosítotti körben valamennyi ágazat szereplői megtalálhatók, azonban legnagyobb számmal azokból az ágazatokból érkeznek a kliensek, ahol kötelező a felelősségbiztosítás megkötése: ilyenek például az egészségügyi, a vagyonvédelmi vagy a számviteli tevékenységgel foglalkozó vállalkozások.

A leggyakrabban választott biztosítási összegek felelősségbiztosítás esetén 5-10 millió forint/káreseményre szólnak, azonban a felzárkózás az uniós biztosítási kultúrához már ebben a szegmensben is jelentkezik. Egy uniós üzleti partner ugyanis több millió eurós felelősségbiztosítást is előírhat, megkövetelhet.

A kkv-szektor tagjai a többi vállalathoz hasonlóan a vállalkozás tevékenységével okozott károkra kötnek felelősségbiztosítási szerződést. Ez tartalmazhatja a harmadik személynek vagy a megbízónak okozott károkat, a munkabalesetekre fedezetet nyújtó munkáltatói vagy akár a környezetszennyezési felelősségbiztosítást is. A vagyonbiztosítás területén ez a kör jellemzően a tűz- és elemi károkra, betöréses lopásokra és rablásra, üvegtörésre köt biztosítást; kevésbé jellemzőek például a balesetbiztosítások, üzemszünet-biztosítások vagy a kiegészítő irodai elektronikus berendezések biztosításai.

Teljes cikk a Piac és Profit júliusi-augusztusi számában.

Véleményvezér

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo