Üzemanyag áremelés július elsejétől

Július elsejétől jelentősen emelkedik a benzin és a gázolaj fogyasztói ára, mivel tovább nem halasztják ezen termékek jövedéki adójának emelését. Ezt a korábbi információt úgy módosította június 21-én László Csaba pénzügyminiszter, hogy a gázolaj jövedéki adója a tervezettnél kisebb, a benziné az elfogadott mértékben nő július 1-jétől, tehát a gázolaj esetében 6 százalékkal, így 9 forint helyett 4,80 forinttal emelkedik.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium közleménye szerint nem szükséges felülvizsgálni az üzemanyagok jövedéki adójának emeléséről még az előző év végén hozott - azelőző kormány által beterjesztett - parlamenti döntést, ami annyit jelent, hogy több mint két év után újra emelkedik ezen termékek jövedéki adója, s így a fogyasztói ára is.

A rendkívül magas olajárak miatt 2000-ben még az Orbán-kormány abban állapodott meg az autós érdekképviseleti szervezetekkel, hogy mindaddig nem növelik a benzin és a gázolaj jövedéki adóját, amíg a Brent olaj hordónkénti háromhavi átlagára nem csökken 25 dollár alá, vagy ha ez nem történne meg, 2002 január elejétől mindenképpen nő a jövedéki adó. Vagyis év elejétől már szükség lett volna az adóemelésre, azonban a kormány javaslatára a parlament a képviselő választások utáni időszakot, 2002. július elsejét tűzte ki az adóemelés időpontjául. Most úgy tűnik, hogy az adóemelés halasztására újabb határidőt nem tűznek ki, tehát jelentős benzin és gázolaj fogyasztói áremelés várható július elsejétől. A GKM közleménye szerint ugyanis jelenleg a szélsőséges fordulatoktól mentes piaci helyzetben nincsenek olyan körülmények, amelyek az intézkedés további elhalasztását érdemben indokolnák. Az már más kérdés, hogy az üzemanyagok drágulása igencsak rossz hatással lesz az inflációra.

Magyarországon egyébként lényegében az EU átlagának megfelelő az üzemanyagok jövedéki adója: jelenleg benzin esetében 93 forint, gázolajnál pedig 80,20 forint literenként. Ráadásul az adó is adóztatva van, hiszen a jövedéki adóra is rájön az igen magas, 25 százalékos áfa. S a közeljövőben nem is várható, hogy ez a magas áfa-kulcs csökkenjen, annak ellenére sem, hogy az uniós tagországok ennél jóval kisebb normálkulcsot alkalmaznak: Ausztriában például 20 százalék a normál áfa-kulcs, de Németországban még ennél is kevesebb.

Amióta piaci alapokra helyezték az üzemanyagok árát, lényegében tavaly és idén fordult elő, hogy év elején nem emelkedett jelentősen az üzemanyagok jövedéki adója.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo