Újra terítéken a KATA és az Áfa alanyi adómentesség határának emelése
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter e hét kedden hivatalosan bejelentette, hogy 18 millió forintra növelnék az Áfa alanyi adómentesség értékhatárát, melynek előzménye az MKIK által a minimálbér kutatás keretén belül tavaly novemberben javasolt Áfa alanyi adómentesség értékhatárának az emelése.
Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!
Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság – 2025. február 26. Budapest
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) tavaly november 27-én publikálta a minimálbér kutatásának gyorsjelentését, melyben javasolta az „Áfa alanyi adómentesség értékhatárának megemelését a jelenlegi 12 millióról 18 millió forintra (ezzel egyidőben a KATA valorizálását)”. Pár nappal később, december 3-án Nagy Márton miniszter Nagy Elekkel, az MKIK új elnökével közös sajtótájékoztató keretén belül együttműködési megállapodást írt alá a magyar vállalkozások fejlesztéséről. A miniszter az MKIK javaslatcsomagját megismerve már ekkor azt nyilatkozta, „vannak benne előremutató javaslatok, mint például az alanyi áfamentesség növelése. Azt gondolom, hogy ez erősen megfontolandó.”
Az adócsökkentés kormánya eddig úgy működött, hogy amit adott az egyik oldalon azt visszavette a másikon Fotó: Depositphotos
A jelenlegi miniszteri bejelentésnél az Áfa határ felemelésének részletei még nem hangzottak el, ezért az MKIK azt javasolja, hogy ez két lépcsőben valósuljon meg. Első lépésként visszamenőleges hatállyal 2025. január 1-től emelkedjen 15 millió forintra, majd pedig 2026. január 1-től 18 millió forintra az új bevételi határ. Az azonnali visszamenőleges hatályú intézkedés azért fontos, mert az elmúlt évek magas inflációja miatt a főállású vállalkozók jelentős része az idei évben várhatóan már október környékén el fogja érni a 12 milliós határt, és onnantól vagy a teljesítményük visszafogásával vagy valamilyen „szürke” illegális megoldással érik el, hogy ne kerüljenek át áfa körös működésbe, ami vissza fogja fogni az utolsó negyedév GDP növekedési ütemét is.