A hitelből finanszírozott lakásvásárlások aránya hosszú évek óta először 2014-ben lépte át a 20 százalékot, az év második felében pedig már a 25 százalékot is elérte. Az Otthon Centrum Hitel Center által közvetített lakáshitelek átlagösszege idén 7,5 millió forint volt, ami a válság éveihez képest több mint egymillióval magasabb. A hitelközvetítő szerint a lakáshitelezés növekedése 2015-ben is kitart, 2014-hez képest akár 10-15 százalékos növekedés is várható. Az még kérdéses, hogy az MNB adósságfék-szabályai mennyire fogják majd vissza a bővülést a jövőben, de előreláthatóan a bankok 2015-ben továbbnövelik hitelezési aktivitásukat.
Többen és több lakást veszünk hitelből, komoly bővülés 2014-ben…
2013-ban 150 milliárd forintnyi lakáscélú hitelt helyeztek ki a bankok, ami sokéves negatív rekord. Ezt a szintet idén már augusztusban elérte a piac. Az egész éves bővülés 60 százalék körül várható, a felfutás egész évben töretlen volt, így az OCHC becslése alapján 2014-ben várhatóan 240 milliárd forint lakáscélú hitelt helyeznek ki a pénzintézetek. „Az idei nagy relatív növekedésben a tavalyi alacsony bázis is szerepet játszik, de egyértelműen látható, hogy mind a bankok, mind a lakosság aktívabbak lettek a lakáshitelpiacon – mondta Bánfalvi László, az Otthon Centrum Hitel Center ügyvezető igazgatója. – Az elmúlt években 10-15 százalék volt a hitelből finanszírozott lakásvásárlások aránya. Ez az arány idén átlépte a 20 százalékot, sőt az év második felében a 25 százalékot is megközelítette az Otthon Centrum által bonyolított vásárlások esetében.” A hitelezés fellendülése a lakáspiaci forgalom növekedésében is tetten érhető, 2014-ben körülbelül 20 százalékos volt a bővülés.
A bővülés mögött több tényező áll. Egyrészt 2012 közepe óta folyamatosan csökken a kihelyezett lakáshitelek átlagos hitelköltség-mutatója, valamivel 6 százalék feletti értékével az év végére megközelítette a devizahitelek válság előtti szintjét. Másrészt a háztartások várakozásai jelentősen javultak, a bizalom kezd visszatérni, ami a nagyobb hitelfelvételi hajlandóságban is megmutatkozik. Harmadrészt az Otthon Centrum Hitel Center tapasztalatai szerint a bankok is egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a hitelezés felfuttatására, ügyfélcsalogató akciókkal, kedvezményes feltételekkel.
2014-ben szélesebb ügyfélkör jelent meg a hitelpiacon; az OCHC szerint sokan nem tőkehiányból, hanem a kedvező kamatkörnyezet miatt döntöttek a hitelfelvétel mellett. Emellett, egyre inkább jellemző, hogy nemcsak a 10 millió forint alatti kisebb , de 20-30 millió forintos hiteleket is szívesen vesznek fel az ügyfelek, akár ingatlanbefektetési célra is.
A 2014-ben elindult fellendülés nagy valószínűséggel 2015-ben is folytatódik. Van azonban néhány tényező a piacon, amely komolyan befolyásolhatja a jövő évi trendeket. Az első ilyen a 2015-ben életbe lépő MNB adósságfék-szabályozás. Ez valójában két szabályt jelent, egyrészt a jövedelemarányos törlesztőrészlet-mutatót (JTM), ami a hitelfelvevő legális jövedelmének arányában korlátozza a törlesztőrészletet, másrészt a hitelfedezeti mutatót (HFM), amely a lakásérték arányában korlátozza a felvehető hitelösszeget. A szabályok féken tarthatják a hitelezés túlzott felfutását.
Kérdés az is továbbá, hogy a devizahiteles csomag előírásainak alkalmazása mennyi erőforrást fog a bankoknál lekötni, illetve elvonni az új hitelek kihelyezésétől. Ez azonban csak egy egyszeri hatás, az elszámolások megtörténtével a kapacitások felszabadulhatnak, és ha a veszteségek nem tépázzak meg túlságosan a bankokat, az új hitelek kihelyezésére tudnak koncentrálni.
Az öngondoskodásnak, előtakarékosságnak nagy szerepe lesz jövőre is. A kedvező támogatási rendszernek köszönhetően a lakás-takarékpénztári megtakarítások továbbra is népszerűek lesznek.
„Tapasztaltunk szerint a bankok többsége eltökélt a hitelezés további növelése mellett – mondta Bánfalvi László. – Várakozásaink szerint tovább bővülhet a lakáscélú hitelek kihelyezése, a 2014-es bázisra vetítve 1015 százalékos növekedést valószínűsítünk 2015-ben.