A felújítás költségeinek 90 százalékát az Európai Unió Phare pályázati alapjából fedezték, a 10 százalékos önerőt a Kincstári Vagyoni Igazgatóság biztosította, Kisbér önkormányzata pedig az utak kiépítéséhez járult hozzá. A felújított épület a Kincstári Vagyoni Igazgatóság tulajdona marad, üzemeltetésére a város nyújtotta be igényét - mondta el az MTI-nek Udvardi Erzsébet polgármester.
Az épületegyüttes központi eleme a 23 méteres fesztávolságú lovarda, amely Közép-Európa legnagyobb hasonló létesítménye. A tetőt ma is a 150 éve Erdélyből hozott fenyőgerendák tartják - tette hozzá Fóris Zoltán, a felújítás tervezője.
A lovarda melletti két épület egyikében fürdővel, szaunával, balett-teremmel felszerelt wellness-központot alakítottak ki, a másik korabeli jellegét megőrizve a lovassportok kedvelőinek kínál kikapcsolódási lehetőséget és itt rendezték be a Kincsem Múzeumot. A Kisbéri Királyi Lovarda építését I. Ferecz József rendelte el, a birtokot gróf Batthyány Kázmértól, a Kossuth kormány második külügyminiszterétől kobozták el. Az intézményt a hadsereg igényeinek megfelelő lovak nagyüzemi tenyésztésére szánták. Az angol telivérek és a magyar kancák keresztezésével jött létre a kisbéri félvér, amelynek leghíresebb képviselői Kincsem és Imperiál voltak.