A privatbankar.hu összefoglalója szerint a Standard and Poor,s nemzetközi hitelminősítő intézet csütrötökön közzétett bejelentése után - mely szerint Magyarország adósságkockázati kilátását "stabilról" "negatívra" rontja - az euró hirtelen több mint egy forinttal, 251 forint közelébe erősödött.
A világ legnagyobb hitelminősítője a negatív kilátással együtt megerősítette az általa "A mínusz" szinten nyilvántartott hosszú lejáratú, és az "A-2" szintű rövid futamú adósi osztályzatot. Decemberben a világ másik meghatározó hitelminősítője, a Fitch Ratings a közepes befektetői sávba minősítette vissza a magyar szuverén adósságot,
Az S&P indoklása szerint a kilátásrontás a magyar közfinanszírozási rendszerre nehezedő, mind nagyobb mértékű lefelé ható kockázatokat tükrözi, amelyek a magas államháztartási hiányokban és a "gyorsan növekvő" államadósságban mutatkoznak meg.
Az elemzés szerint az áprilisi parlamenti és az őszi helyhatósági választások késleltetik a költségvetési konszolidációt, és egyik nagy párt sem állt elő koherens programmal a költségvetési egyensúlytalanságok kezelésére a választások utáni időszakban.
A portfolio.hu-n megjelent bővebb jelentés szerint a "tűzoltó jellegű" egyszeri intézkedésekkel, illetve elszámolási trükkökkel nem lehet többé elfedni a valódi folyamatokat. A tavalyi 7.8% után idénre minden eddigi prognózisnál pesszimistább, 10.7%-os GDP-arányos deficitet jósol egyedi tételekkel együtt (kormányzati hiánycél 4.7%, ehhez jön a magánnyugdíjpénztári kifizetés +1.4%-pont, a Gripen-számla +0.3%pont, az autópályák PPP-be bújtatni szándékozott építési költségei +1.2%pont, tömegközlekedési vállalatok adósságátvállalása +2.0%-pont, egyéb költségvetési elcsúszás +1.1%-pont).