Újabb osztogatással nyugatták a piacot

A "nem elsőrendű válság" miatt még mindig irigyek egymással szemben a kereskedelmi bankok, és az ünnep körüli, illetve a negyedév végével súlyosbított pénzszűke külön is korlátozta a hitelkínálatot a bankközi piacon, ám megint segített az Európai Központi Bank: kedden 50 milliárd eurós rendkívüli adaggal toldotta meg azt a 166 milliárd eurót, amelyet a szokásos kéthetes refinanszírozási árverésén rövid lejáratra szétosztott a kereskedelmi bankok között, összesen és súlyozott átlagban 4,28 százalékos kamatra, 4,23 százalékos minimális ajánlattal.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az aukció előtt az egyhónapos Euribor, az euróövezeti bankközi kamat a keddi ármegállapításban 4,365 százalékra emelkedett az ünnepek előtti utolsó, múlt csütörtöki ármegállapításban szerepelt 4,353 százalékról. Az Európai Központi Bank (EKB) irányadó célja, a kéthetes refinanszírozási kamatminimuma tavaly június óta változatlanul 4,00 százalék. A bank egyszersmind, az amerikai Feddel egyeztetve, 15 milliárd dollárt is kiosztott 28 napra, a Feddel egyeztetett, 2,615 százalékos rögzített kamatra.

Az Európai Központi Banknak tavaly december óta ez volt az ötödik dolláraukciója, de az előző négy aukcióban csak 10-10 milliárd dollárt hirdetett meg.

Az amerikai Fed e hónap elején szeptemberig meghosszabbította a tavaly decemberben kezdett hitelcsere-együttműködést az EKB-val, a Svájci Nemzeti Bankkal, a kanadai és a brit központi bankkal, és mindnyájan folytatják a rendkívüli árveréseket is, amelyekben szintén decemberben egyeztek meg, enyhítendő a rövid lejáratú bankközi hitelek piacán kialakult szűk keresztmetszetet. Egyidejűleg az EKB is közölte, hogy folytatja dollárárveréseket, és emeli a keretüket, jóllehet február végén még úgy vélték a bankban, hogy további dollárárverésekre részükről már nem lesz szükség.

Pánik után

A pénzszűkét az okozza, hogy a "nem elsőrendű válságban" egyre-másra kiderülő értékleírások miatt a kereskedelmi bankok gyanakodnak egymásra, nem szívesen kölcsönöznek egymásnak, és ettől megemelkedtek a bankközi kamatok, drágítva a napi finanszírozást. (Múlt héten az egyik legnagyobb brit bankról terjedtek el súlyos pletykák....) Igaz, a bankközi kamatszintek az euróövezetben már messze vannak a decemberi, 4,8 százalék körüli, pánikszerű bakugrástól, de időnként most is meg-megemelkednek még.

Elemzők szerint a Fed intézkedései jól kiegészítik az eddigi és a még várt alapkamat-csökkentéseket, amelyek javítják ugyan a gazdasági hangulatot, de közvetlen hatásuk ott, ahol a baj van - a nagybani, bankközi piacokon - viszonylag csekély. Ellenben az efféle intézkedések alkalmasak a likviditás közvetlen bővítésére a "nem elsőrendű válság" okozta aggodalmak miatt beszűkült bankközi devizapiacokon. Az EKB a jelek szerint nem hajlik alapkamata csökkentésére, sőt, a bankközi likviditás rendkívüli növelésével, az ottani kamatok lehetséges lenyomásával is éppen az alapkamat-csökkentést akarja elkerülni, tekintettel arra, hogy szerinte az euróövezeti gazdasági helyzet nem indokol - és a viszonylag nagy infláció nem is tesz lehetővé - olyan intézkedéseket, amilyenekkel a Fed akarja meglódítani az amerikai gazdaság egészét.

Véleményvezér

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.
Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo