Új üzemet avatott Sóskúton a Mapei

Az 1991-ben alapított Mapei Kft. a világ egyik legnagyobb építőipari ragasztóanyag gyártójának leányvállalata. Az 1937-ben, Milánóban alapított olaszországi anyacég jelenleg a világ 31 országában képviselteti magát, Amerikában, Ausztráliában, Ázsiában éppúgy megtalálható, mint Európa számos országában. Szeptember 13-án új üzemet avattak Sóskúton.

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Mapei Kft. fejlődése

A MAPEI Kft-t az osztrák MAPEI Gmbh 100 %-os tulajdonosi részesedéssel alapította meg 1991-ben. A székhely már akkor is Budaörsön volt. Induláskor az irodát is és a szűk raktárt is csupán bérelte a Kft., az alkalmazottak száma pedig négy volt. 1995-re a MAPEI Kft. saját irodaházat építtetett magának és saját tulajdonú raktárral rendelkezett, az alkalmazottak száma megháromszorozódott. 2000-ben 100 millió forintot fordított az új, négyszintes irodaépület kialakítására, melyben megújult számítógépes hálózat és központi klímarendszer teszi kényelmesebbé és hatékonyabbá a MAPEI dolgozók munkáját. Az itt dolgozók létszáma a kezdetekhez képest több mint a tízszeresére növekedett. A Kft. az elmúlt évek során Győrött és Miskolcon is létesített raktárakat.

Ezt a dinamikus fejlődést tükrözi a MAPEI Kft árbevételének alakulása is. Az alapítás évében elért igen szerény 24 millió forint, 1995-ben 420 millióra kerekedett, a 2001-es év árbevétele pedig meghaladta a tervezett 2,2 milliárd forintot. Jelenleg a Mapei Kft jegyzett tőkéje 399 millió Ft, árbevételünk 2002-ben előrejelzéseink szerint 3 milliárd Ft, ami több mint 35 %-kal magasabb a tavalyihoz képest. Ezzel a magyar építési-vegyianyag piac egyik meghatározó szereplőjévé vált.

Sikeres növekedését a cég kereskedelmi stratégiájának köszönheti, melynek középpontjában a vevő és a vevő igényei állnak. A stratégia alapvető része, hogy a vállalat a partner-kereskedők mellett, komoly marketinges háttér munkával teszi ismertté termékeit és szolgáltatásait számos piaci szegmensben, így megkönnyítve az eladást minden szinten. Piaci részesedés a leghitelesebben a hidegburkolási piacon mérhető, ahol a teljes piacra vetítve 10% körül van, a Mapei termékek saját szegmensükben, a minőségi termékek piacán, amit legjobban a projektek jellemeznek több mint 35%-os részesedéssel bírnak.

A magas színvonalú termékeket eleinte elsősorban a kiemelt nagy projekteknél alkalmaztak, majd fokozatosan nyert teret az építőipar egész területén a minőségi anyagok használata. Ezek a körülmények a kezdetektől fogva meghatározták a cég tevékenységét, vagyis a projektekben való minél eredményesebb részvételt. Így a vállalat széleskörű jó együttműködést alakított ki az építésben érdekelt minden részvevővel, megrendelővel, beruházóval, tervezővel, fővállalkozóval, kivitelezővel. Az elkövetkező évek egyik célkitűzése - a fentiek továbbvitele mellett – a teljes körű ismertség és elismertég elérése az egyéni felhasználók körében. A lakossági építkezések megnyerésére a Mapei Kft. kétéves akciótervet dolgozott ki. Ma már a magánépítkezők is tudják, hogy a minőség a legjobb befektetés, ezért érdemes Mapei termékeket felhasználniuk építkezéseik, felújításaik során. A kezdetektől fogva a magyarországi Mapei igen hathatós támogatást kapott a tulajdonos osztrák és az olasz anyacégtől. A műszaki segítség mellett nagyon sok piaci ismerettel, tapasztalattal segítették a Mapei Kft-t, ezeket felhasználva és a magyarországi viszonyokra adoptálva tudta a vállalat elérni mostani eredményeiket. A nemzetközi együttműködés mára kibővült a német, cseh, svájci, norvég és amerikai leányvállalatokkal, így kevés olyan feladattal találkozik a Mapei Kft., amit nem tudna házon belül megoldani.

A MAPEI Kft működésének alapja a kiemelkedően jó szervezettség, a pontos és célirányos munkavégzés a tevékenység bármely szakaszában, s nem utolsó sorban a barátságos, családias hangulatú munkahely és közösség. Magyarországon a teljes MAPEI termékskála kerül forgalmazásra. A MAPEI neve a magyar emberek fejében egyet jelent a kiemelkedő minőséggel és az ehhez illő árral. A MAPEI minőséget nem csupán a forgalmazott termékekben őrzi meg, hanem szolgáltatásai színvonalában is. Magasan képzett MAPEI szaktanácsadók és alkalmazás-technológusok biztosítják országszerte a partnerek és érdeklődők számára a felmerülő szakmai kérdések mindenkori szakszerű és gyors megoldását. A MAPEI Akadémián építész-tervezők, burkolók, kereskedők, építőipari szakemberek sikeres képzése folyik. A 2001-es évben 1088 fő, 2002-ben a III. negyedévig 844 fő volt a részvevők száma. A kutató- és fejlesztő-laboratóriumokból származó és a cég több mint 65 éves fennállása során felhalmozódott ismereteket és tapasztalatokat képzett MAPEI szakemberek adják át a MAPEI Akadémia résztvevőinek, elméleti és gyakorlati oktatás keretében. Itt megismerhetők a világ legújabb burkolási technikái, a MAPEI legújabb fejlesztésű termékei és a gyakorlatban is jól alkalmazható praktikus fogásai. A MAPEI Kft az országban az építőipari szakoktatás egyik legnagyobb támogatója. Rendszeres támogatást nyújt az építőipari szak- és szakközépiskoláknak, egyetemeknek, főiskoláknak. Kihelyezett képzések keretében pedig évente több száz tanuló és hallgató szakoktatását egészíti ki világszínvonalú ismeretekkel a szakoktatás minden szintjén. A cég tagja több magyarországi szakmai szervezetnek, szövetségnek, így a Magyar Építőanyagipari Szövetség Építési Vegyianyagok Tagozatának, Építési Vállalkozók Országos Szövetségének, Épületszigetelők Magyarországi Szövetségnek, Magyar Fürdőszövetségnek, a Magyar Betonszövetségnek és a FIB-nek is.

A vállalkozás Magyarországon a hasonló profilú cégek közül elsőként szerezte meg minőségbiztosítási rendszerének tanúsítását. Eszerint a vállalt működése és minőségbiztosítási rendszere a kereskedelem, a szakmai tanácsadás és a vevőszolgálat területén 1998. augusztusától az MSZ EN ISO 9002-1994, idén májustól pedig az MSZ EN ISO 9001:2000 szabvány előírásainak felel meg.

Sóskúti Mapei gyár története

1999 elején merült fel legelőször a cégvezetésben az a gondolat, hogy Magyarországon érdemes lenne egy gyártóüzemet létrehozni. A magyarországi gyárat a piaci viszonyok megváltozása is megkövetelte, valamint a kelet-európai országokba irányuló Mapei törekvések is ezt támogatták. Majdnem egy évig nem történt érdemleges dolog a témában, majd 2000 februárjától felgyorsultak az események. Dr. Giorgio Squinzi úr – a Mapei Spa. elnök-vezérigazgatója - részéről megszületett az elvi döntés a magyarországi gyár létrehozásáról. Az ezt követő hat hónapban lázas munka folyt a legoptimálisabb terület kiválasztása céljából. A terület kiválasztásánál nemcsak az ár volt a meghatározó, hanem figyelembe vettük a terület földrajzi fekvését, infrastruktúráját, domborzati viszonyait, Budapesthez való távolságát, a nyersanyagok közelségét. A fentiek alapos mérlegelése után a sóskúti Kvarchomok Kft területén fekvő 20.000 nm-es terület mellett döntöttünk. Választásunk igazán sikeresnek bizonyult, mivel a gyár közvetlen szomszédságában található a sóskúti kvarchomokbánya, ahonnan termékeink egyik alapvető nyersanyagát szállítjuk majd.

A beruházás során egy 4800 nm alapterületű csarnok épült fel. A csarnokon belül került kialakításra a 300 nm-es gyártógépsor, 400 nm területen az irodák, a labort, és egyéb kiszolgáló helyiségek (konyha, öltöző, tárgyaló, kézi raktár, gépház, stb.), a fennmaradó részen pedig a raktár.

A gyárépítés teljes beruházási költsége 1 milliárd Ft volt. Ebből 700 millió Ft-ot hitelből biztosítottunk, 300 millió Ft-ot pedig az olasz Mapei Spa. juttatott tőkeemelés címén. Az épület és a telek 670 millió Ft, a gépek és berendezések 350 millió Ft-ba kerültek. A gyártott termékek főleg osztrák importot fognak kiváltani.

Az elkészült és elfogadott kivitelezési tervek, és az önkormányzattól megkapott építési engedély alapján néhány hónap múlva elkezdődhetett a terep rendezése. Itt jegyeznénk meg, hogy a sóskúti önkormányzattól, élén Kummer János polgármester úrral, minden segítséget és támogatást megkaptunk beruházás sikeres elkezdéséhez és befejezéséhez. 2001 év elején az alvállalkozók (tervezők, generálkivitelezők, beruházás lebonyolítók, stb.) többkörös versenyeztetése és kiválasztása után ősszel elkezdődött a gyár alapozása. A generálkivitelező feladata volt a szerkezetépítés mellett azon építési munkák kivitelezése is, melyek a gyártástechnológiához kapcsolódtak. A gyártástechnológia telepítésére és beszerelésére az olasz Autin vállaltot bíztuk meg. A gyártósor mögött a csarnokon kívül került felállításra 8 db siló, amiben a nagy mennyiségben felhasználásra kerülő alapanyagokat – homok, cement, mészkőliszt – tároljuk majd, valamint itt alakítottuk ki a nagynyomású levegőt biztosító kompresszorházat.

A telephely bejárata mellé került a portaépület, ahol a videokamerás figyelőrendszer kezelőegységei is helyet kaptak. A porta melletti útszakaszon található az a nagyteljesítményű mérleg, ami a bejövő és távozó teherautók tömegét méri. Az épület tervezése során ügyeltünk arra, hogy lehetőleg minél nagyobb zöld területet hagyjunk szabadon, jelezve ezzel a környezetvédelem iránti elkötelezettségünket. Arra is nagy gondot fordítottunk, hogy kulturált szociális belsők kialakításával biztosítsuk az optimális munkakörülményeket az itt dolgozók számára.

A új MAPEI szárazhabarcs-keverő üzem gyártókapacitása 20.000 tonna/év, ami a hazai ragasztóanyagok piacának 20 %-át fedi le.

Az első ütem fő termékei:

 Hidegburkolati ragasztóanyagok: Kerabond, Adesilex P9, Keraset, Keraflex, Planobond, Adesilex P4,  Aljzatkiegyenlítő anyagok: Novoplan 21, Ultraplan, Plano 3, Ultraplan Maxi  Fugázóanyagok 25 kg-os kiszerelésben: Keracolor FF

Azokat a termékeket, amelyeket nem gyártunk Magyarországon továbbra is az anyacégtől importáljuk. Természetesen ez az üzem nemcsak a magyar építőipari piac életében tölt majd be fontos szerepet, hanem a szomszédos országokba irányuló exportra is kihatással lesz. A magyarországi keverőüzem feladata, hogy a környező kelet-európai országokat – Romániát, Jugoszláviát, Szlovákiát, Horvátországot, stb. - ellássa az itt gyártott termékekkel. Ezzel a Mapei Kft. bekapcsolódhat a Mapei exportőrök körébe, hozzájárulva hazánk exportjának növekedéséhez, valamint a Mapei konszern európai terjeszkedéséhez.

Véleményvezér

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.
Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost

Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost 

Magyar Péter kibukott a DK és a Fidesz közös szavazatain.
Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár

Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár 

Az ember azt hinné, hogy az emberek a végtelenig vezethetők ígéretekkel.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo