Új egyensúly - több mint gyógyszer

Legalább 1,8 milliárd forintos adótöbblettel, árbevétel kieséssel számol a Richter Rt., a magyar gyógyszergyár korábban nem gyógyíthatta a büdzsét.

Kétszeresen is sújtja a hazai gyógyszeripart a kormányzat intézkedéscsomagja. Ugyanis az általános érvénnyel kivetendő 4 százalékos "különadó" mellett a gyógyszerkassza hiányának mérséklése miatt számos készítmény árának kötelező csökkentésével is számolni kénytelen a szakma. Ez utóbbiról már hónapokkal korábban is voltak értesülései a gyógyszeriparnak, de azt természetesen nem tudhatta az ágazat, hogy megjelennek a palettán olyan egyensúlyjavító intézkedés is, amilyenek tovább csökkentik a vállalatoknál keletkező nyereséget.

Bár kibocsátott egy rövid közleményt a Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Rt. arról, hogyan hat a társaság eredményére a kormány által kezdeményezett szigorító törvények csomagja, minősítésre nem vállalkozott. Ehelyütt mi is csak azzal érvelhetünk, amivel a vállalat az elmúlt háromnegyed évben a nyilvánosság elé lépett. Tesszük ezt azért, mert már korábban is kiderült, az egyetlen hazai kézben lévő gyógyszeripari nagyvállalat folyamatosan aktív szerepet kívánt vállalni az OEP-büdzsé feszültségeinek mérséklésében, megoldásában. Tavaly novemberben például ez jelent meg: "A gyógyszergyár a hazai fronton sincs sokkal egyszerűbb helyzetben, mivel esélye sincs arra, hogy érvelésének bármi foganatja legyen a finanszírozás állami bürokratái körében. Tény, hogy megtakarítást hozott és hozhat az OEP számára a társaság, ám körülbelül annyi sarcot ró ki rá a büdzsé, amennyi K+F költségének 10 százaléka. Egy biztos, a Richter tekintélyes mértékű céltartalékot képzett a befizetési kötelezettségei miatt... Bogsch Erik vezérigazgató a kormányzattal folyó párbeszéd eredményességére is kitért november 4-én tartott tájékoztatóján. Öt év óta győzködik az aktuális kabineteket arról, hogy 100 százalékos és 90 százalékos támogatással a beteghez jutó szereknél úgynevezett "fixesítésre" kerüljön sor, ha megegyezik a hazai termék hatóanyaga, alkalmassága a külföldi, drágább portékákéval. Az urológiai gyógyszereknél így nyomban 260 millió forintnyi megtakarítással találkozhatott az OEP-büdzsé és a nem kis számú páciens. Ami azonban független a gyógyszergyártól, az az, hogy a társadalombiztosítás gyógyszerkasszája az idén 40-50 milliárd forintos költség-túllépéssel kénytelen kalkulálni."

Ez a 2005-ös érvelést akarva-akaratlanul folytatni volt kénytelen a nagyvállalat. Már az idén, 2006 februárjában tudósíthattunk így: "Azt már most tudni vélik, hogy az Országos Egészségpénztár költségvetésében a tavaly még 350 milliárd forintos támogatott gyógyszerforgalmat hibásan csökkentették le 320 milliárdra. Sok új, drága importkészítmény került fel a gyógyszerkassza listájára, s borítékolható a legkevesebb 80 milliárd forintos túllépés 2006-ban. A múlt év decemberében 600 millió forintot kellett befizetnie a Richternek az úgynevezett szerződés-kiegészítő megállapodás alapján, s az idén sem tűnik jobbnak a helyzet, vélhetően tovább dagaszthatja a büdzsét az újabb befizetés."

Az idei első negyedévi tőzsdei gyorsjelentést május elején ismertették a Richter Rt.-nél.  Erről így lehetett hírt adni: "A teljes árbevételnek 19,8 százalékát tette ki a magyar piaci értékesítésük, s ilyen szerény arányt még sosem ért el a társaság. A vezérigazgató is több összetevővel magyarázta a történeteket, például azzal, hogy változóban van  a 'kereslet', az új, s a korábbiaknál jóval drágább szerek mind inkább kurrensek lehetnek a tb. jóvoltából. Ezt a betegek a pénztárcájukon nemigen érzik, hiszen a támogatási rendszer a különbségeket szinte eltünteti. A kassza szempontjából természeten nem szerencsés ez a folyamat, hiszen annak túllépése nyilvánvaló és jelentős. A gyógyszerkínálat és a támogatási rendszer kapcsolata nálunk érdemlegesen másabb, mint például Lengyelországban. Ott alig 10 százalékos a büdzsé kiadásainak növekedése a magyarországi 20 százalékossal szemben."

Most ugyan nincs még itt a tőzsdei gyorsjelentések időszaka, de a kormány nyilvánosságra hozta tervezett megszorító intézkedéseit, azokat is, amelyeket kifejezetten a gyógyszeriparnak címzett, s jó okot adott a Richter Rt.-nek a számolásra. A társaság közzétett közleményét pedig egyfajta sajátos folytatásnak is tekinthetjük, hiszen a büdzsé hiányát igyekszik orvosolni a kormányzat is, igaz, nem a korábbi tanácsok, hanem a saját elképzelései alapján. Melyek a Richter Rt. 2006. évi eredményére várhatóan így hatnak: "Az államháztartás egyensúlyát javító különadóra vonatkozó törvényjavaslat szerint a társaságot 2006. szeptember 1-étől az adózás előtti eredménye után 4 %-os különadó terheli. Amennyiben a törvényjavaslatot elfogadják és hatályba lép, akkor az a társaság számára 2006. évben - a társaság 2005. évi adózás előtti eredményét alapul véve - kb. 600 millió forint adóterhet és eredménycsökkenést fog okozni.  Az Országgyűlés részére az úgynevezett "Új egyensúly" program részeként benyújtott törvénymódosításokban szereplő további megszorító intézkedések (pl. a természetbeni juttatások személyi jövedelemadó kulcsának 44 %-ról 54%-ra emelése, a fix összegű egészségügyi hozzájárulás megtartása), elfogadása és hatályba lépése esetén, a társaság 2006. évi eredménye kb. 100 millió forinttal csökken. A gyógyszerkassza hiányának csökkentését szolgáló úgynevezett támogatás fixesítési intézkedések keretében a társaság arra kényszerül, hogy 2006. július 1-jétől több készítményének az árát csökkentse. Az ebből származó árbevétel kiesés és eredménycsökkenés összege 2006. évre kb. 1,1 milliárd forint.

A felsorolt intézkedéseken kívül még egyéb kormányintézkedések (pl. az energia árak emelése) is előkészületben vannak, amelyek a társaság 2006. évi eredményeit tovább csökkenthetik. A 2006. év folyamán hatályba lépő intézkedések az iméntiekben becsült eredménycsökkentő hatása 2006-ban csak az esztendő hátralévő részére vonatkozik, 2007-ben viszont ezekkel a hatásokkal az egész évre kell számolni."

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo