A két cég, akik a mostani beruházásban érintettek, egymás beszállítói: az FHL Björn első üzemét még a ’90-es években, Móron nyitotta meg, ez ma mintegy 700 embert alkalmaz, és a nagy autógyártóknak szállít alkatrészeket, mind kül-, mind belföldre. A metalPRO Hungary Kft. a közelmúltban szállt csak be az autóiparba, a cég korábban lakatosokat alkalmazott, 2016-ban kezdte gépjárművek hűtő-fűtő csöveinek rögzítését szolgáló alumínium profilok gyártását Tamásiban, az FHL beszállítójaként – utóbbi a közelmúltban nyitotta itt meg második üzemét.
A metalPRO most átadott csarnoka felerészt EU-támogatással épült meg, ennek során új fémmegmunkáló gépeket szereztek be, illetve termelésirányítási és autóipari minőségirányítási rendszert vezettek be. Jelenleg 15 embernek ad munkát, de márciusban már tervezik a bővítést, ekkor a mostani kettő mellég egy harmadik műszak is elindul. Az átadón részt vett Süli János, a paksi atomerőmű két új blokkjának megvalósításáért felelős tárca nélküli miniszter is, aki azt mondta, bár az új üzem egyelőre nem szolgálja ki a paksi atomerőmű bővítését, ez a későbbiekben akár változhat is. Hozzátette, céljuk, hogy a paksi bővítéssel párhuzamosan a régió ipara is fejlődjön (az ipar energiaigényét is fedezi az új erőműblokk), ennek a folyamatnak része az új üzem indulása is.
Helyi munkaerőt toboroznának
Kadlok Nándor, a metalPRO ügyvezető igazgatója a szerdai átadáskor elmondta, a beruházás elindításakor nem számítottak arra, hogy a munkaerőhiány ilyen mértékű lesz, ezért az önkormányzattal és a munkaügyi központtal együttműködési megállapodást kötöttek az alkalmazottak toborzására. Elmondta azt is, a helyszínt elsősorban logisztikai okokból választották: a gyár közvetlenül egy főút mellett található, ami megkönnyíti az áruszállítást és a munkások érkezését.
Porga Ferenc tamási polgármester a Piac&Profit kérdésére bővebben beszélt a metalPRO és az önkormányzat közti munkaügyi együttműködésről. Mint mondta, céljuk elsősorban nem az, hogy az ország más részeiről csábítsanak Tamásiba munkásokat, hanem, hogy az itteni, ma jelentős részben ingázó munkavállalókat tartsák a városban. Mint mondta, korábban Tamási a leginkább hátrányos helyzetű, a munkanélküliség által legerősebben sújtott városok közé tartozott, emiatt ma is sokan más településekre, akár szomszédos megyékbe járnak át dolgozni. Emiatt, mondta, kampányt fognak indítani, hogy az FHL és a metalPRO üzemeit népszerűsítsék a helyiek körében.