Trükkök az önéletrajzban: mire jó a karriercél?

Az álláskeresők igen gyakran hanyagolják el, vagy ugranak át rajta, pedig a CV egyik legfontosabb része a karriercél, és valóban aranyat érhet az előszűrésnél. Csak ne legyen 2-3 mondatnál hosszabb közhelyparádé. Amit a karriercél blokkról tudni érdemes.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Freestockphoto

Máig az önéletrajz „karriercél” menüpontja okozza szinte a legtöbb fejtörést az állásra pályázóknak. Sokan igazából nem is értik, miért van rá szükségük a cégeknek. „Egyértelmű, hogy azért pályázom meg a pozíciót, mert dolgozni szeretnék.” „Az erősségeim, a szakmai tapasztalataim az önéletrajzból vagy a személyes találkozáskor majd úgyis kiderülnek” – általában ilyen és ehhez hasonló gondolatmenettel igyekeznek lesöpörni magukról a problémát, és ha lehet, mindjárt ki is hagyni a CV-ből. (Nem véletlen, hogy harmincöt jelentkezésből csak egy jön össze…)

Amivel viszont nagy hibát követnek el az álláskeresők. Egyrészt a cégek és a HR-esek részéről a „karriercél” feltüntetése ma már alapértelmezett elvárás. Másrészt a röviden, tömören, konkrétan, összeszedetten megfogalmazott karriercél nemcsak az állásinterjú személyes blokkjára, hanem a legesélyesebb jelöltek közé is segíthet bejuttatni a pályázókat – írta a Monster.hu.

Segítség lehet az előszűrésben

„Képzeljük csak magunkat a toborzók, a HR-esek helyébe, akinek egy pozícióra gyakran 100–200 CV közül kell előszűrnie a legalkalmasabbnak tűnő jelölteket! Egyetlen pályázóra – ideális esetben – aligha jut több egy-két percnél. Ilyen szűkre szabott időkeretben nincs külön mód a pályázói motivációk, célkitűzések kisilabizálására. Így nagy szolgáltatot tesz a HR-esnek az a pályázó, aki már az önéletrajz elején két-három világos mondatban nyilatkozik a megpályázott állással kapcsolatos elképzeléseiről. Nem mindegy például, hogy eddig vakvágányon volt, szakmailag valami újat szeretne megvalósítani, esetleg a szakmájához fűződően más területre vagy éppen előléptetésre vágyik. Jól megfogalmazott karriercél esetén a HR-es is árnyaltabban tud kérdezni a jelölttől. Ideális esetben még az elérhető pozíciók közül is fel tud ajánlani egy testreszabottabb, előnyösebb pozíciót” – indokolja a „karriercél” meghatározásának szükségességét Pálfay Erzsébet HR-szakértő, karrier-tanácsadó.

Hét fotó, amit soha ne töltsünk fel profilképnek!
Habár virágkorát éli az önmagunkról készített fotók megosztása a közösségi oldalakon (selfiezés), a professzionális szakmai közösségekben, így például a LinkedInen jobb, ha alaposan megválasztjuk, milyen képet töltünk fel magunkról.
Ezeket a fordulatokat kerüljük

Ám a „karriercél” rubrikánál sem éppen célravezető a sablonosság. Sokan ugyan eljutnak eddig a menüpontig, de nem lépnek túl a paneleken. Az eredmény: az elvárt kereteknek formailag ugyan tökéletesen megfelelő, tartalmilag viszont használhatatlan infóözön. A „Célom, hogy egy jó csapat megbecsült tagja legyek” és hasonló formulák tehát kerülendőek.

Különösen hasznos, ha nem konkrét álláshirdetésre jelentkezünk

Ehelyett inkább ejtsünk például szót a kiszemelt szakmai irányvonalról, az előző szakmai tapasztalatokról, a nyelvtudásunkról, és osszunk meg akár dióhéjban információkat az aktuális élethelyzetünkről, így: „Szakmai jövőmet főként a marketing és a kereskedelem területén képzelem el. Felsőfokú angol- és némettudással rendelkezem. Előző, retail-es pozíciómban megalapozott kapcsolatrendszeremmel pályázok a pozícióra, nyugat-magyarországi költözéssel.” A megpályázott állás helyével kapcsolatos információkat különösen jó néven veszik a HR-esek. Spontán módon vagy épp álláshirdetés közzététele nélkül, a céges adatbázisba leadott álláspályázatok esetében is hasznos lehet már jóelőre megosztani az ilyen információkat. A HR a szakmai infók mellett azt is jó néven veszi, ha az álláskereső például megemlíti: Gödöllő 10 kilométeres vonzáskörzetében keres állást.

És ha a „karriercél” szavakba öntése esetleg gondot okozna: a legkönnyebb úgy megfogalmazni, mintha éppen egy mellettünk álló barátunkhoz intéznénk pár szót az álláskeresésről. Tapasztalat: ebben a helyzetben sokkal könnyebb lényegre törően összegezni, milyen szakmai előélettel, tapasztalatokkal rendelkezünk, mik az elképzeléseink, és mit is várunk a megpályázott pozíciótól.

NYOLC ALAPHIBA, AMIT A MOTIVÁCIÓS LEVÉLBEN ELKÖVETHETÜNK!
Az álláshirdetések sokak számára kellemetlen kísérőeleme a motivációs levél megírása, de ez a pályázat szerves részét képezi, ezért érdemes jól megírni. Megmutatjuk azt a nyolc legnagyobb hibát, amit ebben elkövethet egy pályázó!

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo