Tőzsde, kettő jubileummal

A régióban elsőként 1995 márciusában nyitotta meg kapuit a börze származékos piaca - ezt az eseményt köszöntötte az éppen 15 éves Budapesti Értéktőzsde.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A 15 éves Budapesti Értéktőzsdén az éppen 10 éves határidős piacot köszöntötték április 5-én, a börze rendezte ünnepségen. Ebből az alkalomból hozták nyilvánosságra, hogy a teljes határidős piac for­gal­ma 2004-ben meghaladta a 2200 milliárd forintot, továbbá 2005-re a származékos piac napi átlag­for­galma közel 25 milliárd forintra emelkedett. A határidős piacon tavaly több mint 176 000 kö­tés született, melynek során 4 037 061 kontraktus cserélt gazdát. A nyitott kötésállomány értéke meghaladta a 78 mil­li­árd forintot, amely majdnem 199 ezer kontraktusnak felelt meg.

A határidős ügylet egy olyan szerződés, melyben a felek az ügyletkötés pillanatában kö­te­le­zett­­séget vállalnak meghatározott minőségű és mennyiségű alaptermék előre rögzített ár­fo­lya­mon, és meghatározott jövőbeni napon és helyen történő adásvételére. Az ügylet lejáratakor a termék típusa szerint lehetséges fizikai szállítás, azaz ténylegesen végbemegy az alaptermék és a pénzbeli ellenérték cseréje. A másik lehetőség a pénzbeli elszámolás, vagyis leszállítás nélkül nettó módon elszámolják a lejárat napján érvényes azonnali árfolyam és a határidős ügyletben rögzített ár különbözetét. A tőzsdei határidős ügyletek jellemzői a tőzsdén kívüli ügy­letekkel szemben, hogy az előbbieket szabványosított mennyiségekre és lejárati időpon­tok­ra kötik, az ügylet megkötéséhez kötelező letét szükséges, és az elszámolóház minden nap vé­gén újraértékeli a pozí­ci­ó­kat. A határidős ügyleteket három - kockázatfedezési, spe­ku­lá­ci­ós, illetve arbitrázs - céllal szokták kötni a befektetők. A határidős ügylet az alaptermék ingadozásaitól szabadíthatja meg a fedezőt: részvény és deviza esetében az árfolyam-, kamatlábak esetében pedig a kamat­koc­ká­zattól. Ennek megfelelően a Budapesti Értéktőzsde származékos szekciójában jelenleg három ügyletkör sze­re­pel: a részvény (és index), a deviza, valamint a kamat alapú ügyletkörök. Míg a részvények le­járatkori teljesítése fizikai szállítással, addig az index, deviza és a kamatkontraktusoké kész­pén­zes elszámolással történik.

A régióban elsőként 1995 márciusában nyitotta meg kapuit a Budapesti Ér­­­­­­­­téktőzsde származékos piaca. Éppen ekkor, a Bokros Lajos és Surányi György nevével fémjelzett in­téz­ke­­­dések nyomán javult Ma­gyar­­or­­­szág nemzetközi megítélése, amely megfelelő környezetet biztosított a befektetői vi­lág­nak egy új piac kihasználására. A legelső időszakban csak BUX kötések történtek, később azonban felfedezték a piaci szereplők a kamattípusú ter­mé­­­ke­ket, és a három hónapos diszkont kincstárjegyeket. Az általános pénzpiaci kívánalmaknak megfelelően 1995 novemberében a devi­za­kont­rak­tu­sok kibővültek az ECU-vel, melyet 1998-ban az EUR váltott fel. Az opciós piac 2000. február 18-án indult, és bár a piac egyelőre nem váltotta be a hoz­­zá fűzött reményeket, azóta a származékos piaci termékpaletta gyakorlatilag a vezető tőzs­dé­­ken elérhető fontosabb instrumentumok mindegyikével rendelkezik.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo