2002 I. negyedévében a bruttó hazai termék (GDP) 2,9%-kal emelkedett. A gazdasági növekedés üteme szerényebb, mint tavaly az I. negyedévben volt (4,4%), és nem éri el a múlt év utolsó negyedévben mért szintet sem (3,3%). Az I. negyedéven belül azonban a főbb gazdasági ágak havi termelési adatai arra utalnak, hogy a magyar gazdaság túljutott a dekonjunktúra mélypontján. Az áprilisi adatok szerint ez a tendencia folytatódott.
Az ipari termelés a januári csökkenés és a februári stagnálás után márciusban és áprilisban 3, illetve 4%-kal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. Az utóbbi hónapokban tapasztalt élénkülésben az exportnak meghatározó szerepe volt, de hozzájárult a belföldi értékesítés is. Áprilisban a hazai gyártású beruházási javak iránti kereslet nőtt a legnagyobb mértékben a belföldi piacon, de többet adtak el a nem tartós fogyasztási cikkekből és a termelési folyamatban továbbfelhasználásra kerülő termékekből is. Az utóbbi termékcsoport iránti keresletnövekedés az ipari termelés további élénkülésére utal. Az építőiparban folytatódott a gyors termelésnövekedés. Az áprilisi növekedési ütem szokatlanul magas volt, tavaly áprilishoz képest 35%-kal nőtt az építőipari teljesítmény. A mezőgazdaságban ugyancsak emelkedett a felvásárolt termékek mennyisége.
A gazdasági élénkülést a külső és belső pénzügyi egyensúly erősödő romlása kísérte. A folyó fizetési mérleg négyhavi hiánya 2,7-szerese a tavalyinak. Az államháztartás öthavi hiánya ugyancsak kiugróan magas, 4-szerese a tavaly május végéig kimutatott deficitnek. A január–májusi hiány az éves előirányzat több mint 80%-át teszi ki.
Az infláció mérséklődése folytatódott. Májusban a fogyasztói árak növekedése a kiadási főcsoportok többségében mérsékeltebb, mint tavaly volt, a tartós fogyasztási cikkek árai pedig májusban is csökkentek.
A foglalkoztatottak száma nem változott lényegesen, a munkanélküliek száma továbbra is csökkent, de a csökkenés üteme lassult. Nagymértékben nőtt a reálkereset, bár a növekedés üteme áprilisban kissé mérséklődött. A magas bérkiáramlással egyidejűleg jelentősen megemelkedett a lakosság által felvett hitelek összege is. E folyamatok adnak magyarázatot a kiskereskedelmi eladások magas növekedési ütemére, továbbá a lakásépítés felfutására. A megtakarítási tranzakciók egyenlege szerint a háztartások az idén január–áprilisban többet használtak fel a korábban felhalmozott nettó megtakarításaikból, mint tavaly ilyenkor.
Tovább mérséklődött az infláció – KSH jelentés
Az I. negyedévben a gazdasági növekedés üteme tovább lassult, nemzetközi összehasonlításban azonban még mindig magas. A főbb gazdasági ágazatok havi termelési adatai azonban már az I. negyedéven belül is élénkülést jeleztek. Ez a tendencia áprilisban folytatódott. A külső és belső pénzügyi egyensúly gyorsuló ütemben romlott. Az infláció mérséklődött. A foglalkoztatottság lényegében változatlan, a munkanélküliség csökkent. A magas bérkiáramlás és a lakossági hitelek növekedése következtében megemelkedett a fogyasztói kereslet és felfutott a lakásépítés.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.