2002 I. negyedévében a bruttó hazai termék (GDP) 2,9%-kal emelkedett. A gazdasági növekedés üteme szerényebb, mint tavaly az I. negyedévben volt (4,4%), és nem éri el a múlt év utolsó negyedévben mért szintet sem (3,3%). Az I. negyedéven belül azonban a főbb gazdasági ágak havi termelési adatai arra utalnak, hogy a magyar gazdaság túljutott a dekonjunktúra mélypontján. Az áprilisi adatok szerint ez a tendencia folytatódott.
Az ipari termelés a januári csökkenés és a februári stagnálás után márciusban és áprilisban 3, illetve 4%-kal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. Az utóbbi hónapokban tapasztalt élénkülésben az exportnak meghatározó szerepe volt, de hozzájárult a belföldi értékesítés is. Áprilisban a hazai gyártású beruházási javak iránti kereslet nőtt a legnagyobb mértékben a belföldi piacon, de többet adtak el a nem tartós fogyasztási cikkekből és a termelési folyamatban továbbfelhasználásra kerülő termékekből is. Az utóbbi termékcsoport iránti keresletnövekedés az ipari termelés további élénkülésére utal. Az építőiparban folytatódott a gyors termelésnövekedés. Az áprilisi növekedési ütem szokatlanul magas volt, tavaly áprilishoz képest 35%-kal nőtt az építőipari teljesítmény. A mezőgazdaságban ugyancsak emelkedett a felvásárolt termékek mennyisége.
A gazdasági élénkülést a külső és belső pénzügyi egyensúly erősödő romlása kísérte. A folyó fizetési mérleg négyhavi hiánya 2,7-szerese a tavalyinak. Az államháztartás öthavi hiánya ugyancsak kiugróan magas, 4-szerese a tavaly május végéig kimutatott deficitnek. A január–májusi hiány az éves előirányzat több mint 80%-át teszi ki.
Az infláció mérséklődése folytatódott. Májusban a fogyasztói árak növekedése a kiadási főcsoportok többségében mérsékeltebb, mint tavaly volt, a tartós fogyasztási cikkek árai pedig májusban is csökkentek.
A foglalkoztatottak száma nem változott lényegesen, a munkanélküliek száma továbbra is csökkent, de a csökkenés üteme lassult. Nagymértékben nőtt a reálkereset, bár a növekedés üteme áprilisban kissé mérséklődött. A magas bérkiáramlással egyidejűleg jelentősen megemelkedett a lakosság által felvett hitelek összege is. E folyamatok adnak magyarázatot a kiskereskedelmi eladások magas növekedési ütemére, továbbá a lakásépítés felfutására. A megtakarítási tranzakciók egyenlege szerint a háztartások az idén január–áprilisban többet használtak fel a korábban felhalmozott nettó megtakarításaikból, mint tavaly ilyenkor.
Tovább mérséklődött az infláció – KSH jelentés
Az I. negyedévben a gazdasági növekedés üteme tovább lassult, nemzetközi összehasonlításban azonban még mindig magas. A főbb gazdasági ágazatok havi termelési adatai azonban már az I. negyedéven belül is élénkülést jeleztek. Ez a tendencia áprilisban folytatódott. A külső és belső pénzügyi egyensúly gyorsuló ütemben romlott. Az infláció mérséklődött. A foglalkoztatottság lényegében változatlan, a munkanélküliség csökkent. A magas bérkiáramlás és a lakossági hitelek növekedése következtében megemelkedett a fogyasztói kereslet és felfutott a lakásépítés.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény
A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?