Törvénytelen a "német lex Mol"

Az Európai Unió bírósága kimondta, hogy a Volkswagen cég felvásárlását megakadályozni hivatott német törvény ellentétes az uniós szabályokkal - a németek gyorsan lépnek.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bíróság döntését üdvözölte az Európai Bizottság, mivel az teljesítené a bizottság céljait, miszerint az leszámolna az aranyrészvények rendszerével, és azzal, hogy a kormányzatok a tőzsdén jegyzett cégek esetében stratégiai részt tartsanak maguknál. Az EB korábban azért fordult a bírósághoz, mert a kérdéses 1960-as törvény a szavazati jogokra megszabott, illetve az igazgatótanácsi helyek számának korlátozásával akadályozta a tőke szabad áramlását az EU-ban.

A luxembourgi székhelyű Európai Bíróság mind a szavazati jogok húsz százalékban történő limitálását, mind a "blokkoló kisebbség" husz százalékban történő megállapítását ellentétesnek ítélte az EU előírásaival. Az ítélet szerint ugyancsak ütközi az EU-joggal az, hogy a német szövetségi állam és Alsószászország 2-2 tagot delegálhat a felügyelő bizottságba.

A határozat a szakértők szerint befolyásolja majd a 31 százalékban a Porsche tulajdonában lévő VW csoport tulajdonosi szerkezetét, lehet ennek is köszönhető, hogy a luxembourgi döntés bejelentése után mind a Volkswagen, mind pedig a Porsche jegyzése emelkedett.

A németek változtatnak, mi védjük a MOL-t

Bár a berlini igazságügy-minisztérium szóvivője sajnálkozott amiatt, hogy a bíróság nem fogadta el az érveket a németországi üzleti telephely védelme mellett, a kormány gyorsan meg fogja változtatni a törvényt. Az egyelőre még bizonytalan, vajon a törvényt teljesen törlik vagy csak módosítanak rajta, és a pontos határidők sem ismeretesek.

Itthon október elején fogadták el a lex Mol néven emlegetett jogszabályt, vagyis a közellátás biztonsága szempontjából kiemelkedő jelentőségű vállalkozásokat érintő egyes törvények módosítását.    

A lex Mollal az államnak ezentúl lehetősége lesz jogi eszközökkel szűkíteni azon társaságok mozgásterét, amelyek magyar energetikai és vízellátó céget akarnak felvásárolni. A kormány elsősorban a magyar olajtársaság, a Mol Nyrt. részvényeinek az OMV osztrák cég általi felvásárlásához hasonló eseteknek kívánt gátat szabni.

A lex Mol-t Bokros Lajos volt pénzügyminiszter is kritizálta a Financial Times-nak adott interjújában, mondván a jogszabály a magántulajdonosokat betonozza be, nem stratégiai államérdekek, hanem tisztán magánérdekek védelmére szolgál. Bokros elég keményen úgy fogalmazott, hogy a törvény olyan magyar oligarchák kedvez, mint a Mol-vezér Hernádi Zsolt és szövetségese, az OTP-elnök-vezérigazgatója, Csányi Sándor. Kupa Mihály, a Mol felügyelő bizottságának elnöke, akkor visszautasította a vádakat mondván a Mol - és más hazai nagyvállalatok - igazi értéke éppen abban rejlik, hogy független tőkepiaci cégként is megmutatták, képesek olyan teljesítményre, mint más EU tagországbeli cégek.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo