Törvénytelen a "német lex Mol"

Az Európai Unió bírósága kimondta, hogy a Volkswagen cég felvásárlását megakadályozni hivatott német törvény ellentétes az uniós szabályokkal - a németek gyorsan lépnek.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A bíróság döntését üdvözölte az Európai Bizottság, mivel az teljesítené a bizottság céljait, miszerint az leszámolna az aranyrészvények rendszerével, és azzal, hogy a kormányzatok a tőzsdén jegyzett cégek esetében stratégiai részt tartsanak maguknál. Az EB korábban azért fordult a bírósághoz, mert a kérdéses 1960-as törvény a szavazati jogokra megszabott, illetve az igazgatótanácsi helyek számának korlátozásával akadályozta a tőke szabad áramlását az EU-ban.

A luxembourgi székhelyű Európai Bíróság mind a szavazati jogok húsz százalékban történő limitálását, mind a "blokkoló kisebbség" husz százalékban történő megállapítását ellentétesnek ítélte az EU előírásaival. Az ítélet szerint ugyancsak ütközi az EU-joggal az, hogy a német szövetségi állam és Alsószászország 2-2 tagot delegálhat a felügyelő bizottságba.

A határozat a szakértők szerint befolyásolja majd a 31 százalékban a Porsche tulajdonában lévő VW csoport tulajdonosi szerkezetét, lehet ennek is köszönhető, hogy a luxembourgi döntés bejelentése után mind a Volkswagen, mind pedig a Porsche jegyzése emelkedett.

A németek változtatnak, mi védjük a MOL-t

Bár a berlini igazságügy-minisztérium szóvivője sajnálkozott amiatt, hogy a bíróság nem fogadta el az érveket a németországi üzleti telephely védelme mellett, a kormány gyorsan meg fogja változtatni a törvényt. Az egyelőre még bizonytalan, vajon a törvényt teljesen törlik vagy csak módosítanak rajta, és a pontos határidők sem ismeretesek.

Itthon október elején fogadták el a lex Mol néven emlegetett jogszabályt, vagyis a közellátás biztonsága szempontjából kiemelkedő jelentőségű vállalkozásokat érintő egyes törvények módosítását.    

A lex Mollal az államnak ezentúl lehetősége lesz jogi eszközökkel szűkíteni azon társaságok mozgásterét, amelyek magyar energetikai és vízellátó céget akarnak felvásárolni. A kormány elsősorban a magyar olajtársaság, a Mol Nyrt. részvényeinek az OMV osztrák cég általi felvásárlásához hasonló eseteknek kívánt gátat szabni.

A lex Mol-t Bokros Lajos volt pénzügyminiszter is kritizálta a Financial Times-nak adott interjújában, mondván a jogszabály a magántulajdonosokat betonozza be, nem stratégiai államérdekek, hanem tisztán magánérdekek védelmére szolgál. Bokros elég keményen úgy fogalmazott, hogy a törvény olyan magyar oligarchák kedvez, mint a Mol-vezér Hernádi Zsolt és szövetségese, az OTP-elnök-vezérigazgatója, Csányi Sándor. Kupa Mihály, a Mol felügyelő bizottságának elnöke, akkor visszautasította a vádakat mondván a Mol - és más hazai nagyvállalatok - igazi értéke éppen abban rejlik, hogy független tőkepiaci cégként is megmutatták, képesek olyan teljesítményre, mint más EU tagországbeli cégek.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo