Nógrád, Heves és Borsod-Abaúj-Zemplém megye egy régióba való tartozását nem csupán földrajzi helyzete, hanem a regionalitás és a turizmus szoros összefonódása határozza meg. - mondta Dr. Nagy Imre a Regionális Idegenforgalmi Bizottság elnöke, Eger polgármestere azon a tájékoztatón, melyen a térség turizmusának eredményeit, idei legfontosabb terveit, és jövőbeni fejlesztéseit ismertették.
Harmadik helyezett
2005-ben a kereskedelmi szálláshelyek vendégforgalma alapján Észak-Magyarország bronzérmet szerzett az ország kilenc régiójának népszerűségi listáján. A belföldi turizmus kiemelkedő jelentőségű, hiszen a vendégforgalom több, mint 80%-át (több, mint félmillió vendég, 1 millió feletti vendégéjszakával) a hazai turisták adják. Ezzel a belföldi úti célok toplistáján is a harmadik helyet foglalja el a térség. A régió vonzerejében a történelmi, épített örökséghez tartozó látnivalók mellett a kulturális értékek megőrzésére, bemutatására, újabb és újabb kulturális programok szervezésére, valamint a térséghez tartozó borvidékek fókuszba állítására helyezik a hangsúlyt.
Az élő népművészeti hagyományok turisztikai termékké formálásában példaértékű kezdeményezés a Palóc út megszervezése Nógrád és Heves megye mintegy 30 településének részvételével, melynek a határon - Szlovákiába is - átnyúló fejlesztése, bővítése is folyamatban van. Eger évtizedes hagyományokkal büszkélkedhet már a rangos kulturális események megszervezésében, az elmúlt években a leglátványosabb változáson Miskolc ment át. A nehézipar összeomlásával, a gazdaságilag igen nehéz helyzetbe került megye, és fővárosa a "nagyipar helyett szabadidőipar" stratégia kialakításán és megvalósításán munkálkodik igen tudatosan és tervszerűen. Miskolc ma már kiérdemli a fesztiválváros címet. - mondta Fedor Vilmos alpolgármester. Elsősorban - a nyelvi nehézségeket is áthidaló - rangos zenei eseményekkel iratkozott fel a város a kulturális turizmus képzeletbeli toplistájára. Az idei Miskolci Operafesztiválra első ízben látogat Magyarországra a milánói Scala 90 tagú kórusa. A Zempléni fesztivál pedig az elmúlt évek alatt a kultúra rajongóinak körében, a művészetek minden ágában igazi zarándokhellyé vált.
Borvidékek az élen
Évek óta munkálkodnak a régió különböző szintű önkormányzati vezetői azon, hogy egységes - elsősorban turisztikai - borrégióvá szervezzék a térséghez tartozó mátraaljai, bükkaljai egri és tokaji borvidékeket. Tokaj méltán szerzett világhírt magának, ám az idei bordeaux-i borversenyen elért eredményekkel Eger nevére is felfigyelt a világ. Bár hivatalosan nem szerepel a verseny programjában a borvidékek összevetése, de az minden borszakértő elismerését kivívta, hogy a képzeletbeli ranglistán az egri borvidék 17 éremmel a második lett a híres-neves Bordeaux mögött.
A Nemzeti Fejlesztési Tervvel, a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia és a regionális Operatív Programmal összhangban elkészült az Észak-Magyarország Régió Turizmusfejlesztési Stratégiája is, mely a 2007-2013 időszakra határozza meg a fejlesztési irányokat. A stratégia céljaként a "sokoldalú, határozott arculattal rendelkező, országosan meghatározó súlyú, nemzetközileg is megjelenített, versenyképes - a fenntartható fejlesztés elvét valló - turisztikai kínálat kialakítását, annak hatékony értékesítését" fogalmazták meg, mely komplex társadalmi-gazdasági hatást gyakorol a régió általános fejlődésére.
A régióról részletes információkat ezen az oldalon olvashatnak, akár turistaként, akár befektetni szándékozó vállalkozóként érdeklődnek Észak-Magyarország iránt.