Ennek következtében a megkérdezettek kétharmada üdvözölné, ha a legfelső vezetők járandóságait törvény szabályozná, az elnökségek és igazgatóságok döntései pedig átláthatóbbak lennének. Többek között ezt állapította meg a GfK Piackutató Intézet és a Wall Street Journal Europe együttműködésében végzett közvéleménykutatás idén tavasszal - tizennégy európai országban, 13 000 felnőtt személyes megkérdezése alapján.
Az összes megkérdezett 70 %-ának az a véleménye, hogy a top-menedzserek túl sokat keresnek. Sőt, a válaszadók egyharmada szerint a vezetőket kimondottan túlfizetik.
Az átlagból legjobban a britek emelkednek ki, közülük ugyanis 60 százalék tartja a nagyfőnököket túlfizetettnek.
Ugyanez a magyar megkérdezettek 48 százalékának a véleménye.
Érdekes, hogy a fiatalok megértőbbek ebben a kérdésben, mint az idősebbek. A 14-29 éves magyarok közül ugyanis csak 43 százalék mondja azt, hogy a vezetők érdemen felüli jövedelmet kapnak, a 30-49 évesek közül 47, míg az 50 évesek és idősebbek közül már 52 százalék.
Egészen más a helyzet Dániában. Ott ugyanis a válaszadók több mint fele gondolja azt, hogy a top-menedzserek megfelelő munkadíjban részesülnek. Csak kisebbséget alkotnak azok a dánok, akik túlzottnak tartják a top-fizetéseket.
Azzal, hogy a csúcsmenedzsereket törvény kötelezze összes járandóságuk és kedvezményük nyilvánossá tételére, háromból két nyugat-európai ért egyet. Közép-Európában még többen képviselik ezt a véleményt, négy válaszadóból hárman. Régiónkban kimagaslik a lengyelek 85 százalékos aránya.
Magyarország 55 százalékos mutatója alacsonyabb mind a közép-, mind a nyugat-európai átlagnál. Az idősebbek ennél a kérdésnél is szigorúbbak, mint a fiatalabbak. Az alacsonyabb iskolai végzettségűek nagyobb arányban támogatnák a törvényi szabályozást, mint a képzettebbek. Ugyanígy az alacsonyabb jövedelműek körében is népszerűbb ez a felvetés, mint a magasabb jövedelműeknél. Lakóhely szerint a falusiak közül többen részesítenék előnyben a nyilvánosságot, mint a városlakók körében.
Szabályozza vagy behatárolja-e a kormány a top-menedzserek jövedelmét? Igen-nel válaszolt a nyugat-európaiak 56, míg a közép-európaiak 76 százaléka. A magyarok 63 százaléka mondott igen-t.
Ellenzi viszont az állami beavatkozást a dánok 67, németek 57 és a hollandok 56 százaléka.
Az igazgatósági elnököknek a válaszadók zömét kitevő 83 százaléknál az a híre, hogy első sorban saját érdekeikkel törődnek. Majdnem ugyanennyien képviselik azt a felfogást, hogy a top-menedzserek nem mindig őszinték.
Legkevésbé a németek, hollandok, spanyolok és lengyelek hiszik azt, hogy a csúcsvezetők őszinték lennének. Ott az igenlő válasz mindenütt 15-15 százalék. Ugyanakkor a megkérdezett magyarok 21 százaléka tartja őszintének a nagyfőnököket.
Mi mennyire áll a legmagasabb szintű vezetők figyelmének középpontjában? A tőzsdei árfolyamot és a vállalat részvényeseit a válaszadók 42 százaléka említi. Ugyanennyien vélik, hogy vevőik érdekei. Mindössze 21 százalék gondolja azt, hogy törődnek az alkalmazottak érdekeivel. De 83 százalék látja úgy, hogy a legmagasabb szintű vezetők többsége saját érdekeit érvényesíti.
Ettől az átlagtól eléggé eltérnek a magyar eredmények. Nálunk ugyanis a válaszadóknak csak 16 százaléka véli, hogy a legtöbb felső vezető szem előtt tartja az alkalmazottai érdekeit. Viszont 87 százalék tartja úgy, hogy a legtöbb nagyfőnök saját érdekeit nézi.
Érdekes, hogy Spanyolországban mindössze 12 százalék mondja azt, hogy a vezetők törődnek alkalmazottaikkal. Finnországban viszont 94 százalék szerint saját érdekeikre koncentrálnak.
„Ha vállalatok nemzetközi projektjeit.kedvező a gazdasági helyzet, akkor abból ne csak a felső vezetés profitáljon”, - ebben a megkérdezettek egyetértenek Európa minden országában. Ugyanis 40 százalékuk mondja azt, hogy ha emelkedik a részvények árfolyama, akkor minden alkalmazott fizetésének nőnie kellene. Ezt a nézetet legnagyobb arányban a németek és svédek képviselik. Magyarországon a válaszadók 35 %-a.
Nehéz időkben, ha a vállalatot csőd fenyegeti, a felső vezetés dönthet elbocsátásokról, mondja a nyugat-európaiak 30, finnek 46 és franciák 47 százaléka. A közép-európai igen-ek átlaga 37 százalék. A magyar arány viszont az összes ország közül az egyik legalacsonyabb, 21 százalékkal.
Érdekes képet mutat a szakszervezetek megítélése. A nyugat-európaiak egyharmada csak akkor lát indokoltnak elbocsátásokat, ha azokkal a vállalati tanács vagy szakszervezet egyetért. Ugyanakkor Közép-Európában a válaszadók mindössze egyötöde tartja szükségesnek a vállalati tanácsi, esetleg szakszervezeti hozzájárulást. Magyarországon azonban 38 százalék ez az arány, az egyik legmagasabb a németek 55, osztrákok 51, hollandok 40 és a svédek 39 %-a után.
A felmérés során 10 050 reprezentatívan kiválasztott személyt kérdeztek meg idén tavasszal a következő Nyugat-európai országokban: Ausztria, Belgium, Dánia, Finnország, Franciaország, Hollandia, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország, Spanyolország és Svédország. További 3 040 személyt pedig Magyarországon kívül Csehországban és Lengyelországban.
(A legfelső vezetők jövedelmének megítélésére vonatkozó közvéleménykutatást a GfK brüsszeli székhelyű Ad Hoc Research Worldwide nevű leányvállalata koordinálta.)
Top-menedzserek jövedelme
A legmagasabb beosztású vezetők jövedelmét a magyar közvélemény ugyanúgy túl nagynak tartja, mint az európai átlag. A hazai közfelfogás abban is egyezik a nemzetközi többséggel, hogy a top-menedzserek leginkább saját érdekeiket nézik.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.