Tőkevonzó turizmus

Sokadik átszervezést követően ez év január 1-jétől országos hatáskörű kormányhivatal és annak államtitkári rangú elnöke irányítja a GDP majd 9 százalékát termelő turizmust, némi reményt keltve, hogy az valóban a gazdaság egyik motorja lehet. A Magyar Turisztikai Hivatal elnöke, dr. Somogyi Zoltán.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Lovas Katalin: Kétévi előkészítő munka és széles körű szakmai egyeztetés után hamarosan a kormány elé kerül a nemzeti turizmusfejlesztési stratégia, amely hosszú távra hivatott megalapozni a magyar turizmus prioritásait, a gazdaság más ágait érintő fejlesztési irányait. Milyen alapvető célokat fogalmaznak meg benne?

Somogyi Zoltán:  A nemzeti turizmusfejlesztési stratégia hosszabb távra, 2013-ig jelöli ki azt az irányt, amerre a turizmus fejlesztésével el kívánunk jutni. Ehhez rendeli hozzá az állam a saját erőforrásait, de nemcsak azokat, hanem uniós forrásokat is.

Ehhez tudnak csatlakozni a vállalkozók a saját eszközeikkel. A stratégia - amelynek fő célja az életminőség javítása a turizmus által - öt alapvető témakörre épül, ezek: a versenyképes, fenntartható fejlődés, az infrastruktúra és turisztikai infrastruktúra fejlesztése, a termék- és desztinációfejlesztés, az emberierőforrás-fejlesztés, végül az intézményrendszer. A dokumentum ezeket bontja ki és foglalja össze, és az ezekből adódó feladatokkal kell elsősorban a Magyar Turisztikai Hivatalnak foglalkoznia.

LK: Vannak-e, lehetnek-e garanciák arra, hogy az elfogadott prioritások más jogszabályok megalkotása során, valamint az éves központi költségvetések tervezésekor, a különböző pénzügyi szabályzók kialakításakor érvényesüljenek?

SZ:Az éves költségvetések elkészítése - érintve például az adótörvényeket is - mindig óriási vitával, küzdelmes egyeztetőmunkával folyik. A turizmus ágazat nemzetgazdasági jelentőségét azonban egyre pontosabb adatok igazolják. A GKI által nemrégiben közzétett 8,76 százalékos GDP-részesedés imponáló, s remélhetőleg a turizmus szatellitszámla-adatai is alá fogják ezt támasztani. Ezekre alapozva még hatásosabb lehet az ágazat szempontjainak érvényesítése.

A különböző kormányrendeletek, törvények előkészítő munkájában - ha azok érintették a turizmust - eddig is folyt egyeztetés a felügyelő állami intézmény és a szakmai érdek-képviseleti szervezetek bevonásával. A kormány elé terjesztendő turizmusfejlesztési stratégia és a Magyar Turisztikai Hivatal létrehozása a legfőbb garancia arra, hogy a turizmus fejlődése a gazdaság és a vállalkozók érdekeit egyaránt szolgálja hosszú távon. S persze a koordinálás, az egyeztetés is a hivatal feladata, amely azáltal, hogy országos hatáskörű kormányhivatal, s közvetlenül Kolber István miniszter úr felügyelete alá tartozik, magasabb szintre is emelkedett. Gyakorlatilag az én tárgyalópartnereim a különböző minisztériumok közigazgatási államtitkárai. S természetesen továbbra is Pál Béla államtitkár úr kezeli politikai szinten a turizmust érintő kérdéseket.

LK: Kétségtelen, hogy az infrastrukturális fejlesztések - elsősorban a közúthálózat és a közlekedés beruházásai - fontos alapot jelentenek a turisztika számára. De terveznek-e a turizmus fejlődését közvetlenül is segítő központi beruházásokat, illetve bővülnek-e a pályázható források a turisztikai fejlesztések támogatására? Még vonzóbbá válik-e az ágazat a befektetők számára?

SZ: Igen, tervezünk olyan beruházásokat központi forrásokból, amelyek közvetlenül is segítik a turizmus fejlődését. De ami ennél is lényegesebb, hogy jelentősen bővülnek a pályázati források. Nem is elsősorban az állami költségvetés részét képező Turisztikai Célelőirányzatból, hanem európai uniós forrásokból. A Regionális Operatív Program keretében jelenleg is van két, közvetlenül a turizmust segítő pályázat - a turisztikai attrakciók megvalósítása, valamint az azokhoz kapcsolódó szálláshelybővítés -, itt 2006-ig 28 milliárd forint pályázható, amelyből tavaly 3,4 milliárdot fizettek ki.

A Gazdasági Versenyképesség Operatív Program március 1-jétől induló pályázati kiírásai között is lehet találni olyat, amelyet turisztikai célú fejlesztésekre, beruházásokra igényelhetnek a vállalkozók. A második Nemzeti Fejlesztési Terv elindulása után pedig valószínűleg még tovább bővülnek a lehetőségek, elsősorban az uniós pénzügyi források. Azt hiszem, egyértelmű az eddig elmondottak alapján, hogy a turizmus még vonzóbb befektetési lehetőséget kínál a jövőben mind a szakmai, mind a pénzügyi befektetők számára.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo