A fővárosban persze nem kellene ennyi idő, Budapesten ugyanis a tavalyi építkezési volumen mellett 152 év alatt újulna meg a teljes lakásállomány. Ezt Győr-Moson-Sopron vármegye követi 177 évvel, majd Pest, Fejér és Somogy következik 205 és 334 év közötti elméleti megújulási időkkel.
Az utolsó helyen lévő Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében például 2024-ben mindössze 100 lakás épült, így, ha ez lenne a jövőben is a trend, a teljes állomány 2850 év alatt cserélődne ott le. Abszolút értékben pedig Nógrád vármegyében építették a legkevesebb lakást, mindössze 40 használatbavételi engedélyt adtak ki tavaly, ami 2224 éves elméleti megújulási időt eredményezne.
“Ha idén még nem is, de jövőre több lakóingatlan épülhet meg. Erre utal, hogy az idei első negyedévben átadott lakások száma 3 százalékkal elmarad ugyan a tavalyi év azonos időszakában mértnél, de az építési engedélyek számában már 25 százalékos erősödést látunk. Noha jellemzően kevesebb lakást adnak át általában, mint amennyi a kiadott építési engedélyek száma, így is pozitívabb jövőt mutat, hogy egy kivételével minden vármegyében több építkezést terveznek, mint amennyi 2024-ben megvalósult” – mondta a zenga.hu elemzési vezetője.