Ha fizetésemelésre vágyunk, és szeretjük a céget, ahol dolgozunk, a kollégákat, akik körülvesznek, a munkakörnyezetünket és munkánkat, mindenképp keressük fel főnökünket, ne féljünk megtenni ezt a lépést. A siker érdekében azonban előtte mérjük fel saját munkaerő-piaci értékünket. Nézzünk utána, érdeklődjük meg ismerőseinktől, hogy az azonos munkakörben dolgozó, azonos kvalitásokkal rendelkező munkavállalók milyen bérezésben részesülnek.
Nézzünk magunkba: valóban megérdemeljük a béremelést?
Amennyiben az eredmény nekünk kedvez, azaz sajátunkénál magasabb fizetések jellemzik betöltött pozíciónkat, gondoljuk át, valóban megtettünk-e mindent ahhoz, hogy béremelésben részesüljünk: megfelelő a munkamorálunk, a feladatokat olyan minőségben, és lelkesedéssel végezzük el, amit elvárnak tőlünk. Határozzuk meg magunkban a kívánt béremelés reálisan összegét, állapítsunk meg egy minimális értéket.
Az időpontkérés előtt a fentiek mellett vizsgáljuk meg a cég anyagi helyzetét is. Ha arra sincs keret, hogy új névjegykártyát rendeltessünk, inkább várjunk néhány hónapot a főnök megkeresésével.
Időpontkérés oka: Véleménykérés egy személyes ügyben
Ha indokoltnak látjuk a béremelést, kérjünk időpontot a vezetőtől, de ne áruljuk el, mi lesz látogatásunk oka. Mondjuk azt: tanácsot szeretnénk kérni tőle, vagy azt, hogy a véleményére vagyunk kíváncsiak egy személyes üggyel kapcsolatban.
A beszélgetés együttműködő jellegű legyen. Próbáljuk meg elkerülni, hogy a főnök azt érezze, nem ő, hanem mi diktálunk. Miután ismertettük látogatásunk okát, soroljuk fel az érveket, amelyek a fizetésemelés kérésére ösztönöztek minket. A helyzetünk akkor a legkönnyebb, ha előléptettek , vagy huzamosabb ideig helyettesítünk valakit, hiszen ezzel hivatalosan is megnőttek a feladataink, nagyobb felelősség hárul ránk, így valóban jogossá válhat kívánságunk.
Ha nem történt változás munkaidőnkben, feladataink számában, hivatkozzunk a ránk bízott munkák legtöbbször tökéletes elvégzésére, illetve a bérekkel kapcsolatos munkaerő-piaci trendekre. Fontos, hogy soha ne indokoljuk kérésünket az azonos munkakörben tevékenykedő kollégák fizetéseivel.
Ideális esetben a vezető fogja először kimondani az emelés összegét. Ha kevésnek találjuk, ismertessük vele saját álláspontunkat, de legyünk kompromisszumkészek!
Beszéljük meg az emelés lehetséges időpontját
Amennyiben kategorikus elutasítással fogad bennünket, ne kérdezzük meg, mikor lenne esedékes a kívánt béremelés. Nyugodjunk bele a helyzetbe, ne fenyegetőzzünk, inkább mérlegeljünk: ilyen feltételekkel megéri-e a cégnél maradni vagy sem. Viszont, ha a főnök azt mondja, bár jelenleg nincs lehetőség változtatásra, de idővel eleget tud tenni kérésünknek, saját érdekünkben tisztázzuk a lehetséges időpontot.
Fontos szem előtt tartani , hogy a felvételünktől számított fél éven belül semmilyen körülmények között sem ajánlott fizetésemelést kérni a vezetőtől. Legalább ennyi idő szükséges ugyanis ahhoz, hogy konkrét példákkal támaszthassuk alá: van alapja kérésünknek.
Tippek a béremelés eléréséhez:
- Mérjük fel munkaerő-piaci értékünket
- Gondoljuk át, valóban megérdemeljük-e és bizonyítani is tudjuk-e ezt
- Határozzuk meg a kívánt béremelés összegét
- Vizsgáljuk meg a cég anyagi helyzetét
- Ha időpontot kérünk, véleménykérés legyen az indokunk
- A beszélgetés alatt ne mi diktáljunk, érveljünk inkább
- Kategorikus elutasításnál érdemes elgondolkodni a továbbiakon.