Tengernyi vagyon

Egyre több magyar cég fektet be tőkét a szomszédos Horvátországban a bankszférától a turizmusig, a kőolajipartól a papíriparig sok mindenbe. Exportunk soha nem látott dinamikával nő. A szakemberek véleménye szerint az üzleti biztonság déli szomszédunknál jobb, mint más környező és déli államban.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Horvátország gazdasági fejlettségben - Szlovénia kivételével - megelőzi a jugoszláv utódállamokat, de a többi európai uniós felvételre várakozót is. Az utóbbi években a háborús események idején lelassult kapitalizálódási folyamat erőteljes fejlődésnek indult, a háborús károkat rohamléptekben számolják fel, és az uniós szabályozás átvétele is jó ütemben folyik. A kereskedelem és a befektetők számára mindez nagyon vonzóvá tette az országot.

Élénk kétoldalú kereskedés

Horvátországba 2004-ben több mint 1100 magyar cég szállított árut, és 400 importált onnan. Kivitelünk 51 százalékos növekedést mutatott, és a két ország közötti forgalom a részünkről jelentős pozitív szaldóval zárt.

- Horvátországi exportunk szerkezete folyamatosan változik, a jövőben valószínűleg a magyar feldolgozóipar ér el erőteljesebb sikereket - mondja Závoczky András Péter, a GKM EU-n kívüli országok külgazdasági főosztályának vezetője. - Uniós csatlakozásunk után több magyar mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termék vámpozíciója romlott, de e téren is számíthatunk exportnövekedésre. Az idegenforgalom rohamos fejlődése miatt a szomszédos délszláv ország hosszú távon is jó piaca lehet a magyar élelmiszer-ipari termékeknek.

A hazai exportőröknek azonban fokozottan oda kell figyelniük a partner fizetőképességére. Az óvatosságra mindenekelőtt azért van szükség, mert mintegy 10 ezer horvát cég van csőd vagy csőd közeli helyzetben.

#page#

Növekvő ingatlanárak

A magyar befektetők leginkább talán a tengerparti idegenforgalmi létesítmények, építési telkek iránt érdeklődnek. Kedvüket a nemrégiben bevezetett 5 százalékos ingatlanforgalmi adó és az áraknak az inflációt messze meghaladó, jelentős növekedése sem vette el. Horvátországban a lakások négyzetméterének ára ez év elején 1388-1537 euró volt, ami egy év alatt 11 százalékos növekedést jelent. A tengerparti építési telkek ára ez idő alatt megháromszorozódott, 27 euróról 92-re ugrott négyzetméterenként. Ám nemcsak a vállalkozások, hanem magánszemélyek is szívesen vásárolnak az Adrián házakat, gyakran bérbeadás céljával.

Cégalapítás
A horvát jogszabályok szerint a külföldi cég, mielőtt bármi módon - például vállalkozási szerződés alapján - megkezdi tevékenységét, köteles társaságot, de legalább fiókot bejegyezni Horvátországban. Külföldiek kizárólagos tulajdonnal is alapíthatnak társaságot. Részvénytársaság alapításához a minimálisan szükséges tőke 27 ezer euró, korlátolt felelősségű társaság pedig már akár 2,7 ezer eurónak megfelelő kunával is bejegyezhető. Az alapítási költségek elszámolhatók. A nyereségadó mértéke 20 százalék, az osztalékadóé 15. A Horvátországban jövedelmet, osztalékot szerző magyar társaságok és magánszemélyek alkalmazhatják a magyar-horvát kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodást.
- Aki magánszemélyként vett házat hasznosítási céllal, az nagyot csalódik, amikor megtudja, hogy vendéglátói tevékenységet, amelybe a szálláshelynyújtás is beletartozik, csak kereskedelmi társaságok, egyesületek és egyéni vállalkozók végezhetnek. Magánszemélyként kizárólag horvát állampolgároknak megengedett ez a tevékenység - figyelmeztet dr. Sült Tibor.

Külföldi jogi vagy természetes személy - ha el akarja kerülni a problémákat - legegyszerűbben úgy szerezhet ingatlant, koncessziót vagy tulajdont, ha céget alapít Horvátországban, és ennek nevére vásárol, mert az ilyen cég a jogszabályok szerint hazai jogi személynek minősül. Vállalkozást azonban egyetlen apartman üzemeltetésére aligha kifizetődő fenntartani. Elindításához egyébként is különösen hosszú idő, átlagosan 49 nap szükséges, az adminisztráció és a cégalapítási költségei magasak. Az ingatlanok bejegyzése pedig átlagosan 956 napig tart.

Teljes cikk a Piac és Profit júliusi-augusztusi számában.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo