A 90-es években a posta, távközlés ágazat a nemzetgazdaság egyik leggyorsabban fejlődő területévé vált. Magyarországon a távközlés intenzív fejlesztése a kilencvenes évek elején kezdődött meg. Már 1991 óta 10 százalék fölötti éves növekedést lehetett megfigyelni és az átlagos telefonsűrűség 1994-ben elérte a közép-európai átlagot. A vezetékes szolgáltatás legsikeresebb két éve volt 1996 és 1997. A két év alatt befejezett beruházások következtében 1997-ben 31-re, 1998-ban összesen 34-re, ezen belül Budapesten 50-re nőtt a 100 főre jutó telefonok száma. A mobil előfizetők száma 1996-ban megközelítette az 500 ezret, 1998-ban pedig már meghaladta az egymilliót is.
A posta, távközlési ágazatban a nettó árbevétel szerinti legnagyobb vállalkozások ugyanazok a cégek voltak 1998-ban is mint egy évvel korábban. Az összesített adatok szerint a hét legnagyobb cég részaránya az ágazat nettó árbevételében megközelítőleg 83 százalék volt. Ezek a cégek foglalkoztatták az ágazat létszámának közel 91 százalékát. A nemzetgazdasági ágazatok közül a távközlésben volt a legmagasabb, 86 százalék, a saját tőke aránya 1998-ban.
Magyarországon a távközlési tevékenység 1989-ig állami monopólium volt. 1989-ben került sor az átalakulás első szakaszára, 1990-ben pedig a monopóliumot három részre tagolták; létrejött a Matáv, a Magyar Műsorszóró Vállalat és a Magyar Posta Rt.
Az adatátvitel területén a kép sokkal heterogénebb. Az 1995 végén elindult úgynevezett ISDN szolgáltatás mellett sok más adatátviteli lehetőség is létezik. A Matávmenedzselt béreltvonali szolgáltatása, az X.25 csomagkapcsolt szolgáltatása mellett megjelent a GTS Magyarország, mint a Concert kizárólagos disztribútora. Ugyancsak nyújt X.25 szolgáltatást a Datanet Kft., emellett négy műholdas VSAT szolgáltató is működik az országban, a BankNet, a GTS Magyarország, a HungaroDigiTel és a Matáv.
A mobilhálózatok területén Magyarországnak viszonylag gyorsan sikerült a nemzetközi élvonal közelébe kerülni. Jelenleg négy koncessziós rádiótelefon szolgáltató működik a piacon, egy analóg és három GSM rendszer: a Westel Rádiótelefon Kft. analóg rendszere és a Westel 900 GSM, a Pannon GSM és a Vodafone GSM rendszerek.
A személyhívók piaca még viszonylag fejletlen, mindössze 30 ezer körülire tehető a felhasználók száma. A piacon jelenleg három szolgáltató működik: az egyik az Operator Hungária, aminek rendszere az Antenna Hungária adóhálózatára épült és így nem nyújt országos lefedettséget, a másik kettő az Eurohivó és az EasyCall .
A végberendezés-gyártók között a legnagyobb verseny az alközponti szállítók között alakult ki. Az Alcatel, a Bosch Telecom, az Ericsson, a Kapsch, Lucent Technologies, a Siemens és a Telemobil osztozik a piac döntő részén.
A magyar távközlési piacra a következő években már kisebb mértékben lesz jellemző a mennyiségi fejlődés, inkább az új és az értéknövelt szolgáltatások iránti igények bővülése várható.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Sok nagy okos már világháborút lát
Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat
A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.