Elkészült a Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT) stratégiájának első változata - jelentette be Baráth Etele, a Nemzeti Fejlesztési Terv és EU Támogatások Hivatalát vezető államtitkár. A programot minden EU-csatlakozásra váró országnak el kell készítenie, hiszen ez dönt arról, milyen projekteket finanszíroz majd az Unió.
Az NFT a 2004. és 2006. között időszakra szól (igaz, kijelöli a 2007-2013-as EU-költségvetési időszak irányait is), és 1200-1500 milliárd forint sorsáról dönt. Ebből 500 milliárd kerül a strukturális alapokba, amely hazai irányítású, és 250 milliárd a teljesen uniós kézben levő kohéziós alapba. 550 milliárd forintnyi a magyar részvétel az alapok által finanszírozott programokban.
Három fő program
A terv három fő programot finanszíroz. Az esélyteremtő társadalmi fejlődés címszó alá az oktatást, képzést fejlesztő humánerőforrás-program tartozik. A második, a "megújuló versenyképes gazdaság" című program a kis- és középvállalatok fejlesztését, valamint a mezőgazdaság és vidékfejlesztés céljait szolgálja. A harmadik fő cél a "területileg kiegyensúlyozott és fenntartható fejlődés", amely a környezetvédelem és közlekedés fejlesztését, valamint a hazai régiók felzárkóztatását célozza meg.
Megtanítanak pályázni
Elsősorban pályázatok alkotják majd a programot önkormányzatok, civil szervezetek, vállalkozások számára, e mellé társulnak az ágazati fejlesztési program. Az államtitkár hivatala most azokon az intézményi fejlesztéseken dolgozik, amelyek lehetővé teszik a pályázást, és tájékoztatók, képzés útján megtanítják módjait.
Kiemelt pályázati téma lesz a kis- és középvállalatok fejlesztése, a vidékfejlesztés, a közlekedés, a környezet, az oktatási, szociális és egészségügyi intézmények felújítása és a kutatás-fejlesztés társfinanszírozása. A társfinanszírozási konstrukciókba egyébként az egész pénzügyi szférát bevonják.
Társadalmi vita az Euforiumon
A programot társadalmi vitára bocsátja a hivatal az Euforium nevű honlapon. A vita első szakasza szeptember 27. és október 15. között zajlik, ez után kerül a program a kormány elé, majd az elfogadott változatról ismét vitát kezdeményeznek. A készítők a parlamenti pártokkal és tekintélyes szakértőkkel is egyeztetnek, mivel olyan programról van szó, amely átnyúlik a választási ciklusokon. Ezért is kezdeményezi Baráth Etele, hogy a tervvel kapcsolatos döntéseket ne változtathassa meg menetközben az Országgyűlés.
(Lásd még kapcsolódó cikkünket a Piac és Profit magazin szeptemberi számában!)
Társadalmi vita a Nemzeti Fejlesztési Tervről
Az Euforium honlapon társadalmi vitára bocsátják a Nemzeti Fejlesztési Tervet, amelynek elkészülte a EU-csatlakozás egyik alapfeltétele. Az 1200-1500 milliárd forint sorsáról döntő program 2004. és 2006. között lép életbe, megvalósulása pedig pályázatok sorát jelenti.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban
Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.