Tanúsított minőség

A bekeretezett oklevél, rajta a laikus számára talányosnak tűnő ISO felirat és az azt követő számsor megszokott, sőt elvárt designelemmé vált a cégek titkárságán vagy a vezető szobájában.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A minőség hivatalos tanúsítása páratlan karriert futott be nálunk az elmúlt tíz esztendő alatt: kuriózumszerepéből kinőve mindennapi piaci tényező lett.

Napóleon állítólag azért vesztett Waterloonál az angolokkal szemben, mert nem voltak szabványosítva az ágyúi, s amikor az egyik helyen elfogyott a golyó, hiába hoztak a szomszédos lövegtől, ide nem passzolt. Az angolok bezzeg élen járnak a szabványosításban. Az ő nemzeti szabványukra alapozva dolgozták ki az ISO szabványcsaládot is, ami abban különbözik a korábbi szabványoktól, hogy nem termékre, hanem szervezetre vonatkozik. Igaz, az ISO nemcsak szabvány, hanem név is: a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (International Organization for Standardization) rövidítése, és mintegy 140 nemzeti szabványügyi szervezet központja. S mint ilyen, az európai minőségbiztosítás és – most már – minőségirányítás meghatározója, formálója. Amúgy az ISO a görög isos szóra emlékeztet, amelynek jelentése: egyenlő.

Többféle (majdnem) ugyanarra

A minőségirányítási rendszereket azért hozták létre, hogy a vállalkozások hibamentes terméket, szolgáltatást nyújtsanak. Ezen belül aztán – a rendszer filozófiájától függően – a szabályozottságra, az átláthatóságra, a hatékonyságra, a vevői, illetve dolgozói elégedettségre, valamint ezek különféle kombinációjára helyezik a hangsúlyt.

Az ISO az első az egyenlők között, mert nemzetközileg a leginkább elfogadott. Az első ISO-szabvány 1987-ben született, majd öt évre rá jött a módosított kiadás. A legutóbbi, az ISO 9001:2000 jelű 2000-ben látott napvilágot, s szemléletében gyökeresen eltér a korábbiaktól: immár nem a szabályozottságra – tehát nem pusztán a meglévő folyamatok dokumentálására –, hanem a hatékonyság növelésére helyezi a hangsúlyt.
Létezik számos más rendszer is; az USA-ban például a folyamatok szabályozására a TQM (Total Quality Management), Japánban és Délkelet-Ázsiában pedig a TQC (Total Quality Costumes) a nyerő. Ezek persze nemcsak nevükben, hanem tartalmukban is mást takarnak, mint az ISO.

Iparági szabványok is vannak; ilyen például a GMP, amely a gyógyszergyártás területén kötelezően alkalmazott rendszer; vagy a HACCP, amely a higiéniai követelmények kielégítésére, mikrobiológiai, kémiai, fizikai veszélyek elkerülésére alkalmas, s főként az élelmiszeriparban használatos, mi több, egyre inkább elvárt, főként az utóbbi idők botrányai következtében; a QS 9000 pedig az autóipari cégek és beszállítóik számára létrehozott szabályozás. Megfigyelhető egyébként, hogy az iparági szabványok közelítenek az ISO-hoz, amely, úgy tűnik, a folyamatos korszerűsítés eredményeként véglegesen betölti az első az egyenlők között pozícióját.

Mindenkinek üzlet

A minőségirányítás tanúsítása minden résztvevő számára üzlet. Értelemszerűen az a tanácsadó cégeknek, de üzlet a megrendelőknek – mert a tendereknél, üzleti ajánlattételnél egyre inkább hátránynak bizonyul, ha valaki nem rendelkezik oklevéllel; hiszen gazdaságilag eredményesebbek, hatékonyabbak azok a vállalkozások, amelyek végigjárják a tanúsítás göröngyös útját – és a tanúsítóknak is.
A tanácsadó cégek az elmúlt tíz évben gombamód szaporodtak Magyarországon. Sajátos módon ugyanis ehhez a tevékenységhez nem kell semmilyen szakmai megmérettetés vagy engedély. Amúgy a tanácsadók szervezetének 2000. évi katalógusában az olvasható, hogy – a szövetség szakmai elvárásainak megfelelő cég esetén – a tanácsadó napidíja minimum 60 ezer forint, s egy táblázatból az is kiolvasható, hogy egy 50–200 fős létszámmal dolgozó cégnél a konzultációs tanácsadással eltöltendő napok kívánatos száma harmincöt(!).
A közvélekedéssel ellentétben a tanúsításhoz sem kell hivatalos engedély, bár a kiadott oklevél elfogadottsága – így üzleti értéke – szempontjából előnyös az akkreditáció. Egy átlagos tanúsítás egyébként egy–három nap, az érte elkérhető összeg pedig egytől sok millió forintig terjed.

S hogy a vevőknek mi a véleménye a náluk dolgozó minőségügyi tanácsadók felkészültségéről, hozzáállásáról? Nos, azok, akik hajlandók voltak válaszolni a Minőség és Megbízhatóság című folyóirat felmérése során, elégedettségről számoltak be. Ám a kiküldött kétezer kérdőívből mindössze nyolcvan érkezett vissza kitöltve.

Több mint hétezren

– Ma Magyarországon körülbelül hétezer vállalkozás rendelkezik minőségirányítási tanúsítvánnyal, mert a piac is megköveteli, de sokan “belső meggyőződésből” vállalták a procedúrát – mondja Krámer Tamás, a Minőségügyi Tanácsadók Szövetségének (MTSZ) leköszönő elnöke, a ConsAct Minőségfejlesztési és Vezetési Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója. – A hazai tanúsított vállalatok aránya az európai mezőnyben erős közepes szintet jelent – állítja Róth András műszaki, gazdasági tanácsadó, a Magyar Minőség című havilap főszerkesztője–, vagyis az ország behozta kezdeti lemaradását, s a hazai minőségtanúsítás lépést tart a nemzetközi fejlődéssel.
A nagy cégeknél a minőségirányítás a működés szerves részévé vált, s a kis- és közepes vállalkozásoknál is megindult egy errefelé tartó folyamat. Ami az ágazati megoszlást illeti: a termelőcégeknél, a pénzintézeteknél, a kereskedelemben szinte teljeskörűen elterjedtek a minőségirányítási rendszerek; egyre több példa akad tanúsításra a közigazgatásban, az egészségügyben és az oktatásban is, ahol azonban a folyamatot kissé lassítja, hogy néhány nagy szolgáltató a standardizálás helyett a saját útját keresi.

Díjak és kitüntetések sora

A minőségirányításnak igen színes és gazdag a nyilvános, társadalmi prezentációja. Van Minőség Hét, Minőség Nap, Nemzeti Minőség Díj és ennek európai megfelelője, az Európa Minőség Díj, Az Év Minőségirányítási Menedzsere kitüntetés, Minőségért Egyéni Vándordíj, Kiválóság Elismerése – idén először –, és természetesen szervezetek sokasága létezik, mint például a Magyar Minőség Társaság, a Nemzeti Minőség Klub, a Minőség Fejlesztésért Társaság és a múlt év novemberében alakult Tanúsítók Szakmai Klubja.
A hazai minőséget jelzi, hogy tavaly a Westel Mobil Távközlési Rt. – első magyar vállalkozásként – nagyvállalati kategóriában elnyerte az Európai Kiválóság Díjat, Sugár András, a cég vezetője pedig vezetői minőségdíjban részesült. Az Európai Kiválóság Díj előszobájának tekinthető Kiválóság Elismerése kategóriában pedig a 14 európai vállalkozás közül három magyar is kapott oklevelet.

Múlt év végén jelent meg a hír, hogy az Európai Unió elfogadja a magyar minőség-ellenőrzést: elsőként kaptuk meg a tagjelölt országok közül annak jogát, hogy a hazai szakemberek a nemzeti felügyeleti hatóságok keretében végezzék el – természetesen az uniós szempontok alapján – a minőség-ellenőrzést az egyik legkényesebb területen, a friss zöldség és gyümölcs termelésében és forgalmazásában.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo