Szigorítások az áfa-levonásban

Sok vállalkozásnak jelentős anyagi megterhelést jelent, hogy a jövő évtől bővül azon termékek és szolgáltatások köre, amelyek áfa-tartalma nem igényelhető vissza: így ebbe a körbe tartoznak várhatóan a reprezentációs költségek, a lakóingatlan építéssel, felújítással kapcsolatos költségek éppúgy, mint bizonyos luxus kiadások. A kivétel csupán az, ha ezeket tovább értékesíti az adózó.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az általános forgalmi adót végső soron mindig a fogyasztó fizeti meg, a vállalkozások általában visszaigényelhetik a beszerzéseiket terhelő áfát. Kivétel persze ma is van: a törvény szerint nem igényelhető vissza az előzetesen felszámított adó az ólmozatlan és az ólmozott motorbenzin, s a személygépkocsi beszerzése esetén, ha az nem továbbértékesítési céllal történik, valamint a távolsági és helyi személytaxi-közlekedés igénybe vétele esetén sem. A pénzügyi kormányzat közlése szerint az Európai Unióban viszont egyetlen olyan esetben sem igényelheti a vállalkozó vissza az adót, ahol ő a fogyasztó. Hogy Magyarország e tekintetben minél jobban megfeleljen a vonatkozó uniós irányelveknek, januártól alaposan kibővül azon termékek és szolgáltatások köre, amelyek beszerzését terhelő áfa nem vonható le az értékesítést terhelő áfa értékéből. Így mindenek előtt ide fog tartozni az élelmiszerek és italok beszerzése, a szállodai szolgáltatások, egyéb kereskedelmi és korlátozottan igénybe vehető szálláshely szolgáltatások, éttermi, cukrászati és egyéb nyílt árusítású vendéglátóipari szolgáltatások igénybevétele. Mindez azt jelenti, hogy a tavalyi társasági adóalapot érintő szigorítás után a reprezentációs költségeket újabb állami tehernövekedés terheli, ami ellen egyébként a vendéglátók, éttermek képviselői már is tiltakoztak. Vagyis a különböző konferenciákon, üzleti ebédeken való részvétel után a jövő évtől nem vonható le az áfa. Ez egyben azt is jelenti, hogy újabb milliárdokat von el az állam a gazdaság szereplőitől, bár állítólag csökken az újraelosztás szintje. A vendéglátósok szakmai szervezetei utána jártak: a reprezentáció áfája az uniós országokban levonható, tehát nálunk egy jóval szigorúbb rendszert vezetnek be.

Ugyancsak nem lesz levonható a jövő évtől az áfa a különböző szórakoztatási szolgáltatások igénybe vétele, valamint bizonyos luxus termékek vásárlása esetén. A PM szerint véget kell vetni annak a gyakorlatnak, hogy mopedeket, értékes nagymotorokat, luxus jachtokat, sporthajókat vállalkozói számlára vásárolnak, egyéni célokra vesznek igénybe, de ennek ellenére visszaigénylik az áfáját. Így a jövő évtől már ezen termékek áfája sem lesz levonható a fizetendő adóból. A személygépkocsik áfája ma sem igényelhető vissza, s így lesz ez jövőre is, kivételt csak a személygépkocsi kölcsönzéssel foglalkozó adóalanyok jelentenek a kölcsönbe adott járművek esetében.
A biztosítókat és a vállalkozókat is negatívan érinti, hogy a személygépkocsi üzemeltetéséhez és fenntartásához kapcsolódó termékek beszerzése és szolgáltatások igénybe vétele után sem lehet a jövő évtől az áfát levonni: vagyis a javítási, s a különböző szerviz-költségek tartoznak ide. Ha casco, vagy kötelező biztosítás terhére történik a kárrendezés, akkor még szerencséje van az adózónak, mert a biztosító áfásan megtéríti neki a szerviz-költséget, ám ha például csupán a nyári gumik helyett télit vesznek, akkor már a vállalkozónak kell állnia a 25 százalékkal megnövekedett költséget. A biztosítók pedig azért „berzenkednek”, mert megállapodtak a PM-mel abban, hogy a kötelező biztosítás díjtételeit 5 százaléknál nagyobb mértékben nem emelik, ám eközben még nem tudtak erről a szigorításról, amely több milliárd forinttal növeli meg a költségeiket.

Az autótulajdonosokat egyébként többszörösen sújtják: a parkolási szolgáltatás után és az úthasználati díj után sem lehet az áfát levonni 2003 január elsejétől.

Véget vet a kormány annak a szerintük elterjedt gyakorlatnak is, hogy a vállalkozás költségei terhére, áfa mentesen építenek, illetve újítanak fel lakóingatlanokat. A jövő évtől ugyanis a lakóingatlan építéséhez és felújításához kapcsolódó beszerzések áfája sem lesz levonható. S hogy minden kiskaput bezárjanak, még egy további szigorítást is betettek: ennek értelmében a tárgyi adómentesnek nem minősülő lakóingatlan beszerzése után sem lehet az áfát levonni.

Valamennyi esetben persze az feltétel, hogy a beszerzés ne továbbértékesítési vagy közvetlen anyag-felhasználási céllal történjen.

A tervezett változások ellen számos vállalkozói szakmai szervezet tiltakozott, s már vannak olyan képviselők, akik adtak be az Országgyűléshez olyan módosító javaslatokat, amelyek ezen változások elhagyását javasolják. A kormányzat egyelőre nem lépett vissza javaslataitól, 1-2 héten belül kiderül: valóban bővül-e azon termékek és szolgáltatások köre, amelyeknek áfáját nem lehet visszaigényelni.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo