A Romániai Magyar Üzleti Egyesület (RMÜE) hangsúlyozottan nem kamara, hiszen minden olyan céget befogad, amelynek valamilyen magyar érdekeltsége van, és Romániában folytat gazdasági tevékenységet - magyarázza Kapusy Dániel, az AAM Tanácsadó Rt. regionális igazgatója, aki maga is részt vett a megszervezésben. A magyar tőkéjű cégek érdekvédelmét ellátó romániai egyesület létrehozása néhány befektető, illetve Terényi János bukaresti magyar nagykövet és Halász János, a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Iroda, az ITDH romániai hálózatvezetőjének ötlete volt.
Az Egyesület létrehozásáról ünnepélyes keretek között döntöttek február 14-én a bukaresti székhelyű Magyar Nagykövetségen. Az alapító okiratot várhatóan május 24-én írják alá az érdekelt vállalatok képviselői. Az alapítő tagok közt szerepel például a Deutsche Telekom tulajdonában lévő, immár Magyar Telekom néven futó Matáv, a GM Opel Románia és Bulgária, és a MOL Románia. Az OTP a Robank, a Magyarországon is jelenlévő osztrák OMV pedig a Petromon keresztül válik az egyesület tagjává. Ott lesz az ünnepélyes aláíráson a már említett AMM és a Richter Gedeon is, a legújabb jelentkező pedig a Malév. Ezen felül helyet foglalnak az egyesületben az Erdélyben bejegyzett, magyar ajkú tulajdonosok által létrehozott kis- és középvállalatok is, sőt a hazai gépgyártás, vegyipar és nehézipar további neves szereplői is érdeklődnek a lehetséges tagságról.
A Romániai Magyar Üzleti Egyesület szeretne leendő tagjai számára lobbitevékenységet és érdekképviseletet nyújtani, és segíteni különféle projektek és javaslatok kidolgozásában. Tervei közt szerepel egy közös honlap, melyet a tagok releváns információkkal tölthetnek fel, valamint közös szemináriumok és előadások szervezése is. A román, illetve más kereskedelmi kamarákkal történő együttműködés erősítheti a kereskedelmi kapcsolatokat Románia és Magyarország között, és ösztönzőleg hat a romániai befektetésekre is. Ezen felül szeretne egyfajta információs platform szerepet betölteni az egyesület, mely jó esetben a partnerkapcsolatokat is ápolná a tagok között. Az alapítás kapcsán már megkezdődött a közös párbeszéd és az információcsere, ami a hosszú távú partneri együttműködés alapjául szolgál. Érdemben ugyan csak a megalakulás létrejötte után lehet nyilatkozni az eredményekről, ám az RMÜE, az alapító tagok igényének megfelelően, már folytat tárgyalásokat az illetékes és érdekelt szervekkel.
Kapusy elmondta azt is: ilyen kezdeményezések már voltak eddig is, ám azok különféle okok miatt kudarcba fulladtak. A mostani konjunkturális helyzetben azonban jó alapot nyújtanak az immár EU-tagállam Magyarország és az integrációs szervezetbe igyekvő Románia közötti politikai kapcsolatok, valamint a román gazdaság lendületes fejlődése. Kedvező lehetőséget teremt az a tény is, hogy az új román kormányban kulcsszerepet töltenek be az RMDSZ tagjai. Az egyesület nagy űrt tölt be, ugyanis a már meglévő szerveződések palettájáról hiányzott egy olyan egyesület, amely a romániai hivatalos szervek felé civil szervezetként tudja vállalni a magyar tőkével Romániában működő cégek érdekvédelmét.
Bogár Ferenc, a bukaresti magyar nagykövetség gazdasági tanácsosa a februári bejelentéskor elmondta: a magyar nagykövetség elsősorban háttértámogatást, technikai segítséget nyújtott ahhoz, hogy a korábban megfogant elhatározások valósággá váljanak. Bogár szerint a Romániában működő magyar érdekeltségű cégek a kezdeti nehézségek után mostanra erősödtek meg olyan mértékben, hogy ilyen érdekvédelmi szervezetnek adhatnak életet.