Szervezkedő magyar civilek Romániában

Magyarországi, illetve romániai telephelyű kis-, közép és nagyvállalatok érdekvédelmi egyesületet hoztak létre, amelyet hamarosan bejegyeznek Romániában. A szervezet célja, hogy minden lehetséges módon szorosabbra fonja a gazdasági kapcsolatokat Románia, illetve a most már EU-tag Magyarország között.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Romániai Magyar Üzleti Egyesület (RMÜE) hangsúlyozottan nem kamara, hiszen minden olyan céget befogad, amelynek valamilyen magyar érdekeltsége van, és Romániában folytat gazdasági tevékenységet - magyarázza Kapusy Dániel, az AAM Tanácsadó Rt. regionális igazgatója, aki maga is részt vett a megszervezésben. A magyar tőkéjű cégek érdekvédelmét ellátó romániai egyesület létrehozása néhány befektető, illetve Terényi János bukaresti magyar nagykövet és Halász János, a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Iroda, az ITDH romániai hálózatvezetőjének ötlete volt.

Az Egyesület létrehozásáról ünnepélyes keretek között döntöttek február 14-én a bukaresti székhelyű Magyar Nagykövetségen. Az alapító okiratot várhatóan május 24-én írják alá az érdekelt vállalatok képviselői. Az alapítő tagok közt szerepel például a Deutsche Telekom tulajdonában lévő, immár Magyar Telekom néven futó Matáv, a GM Opel Románia és Bulgária,  és a MOL Románia. Az OTP a Robank, a Magyarországon is jelenlévő osztrák OMV pedig a Petromon keresztül válik az egyesület tagjává. Ott lesz az ünnepélyes aláíráson a már említett AMM és a Richter Gedeon is, a legújabb jelentkező pedig a Malév. Ezen felül helyet foglalnak az egyesületben az Erdélyben bejegyzett, magyar ajkú tulajdonosok által létrehozott kis- és középvállalatok is, sőt a hazai gépgyártás, vegyipar és nehézipar további neves szereplői is érdeklődnek a lehetséges tagságról.

A Romániai Magyar Üzleti Egyesület szeretne leendő tagjai számára lobbitevékenységet és érdekképviseletet nyújtani, és segíteni különféle projektek és javaslatok kidolgozásában. Tervei közt szerepel egy közös honlap, melyet a tagok releváns információkkal tölthetnek fel, valamint közös szemináriumok és előadások szervezése is. A román, illetve más kereskedelmi kamarákkal történő együttműködés erősítheti a kereskedelmi kapcsolatokat Románia és Magyarország között, és ösztönzőleg hat a romániai befektetésekre is. Ezen felül szeretne egyfajta információs platform szerepet betölteni az egyesület, mely jó esetben a partnerkapcsolatokat is ápolná a tagok között. Az alapítás kapcsán már megkezdődött a közös párbeszéd és az információcsere, ami a hosszú távú partneri együttműködés alapjául szolgál. Érdemben ugyan csak a megalakulás létrejötte után lehet nyilatkozni az eredményekről, ám az RMÜE, az alapító tagok igényének megfelelően, már folytat tárgyalásokat az illetékes és érdekelt szervekkel.

Kapusy elmondta azt is: ilyen kezdeményezések már voltak eddig is, ám azok különféle okok miatt kudarcba fulladtak. A mostani konjunkturális helyzetben azonban jó alapot nyújtanak az immár EU-tagállam Magyarország és az integrációs szervezetbe igyekvő Románia közötti politikai kapcsolatok, valamint a román gazdaság lendületes fejlődése. Kedvező lehetőséget teremt az a tény is, hogy az új román kormányban kulcsszerepet töltenek be az RMDSZ tagjai. Az egyesület nagy űrt tölt be, ugyanis a már meglévő szerveződések palettájáról hiányzott egy olyan egyesület, amely a romániai hivatalos szervek felé civil szervezetként tudja vállalni a magyar tőkével Romániában működő cégek érdekvédelmét.

Bogár Ferenc, a bukaresti magyar nagykövetség gazdasági tanácsosa a februári bejelentéskor elmondta: a magyar nagykövetség elsősorban háttértámogatást, technikai segítséget nyújtott ahhoz, hogy a korábban megfogant elhatározások valósággá váljanak. Bogár szerint a Romániában működő magyar érdekeltségű cégek a kezdeti nehézségek után mostanra erősödtek meg olyan mértékben, hogy ilyen érdekvédelmi szervezetnek adhatnak életet.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo