A Magyarországon több mint tíz éve jelen lévő private banking-tevékenység sosem látott szép napokat él át: a pénzintézeteknél kezelt ilyen vagyon egy év alatt mintegy 50 százalékkal 600 milliárd forint fölé nőtt. Ez az összeg mintegy 25 ezer család között oszlik meg, azaz az átlagos betét nagysága körülbelül 24 millió forint. Mindez akár meglepő is lehet annak tükrében, hogy egyes bankoknál 40-50 millió forintnyi magánvagyont is fel kell mutatni a tagság elnyeréséhez.
Személyes vagy privát?
A pénzintézetek által nyújtott szolgáltatások azonban meglehetősen eltérőek a private banking-kategórián belül. Az OTP például kétszintű rendszert vezetett be. A "normál" private banking-ügyfelek személyes tanácsadón keresztül ismerhetik meg a befektetési lehetőségeket, s a bank folyamatos elérhetőséget biztosít megbízásaik fogadásához. Így gyakorlatilag az összes igényelt pénzügyi szolgáltatást intézni tudják, az egyszerű számlavezetéstől kezdődően a hitelügyleteken keresztül akár a portfóliókezelésig bezárólag, s mindehhez elég "alig" 10 millió forintot letenni az asztalra.
A magasabb szinten azonban, amelyhez már legalább 50 millió forintos vagyon szükséges, a standard negyedéves portfólió-felülvizsgálat mellett havi, illetve akár heti szintű taktikai eszközallokációs javaslatokkal is előáll az OTP; egy tanácsadóhoz pedig legfeljebb csak 50 ügyfél kapcsolódik a személyesebb szolgáltatás végett. A pénzintézet tájékoztatása szerint az ügyfelek döntő többsége az első konstrukciót választja, még akkor is, ha az nem kimondottan private banking, sokkal inkább hasonlít a nyugati kultúrában personal banking nevet viselő szolgáltatásra.
Szoros szálak
Ha például egy kliens jelentős ingatlanbefektetésekkel vagy hosszú távú, biztos megélhetést jelentő forrásokkal rendelkezik, akkor esetleg megéri neki kockázatosabb, de magasabb hozammal kecsegtető befektetéseket keresni. Ugyanakkor egy már nyugdíjba vonult ember számára inkább alacsonyabb hozamú, de biztos jövedelem megszerzése a cél.
A private banking-szolgáltatások körében ma már egyre több hazai pénzintézet kínál adótanácsadást, életbiztosítást, nyugdíjpénztári szolgáltatásokat, műkincstanácsadást és sok egyéb kényelmi kiegészítőt is. Sőt egyes bankok, mint például a CIB, befektetői klubeseményeket is szerveznek, ahol nemcsak konkrét befektetési lehetőségekről értesül az ügyfél, hanem akár üzleti kapcsolatot is kialakíthat a többi résztvevővel.
Annak ellenére, hogy hazánkban több mint tíz éve jelen van a private banking, a hosszú távú együttműködésre egyelőre meglehetősen kicsi az igény. Igaz, az utóbbi néhány évben tapasztalt keresletrobbanás még magukat a bankokat is meglepte. Néhány esetben előfordult, hogy egy-egy kapcsolattartó több száz ügyfél portfólióját intézte, sőt sok esetben a tudásuk is hiányosnak, befektetési ismereteik pedig szűk látókörűnek bizonyult. A BNP Paribas e hibákat elkerülendő bevallottan a "krémet" célozta meg 40 millió forintos belépési határával, s hasonló filozófiát folytat az ING Bank is.
Teljes cikk a Piac és Profit júniusi számában.