Románia, keleti szomszédunk két éven belül az Európai Unió teljes jogú tagjává válik. Az ország gyorsan fejlődő gazdasága és stratégiai jelentősége ideális befektetési lehetőségeket kínál az üzletembereknek. A három megyéből álló, túlnyomó többségében magyarok lakta Székelyföld pedig a történelmi, társadalmi és kulturális kapcsolatok révén kiemelt célállomása lehet a magyarországi tőkeexportnak.
Azért, hogy a székelyföldi befektetési lehetőségeket jobban megismerjék a hazai üzleti élet szereplői, az Expeditus Közhasznú Vállalkozói Egyesület, Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata, valamint a Maros Megyei Tanács 2005. május 6-án, pénteken a debreceni Termál Hotelban Befektetési lehetőségek Székelyföldön címmel konferenciát és üzletember találkozót szervez. A konferencián a résztvevők megismerhetik a székelyföldi gazdaság helyzetét, az üzleti környezetet, konkrét befektetési a megyék és az önkormányzatok által kínált lehetőségeket, valamint személyes találkozó jöhet létre magyarországi cégek, önkormányzatok, illetve székelyföldi döntéshozók és üzletemberek között.
A konferencián előadnak többek között Kósa Lajos, Debrecen polgármestere, Borbély László Románia infrastruktúraügyi minisztere, Gilyán György, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium közigazgatási államtitkára, továbbá a székelyföldi politikai vezetők (megyei elnökök, polgármesterek), vállalkozók, sikeres magyarországi cégek, és a határon túli befektetéseket támogató magyarországi szervezetek vezetői.
Románia egyre vonzóbb befektetési célpont,
részben azért, mert Magyarország az Unió tagja lett, és azért is, mert Románia csatlakozás előtt áll, és ez dupla előny. Románia 2005 április 25-én írja alá a csatlakozási szerződést, 2007 január 1-jei taggá válási határidővel.
A magyar gazdaságban az utóbbi években már felhalmozódott annyi pénz- és tudástőke, amelyet érdemes külföldre kihelyezni, a magyarországi cégek keleti terjeszkedése pedig az uniós csatlakozással fel is gyorsult. Ugyanakkor az előcsatlakozási alapokon keresztül a következő években várhatóan hatalmas összegű támogatás áramlik Romániába, s ennek kiaknázása, a hazai tapasztalatokra építve a magyarországi vállalkozások számára is új piacnövekedési lehetőséget kínál.
A Magyarország és Románia közötti gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok rohamos fejlődése megbízható alapot jelent. A kétoldalú kereskedelmi forgalom 2004 végén rekordszintet ért el 2,1 milliárd euró értékkel, ami több mint 50 %-os növekedést takar. Tavaly év végén 5010 magyar érdekeltségű cég volt bejegyezve Romániában, ezzel Magyarország a 7. legnagyobb befektető, a magyar cégek törzstőkéje 347 millió dollár, ez a 12. helyet jelenti a romániai külföldi befektetők rangsorában, de valójában mintegy 800 millió dollárra becsülik a ténylegesen befektetett össztőke értékét.
További információ és jelentkezés itt.