Az éves árbevétel alapján felállított rangsorban a tavaly 72 milliárd forint árbevételt elérő, autóalkatrészek gyártásával foglalkozó Continental Teves Kft.-t az alumíniumgyártást és értékest végző Magyar Alumínium Zrt. (MAL) követi a rangsorban 68 milliárddal, míg a harmadik helyezett a műtrágyákat előállító péti Nitrogénművek Zrt. 46,6 milliárddal - közölte Markovszky György.
A tavalyi exportbevételeket alapul véve is a Continental Teves Kft. végzett az első helyen (a teljes árbevétele exportból származik), második ugyancsak a MAL Zrt., (árbevételének mintegy 85-90 százalékát adja az export), harmadik pedig az ajkai székhelyű Le Bélier Magyarország Formaöntöde Kft.; 30,6 milliárd forintos árbevételéből 29 milliárdot tesz ki az export. (Toplistát nemcsak a cégekről, hanem az interneten terjedő vírusokról is készítettek)
Markovszky György emlékeztetett arra, hogy tavaly is a Continental Teves Kft. szerepelt a megyei toplista első helyén a 2005-ös gazdasági év minden mutatója alapján. sőt azt megelőzően is ez a cég vezette a megyei toplistát.
A Fejér, Komárom-Esztergom és Veszprém megyét magába foglaló régió az ország második legkisebb régiója, ugyanakkor a GDP növekedési ütemét tekintve a harmadik helyen áll, az egy főre eső ipari termelés értéke pedig két és félszerese az országos átlagnak - mondta el Pál Béla, a Közép-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács elnöke. (A vásárlóerő index szerint Budapest és Győr a leggazdagabb)
A londoni székhelyű Gazdasági és Üzleti Tudományok Központja 2005. évi felmérése szerint az Európai Unió 227 régiója közül - számos gazdasági adatot alapul véve - a magyarországi közép-dunántúli régió az igen előkelő negyedik helyre került, Prága, Pozsony és Budapest térsége után. Pál Béla szerint a régióban sikeres volt a gazdasági szerkezetváltás, továbbá eredményes a veszprémi Pannon Egyetem kutatás-fejlesztési bázisa és az ipar kapcsolata, ami egyben a fejlődés egyik biztosítéka is.
Bocskay Vince, az APEH közép-dunántúli regionális igazgatója elmondta, hogy a százból ötven cég adatait elemezték alaposabban, s ennek alapján Veszprém megye top 50-be tartozó vállalkozásai összesen 549 milliárd forint árbevételt értek el 2006-ban, amelynek 55 százaléka exportból származott. Az ötven cég adózás előtti eredménye meghaladta a 35 milliárd forintot, ami 13 milliárddal több az előző évinél.
Az igazgató ismertetése szerint a megye vállalkozásainak saját tőkéje a 2005. évi 349 milliárdhoz képest 2006-ban 374 milliárdra emelkedett, ami 7,2 százalékos növekedés, ám ezen belül a top 50-be tartozó cégeknek közel 25 százalékkal bővült a tőkéjük, s összességében meghaladja a 180 milliárd forintot.
Veszprém megyében tavaly 68 milliárd forintot ruháztak be a gazdasági társaságok, ennek harmadát a top 50-be tartozó cégek produkálták - tájékoztatott az igazgató, megjegyezve azt is, hogy ezek a cégek alkalmaznak a megye 61 ezer foglalkoztatottjából 17 ezret.
Bocskay Vince közlése szerint a Veszprém megyei cégek 2006-ban az adó- és járulék-fizetéseik alapján 99 milliárd 430 millió forinttal járultak hozzá az ország költségvetési bevételeihez.