Egy hektoliter tiszta szesz adója szeptemberig 220.600 forint, akkortól 236.000 forint. A szeszfőzdében bérfőzéssel előállított alkohol adója - a bérfőzető részére - évi 50 literig 110.300 forintról 118 ezer forintra emelkedik. Évi 50 liter felett 220.600 forintról 236 ezer forintra nő a hektoliterenkénti adó.
Nagy dohány
A dohánytermékeknél folyamatos lesz az adó emelése. A cigaretta adója szeptemberig ezer darabonként 6.880 forint, valamint az eladási ár 27 százaléka, de legalább 12.630 forint. Szeptembertől ezek a számok: 7.240 forint, 27,5 százalék, és 13.090 forint. Jövő áprilistól az új számok: 7.420 forint, 27,75 százalék és 13.730 forint. Jövő év szeptember 1-től pedig az adó 7.600 forint, 28 százalék és 13.965 forint lesz. Hasonlóan három lépésben emelkedik a pipadohány adója is, a jelenlegi 4.170 forint kilogrammonkénti taksáról 4.610 forintra.
Boltbezárás
A módosítás átszabja a jövedéki jogsértést követő üzletbezárást és tarifát állapít meg a lefoglalt jármű tárolási díjára. Az a kereskedő, aki jövedéki szabályt sért, számíthat boltja bezárására. A sérelmeket ma is két csoportra osztja a jövedéki törvény. Aki a jövedéki termék eredetét nem tudja számlával igazolni, vagy zárjegy nélkül, netán hamis zárjeggyel hoz forgalomba jövedéki terméket, annak a boltját első alkalommal 12 napra, másodszor 30, majd harmadszori rajtakapás esetén 60 napra zárják be. Más jövedéki jogsértések esetén már első alkalommal zárja be a hatóság 30 napra az üzletet, a második esetben viszont már 60 napos bezárás a büntetés. Ebbe a körbe tartozik egyebek mellett a hordós és kannás bor zár nélküli szállítása, vagy például ásványolaj termék 5 liternél nagyobb kiszerelésben való fogalmazása.
A módosítás 12-30-60 napos bezárást írja elő a következő esetekben: aki nem az adójegyen feltüntetett áron adja a dohányterméket, a már említett - 5 literesnél nagyobb kiszerelésű - ásványolaj termék forgalmazása esetén, a vendéglátó hely folyó bort szolgál ki elvitelre (pedig csak palackosat, kannásat adhatna el így), aki darabonként ad el cigarettát vagy szivart (ez utóbbit megteheti, ha minden darabon van adójegy). Kikerült ebből a körből a hordós vagy kannás bor zár nélküli szállítása.
A szigorúbb - 30, majd 60 napos - bezárás azt a kereskedőt fenyegeti, aki a raktárában bontott palackú, vagy zárjegy nélküli alkoholterméket tart. Ebbe a körbe tartozik az a vendéglátós is, aki például a kiszolgáló térben - választékonként - egynél több bontott palackot tart.
Lefoglalják, felszámolják
Nem járnak jól azok, akiktől a vámhatóság - a jövedéki szabályok megsértése miatt - a tényállás tisztázásáig, illetve az elkobzás kimondásáig lefoglalta a jogsértéshez használt járművet. Ma meg kell szüntetni a lefoglalást, ha a jármű nem az elkövető tulajdona, és a bizonyításhoz már nincs szükség rá. Az új szabályok szerint a feloldásra csak akkor kerülhet sor, ha az elkövető kifizette a rá kirótt jövedéki adót, bírságot és egyéb költséget. A fizetéssel azért jó sietni, mivel a vámhatóság a lefoglalt jármű minden 100 kilogrammja után naponta 200 forintot számol fel költségként. Eddig nem volt ilyen tarifa a törvényben.
Az egyes pénzügyi törvények módosításáról szóló törvénycsomag zárószavazásához az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság által beadott módosító javaslat némileg enyhítette a törvény szigorát a jövedéki jogsértéshez használt szállító járművek lefoglalásánál. Azt a törvényjavaslat szerint akkor is le kell foglalni, ha az nem az elkövető tulajdona és a lefoglalást csak akkor szabad feloldani, ha minden kiszabott adót, bírságot és költséget megfizettek. Ebbe a szakaszba került be egy "felpuhító" passzus: ha a jármű tulajdonosa úgy nyilatkozik, nem volt tudomása arról, hogy a kocsiját jövedéki jogsértésre használják akkor, fel kell oldani a zárlatot, feltéve, hogy a tényállás e nélkül is tisztázható.