Megelehet, laikus vélekedés csak: Magyarországon már egy ideje szaporodnak a call centerek, s ez azért jó, mert felszívják például a munka nélküli nyelvtanárokat. Vajon hogyan gondolkodik erről a szakember, e többnyire szellemi munkát ígénylő szolgáltatásnak valóban az az értelme, hogy kényszerhelyzetben lévő, humán képzettségű embereket lát el keresettel?
- A call centernek hasznossága az adott cég szempontjából van, nem a munkavállaló szempontjából - világította meg az újszerű szolgáltatás lényegét Deák Andrea, a Neumann International igazgatója. - Ezeket azért alapítják, mert olcsóbb egy keleti országból több országra kiterjedő ügyfélszolgálatot létrehozni. A munkavállaló hasznossága, hogy lesz munkája sok embernek, de itt nagy karriereket tudtommal nem lehet elérni. Arra jó, hogy a kezdő, nyelveket beszélő fiatalok el tudnak indulni a munka területén. Általában hosszú éveket senki nem tölt el ilyen helyen, nemcsak a karrier hiánya miatt, hanem azért is, mert igen stresszes munka.- Ezek után is van jövője, kifutási lehetősége, perspektívája ennek a "szolgáltatás exportnak"?
- A válasz ott keresendő, hogy a cégek a jobb profit reményében szerveznek call centereket kevésbé drága országokba. Emellett vannak vállalatok, amelyeknek van call centere, de nem saját maguk számára, hanem bérbe adják a szolgáltatást. Az ügyfél cégnek ez azért jó, mert erre nem kell embereket felvennie, nincs munkaerőköltsége, problémája a magas fluktuációval, új emberek keresésével, ez a call centert üzemeltető cég problémája. Elviekben ha profi, erre szakosodott céggel dolgozik, valószínű saját ügyfeleinek is magasabb szolgáltatást tud nyújtani. A "maradjon mindenki a saját kaptafájánál" elv működhet. Itt egyetlen probléma lehet, hogy a call centerben dolgozó munkatárs mennyire elkötelezett, hiszen lehet, hogy ő több céget is képvisel. Vagyis arra jutunk, hogy mint mindig, minden az embereken múlik.