Az „Orosz világ” nevű ideológia értelmezése kettős. Az oroszok egy ártatlan kulturális misszióként állítják be a legszívesebben, míg politikai elemzők inkább az orosz nagyhatalmi törekvések fedőszerveként tartják számon. Az első megközelítés jó példája, az Orosz Világ Alapítvány magyarországi tevékenysége, amely tényleg nem mutat túl egy kulturális misszió keretein. Ugyanakkor elképzelhető, hogy ugyanennek az alapítványnak tevékenysége, akár ugyanebben a formában mekkora provokációnak számítana Ukrajnában. Az ideológia értelmezése ugyanis kiterjed az orosz etnikumú ember védelmére is. Ahogy a privatbankar.hu elemzője fogalmaz „2022 – Putyin hazánkban is beveti a stratégiai korrupció fegyverét” című cikkében „Moszkva ezzel összefüggésben is követeléseket fogalmaz meg Ukrajna és Kazahsztán felé.”
Az elemző úgy látja, térségünkben az orosz információs hadviselésnek három fő területe van. Az etno-nacionalista és a vallásos-tradicionalista narratíva erősítése, valamint az Európai Unió intézményeinek támadása. E harcnak pedig a legfontosabb fegyvere „a stratégiai korrupció, vagyis fegyverként használni a rendszerszintű korrupciót a célállamok főbb pártjainak befolyásolására, kialakítva egy korrupt pártállamot.”
A szerző úgy véli, ennek a korrupciónak egyik fontos bizonyítéka, hogy a szarajevói amerikai nagykövetség nemrégiben keményen figyelmeztette a magyar kormányt. Az amerikai kritika előzménye az volt, hogy a boszniai békét a dayton-i megállapodás garantálja, amelynek egyik lefontosabb eleme a háromoldalú (bosnyák, horvát, szerb) elnökség. Ezt a status quót támadta meg Milorad Dodik boszniai szerb vezető elszakadási fenyegetések formájában. Az amerikai diplomáciának nincs kétsége afelől, hogy Dodik mögött Oroszország áll. Orbán Viktor magyar miniszterelnök pedig a közelmúltban egy konferencián úgy érvelt, hogy "Bosznia és a kétmillió muszlim EU-ba integrálása kihívást és biztonsági kérdést jelent". Az amerikaiak leszögezték, "a sértő sztereotípiáknak nincs helye a politikai beszédben. A szavaknak következményei vannak, és az ilyen retorika csak hozzájárul a feszültségek növekedéséhez, a társadalmi kohézió eróziójához, és végső soron fenyegetést jelent Bosznia-Hercegovina, a Nyugat-Balkán és Európa biztonságára és stabilitására” – írta az Egyesült Államok nagykövetsége.