Stagnáló ipari árak

Az ipar belföldi értékesítési árait 2002. augusztusban elsősorban a feldolgozóipari árak mozgása határozta meg. Az ipari termelői árak 2002 augusztusában az előző hónaphoz viszonyítva nem változtak. Az árak stagnálása mögött a belföldi árak 0,4%-os növekedése és az exportárak 0,3 %-os mérséklődése húzódik meg. 12 hónap alatt az ipar termelői árainak színvonala 1%-kal esett, miközben a belföldi eladásoknál 1,4 %-os áremelkedés, az exportértékesítési árak alakulásában közel 3%-os csökkenés tapasztalható.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Legnagyobb árnövekedés a kőolaj-feldolgozás ágazatban volt (2,8%), de az előző havi áremelkedési tendenciát folytatva jelentősen növekedtek az árak a bőrtermék-, lábbeligyártás ágazatban is (2,3%). Számos további területet ugyancsak az átlagot meghaladó mértékben növekvő árak jellemeztek: pl. az élelmiszerek, ital, dohánytermék gyártása, a fafeldolgozás, fémalapanyag, fémfeldolgozási termékek gyártása, a járműgyártás ágazatokban, és a zömében bútoripari termelést tartalmazó máshová nem sorolt feldolgozóipar ágazatban 0,5-0,8% közötti áremelkedések alakultak ki. Gyakorlatilag változatlan szinten maradtak az árak a textília- és textiláru-, a vegyianyag- és –termék-, továbbá a gumi- és műanyagtermék- gyártó ágazatokban. Ugyanakkor a villamosgép-, műszergyártás belföldi értékesítési árai 1,1%-kal továbbra is elmaradtak az előző havihoz képest.

Az ipari termékek exportárai forintban mérve 2002. augusztusban átlagosan 0,3%-kal csökkentek. Ezen belül az egyes ágazatok ármozgása a 3,6%-os növekedés és a 2,7%-os csökkenés közé esett; előbbi a papíripari kivitelre, utóbbi a vegyi anyagok és termékek exportárainak alakulására jellemző. E két szélső érték között emelkedtek az augusztus havi ipari exportárak az élelmiszer-ipari (1,6%), a bőrtermék, elsősorban lábbeli (2,7%), az építőanyagokat reprezentáló nemfém ásványi anyagok (2,0%), továbbá a kőolaj-feldolgozási anyagok exportjánál (1,8%). Az előző hónaphoz viszonyítva 0,5%-kal mérséklődött az ipari exportot meghatározó gépipari ágazatok árszintje. A többi ágazatban lezajló havi árváltozások mértéke +0,2% és –0,6% közé esett.

Az ipar belföldi értékesítési árainak alakulását rendeltetés szerinti csoportosítását augusztusban a beruházási javak kivételével – ahol 0,2%-kal csökkentek az árak – növekvő árak jellemezték. A legnagyobb növekedést az energiatermelő ágazatok mutatták (0,9%). A továbbfelhasználásra kerülő termékeket előállító ágazatokban kisebb mértékben, 0,2%-kal emelkedtek az árak. A fogyasztási cikkek belföldi piacán az árak átlagosan 0,5%-kal voltak magasabbak, mint júliusban, elsősorban a nem tartós fogyasztási cikkek árának növekedése miatt.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo