Legnagyobb árnövekedés a kőolaj-feldolgozás ágazatban volt (2,8%), de az előző havi áremelkedési tendenciát folytatva jelentősen növekedtek az árak a bőrtermék-, lábbeligyártás ágazatban is (2,3%). Számos további területet ugyancsak az átlagot meghaladó mértékben növekvő árak jellemeztek: pl. az élelmiszerek, ital, dohánytermék gyártása, a fafeldolgozás, fémalapanyag, fémfeldolgozási termékek gyártása, a járműgyártás ágazatokban, és a zömében bútoripari termelést tartalmazó máshová nem sorolt feldolgozóipar ágazatban 0,5-0,8% közötti áremelkedések alakultak ki. Gyakorlatilag változatlan szinten maradtak az árak a textília- és textiláru-, a vegyianyag- és –termék-, továbbá a gumi- és műanyagtermék- gyártó ágazatokban. Ugyanakkor a villamosgép-, műszergyártás belföldi értékesítési árai 1,1%-kal továbbra is elmaradtak az előző havihoz képest.
Az ipari termékek exportárai forintban mérve 2002. augusztusban átlagosan 0,3%-kal csökkentek. Ezen belül az egyes ágazatok ármozgása a 3,6%-os növekedés és a 2,7%-os csökkenés közé esett; előbbi a papíripari kivitelre, utóbbi a vegyi anyagok és termékek exportárainak alakulására jellemző. E két szélső érték között emelkedtek az augusztus havi ipari exportárak az élelmiszer-ipari (1,6%), a bőrtermék, elsősorban lábbeli (2,7%), az építőanyagokat reprezentáló nemfém ásványi anyagok (2,0%), továbbá a kőolaj-feldolgozási anyagok exportjánál (1,8%). Az előző hónaphoz viszonyítva 0,5%-kal mérséklődött az ipari exportot meghatározó gépipari ágazatok árszintje. A többi ágazatban lezajló havi árváltozások mértéke +0,2% és –0,6% közé esett.
Az ipar belföldi értékesítési árainak alakulását rendeltetés szerinti csoportosítását augusztusban a beruházási javak kivételével – ahol 0,2%-kal csökkentek az árak – növekvő árak jellemezték. A legnagyobb növekedést az energiatermelő ágazatok mutatták (0,9%). A továbbfelhasználásra kerülő termékeket előállító ágazatokban kisebb mértékben, 0,2%-kal emelkedtek az árak. A fogyasztási cikkek belföldi piacán az árak átlagosan 0,5%-kal voltak magasabbak, mint júliusban, elsősorban a nem tartós fogyasztási cikkek árának növekedése miatt.
Stagnáló ipari árak
Az ipar belföldi értékesítési árait 2002. augusztusban elsősorban a feldolgozóipari árak mozgása határozta meg. Az ipari termelői árak 2002 augusztusában az előző hónaphoz viszonyítva nem változtak. Az árak stagnálása mögött a belföldi árak 0,4%-os növekedése és az exportárak 0,3 %-os mérséklődése húzódik meg. 12 hónap alatt az ipar termelői árainak színvonala 1%-kal esett, miközben a belföldi eladásoknál 1,4 %-os áremelkedés, az exportértékesítési árak alakulásában közel 3%-os csökkenés tapasztalható.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban
Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.