A forgalom forintban, dollárban és euróban kimutatott értékindexeinek eltérő alakulása a forintnak a másik két devizához viszonyított mintegy 7%-os erősödésére, illetve az euró és dollár egymáshoz viszonyított árfolyamának változására vezethető vissza. Az év első felében a kivitel növekedésének üteme — mindhárom devizában mérve — körülbelül 3 százalékponttal haladta meg a behozatalét, bár ez a tendencia júniusban már nem érvényesült: ebben a hónapban az export 2001 júniusához viszonyított értékindexe lényegében megegyezett az importéval.
Tekintettel arra, hogy publikációnk közzétételének időpontjában az első félévre vonatkozó egységértékindexek számítási munkálatai még folyamatban vannak, a 2002. január–júniusi forgalom volumenfolyamatait is bemutató kiadványunk előreláthatólag a 33. hét folyamán jelenik meg. A volumenindexek hiányában elemzésünk a folyó áron, forintban számított adatokon alapul.
Az árufőcsoportok közül kizárólag a feldolgozott termékek kivitelének értéke nőtt az előző év első félévéhez képest (6%-kal), ez jórészt a videójátékok exportértékének jelentős bővülésével magyarázható, bár e termékkör kivitele — a második negyedévben tapasztalható folyamatos csökkenést követően — júniusra lényegében megszűnt. A forgalom szempontjából meghatározó súlyú gépek és szállítóeszközök exportjának értéke — az élelmiszerek, italok, dohány árufőcsoporthoz hasonlóan — 2%-kal marad el a megelőző év azonos időszakában regisztrált adattól. Az árufőcsoporton belül viszont jelentősen (21%-kal) és a féléven belül egyre nagyobb mértékben nőtt a híradás-technikai berendezések kivitele (658 milliárd forint), amely nagyrészt felfutó mobiltelefonexportunkkal magyarázható. A behozatal több mint felét kitevő gépek és szállítóeszközök, valamint több mint harmadát kitevő feldolgozott termékek forintértéke mintegy 2-3%-kal marad el a megelőző év azonos időszakának értékeitől. A gépimportunkon belül több mint kétszeresére, 145 milliárd forintra nőtt az adatfeldolgozó gépek behozatala. Az árufőcsoportok közül a legnagyobb mértékben, nyolcadával az energiahordozók beszerzésére fordított összeg — az importárak jelentős mértékű mérséklődése következtében — csökkent, az élelmiszerek, italok, dohány árufőcsoport importjának értéke 5%-kal nőtt.
Kereskedelmi mérlegünk az előző év azonos időszakához képest 159 milliárd forinttal javult, 350 milliárd forint hiányt mutat. A deficit csökkenésében a legfőbb tényezőt az jelentette, hogy a fejlett országokba – csökkenő, mintegy 3200 milliárd forint értékű import mellett – változatlan értékben (3658 milliárd forint) exportáltunk; ugyancsak az egyenleg javulását eredményezte, hogy a közép- és kelet-európai országokból érkező (s az ide irányuló kivitelünket meghaladó értékű) import jobban csökkent, mint az export. Ugyanakkor tovább nőtt a jelentős mérleghiány a fejlődő országokkal folytatott kereskedelmünkben, miután az ebből a viszonylatból származó import negyedével nőtt, az importnál jóval kisebb értékű export azonban csupán mintegy 18%-kal. A fejlett és a fejlődő országokkal folytatott kereskedelmünkben jelentkező többlet, illetve hiány alakulásában jelentős tényező, hogy a fejlődő országokból származó importunk számottevő részét olyan alkatrészek és részegységek képezik, melyek értéke — a magyarországi összeszerelést követően — a fejlett országokba irányuló exportunkban jelentkezik.
Stagnáló export az első félévben
2002 első félévében a kivitel értéke — előzetes adatok szerint, folyó áron — 4411 milliárd forint, a behozatalé 4761 milliárd forint. Az export értéke nem változott, a behozatalé 3%-kal csökkent 2001 első félévéhez képest. A deficit 350 milliárd forint, ez 159 milliárd forinttal alacsonyabb a tavalyi év első felében regisztrált adatnál.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

Meglepetés, lengyelek vették meg a britek egyik legnagyobb csomagküldő cégét
Terjeszkedik a lengyel gazdaság.

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.