Spontán megkeresés: nagy kitartást igényel

A hirdetésre való jelentkezés mellett az álláskeresés másik formája az, amikor olyan cégeknek küldi el pályázatát a jelentkező, amelyeknél nincs álláskiírás.

A módszer alkalmazásáról Kijácz Krisztinát, a Fővárosi Munkaügyi Központ Álláskereső Klubjának vezetőjét kérdezte a Pályacsúcs Magazin.

A betöltésre váró álláshelyeknek mindössze a 20 százaléka található meg a nyílt munkaerőpiacon, az üres pozíciók 80 százalékát nem hirdetik meg a munkáltatók, és a betöltésükhöz nem kérik a fejvadászok segítségét sem. A lehetséges állások 80 százalékától fosztja meg tehát magát az, aki álláskeresése során nem alkalmazza a spontán megkeresést. Vagyis ha elzárkózik attól, hogy azon cégeknek is átküldje pályázatát, akik nem hirdetik meg állásaikat a médiumokban.

Először ódzkodnak alkalmazásától

"Az Álláskereső Klubhoz fordulók 99 százaléka először ódzkodik a nem hirdető cégek megkeresésétől, nem értik miért van rá szükség, úgy érzik, nincs elég önbizalmuk e módszer alkalmazásához. Úgy gondolják, hogy ha a munkáltató nem hirdet állást, akkor valószínűleg nincs is szüksége munkaerőre. Egy részük emellett fél a visszautasítástól és attól, hogy mire megüresedik a megpályázott álláshely, önéletrajza feledésbe merül" - tájékoztatott Kijácz Krisztina, a Fővárosi Munkaügyi Központ Álláskereső Klubjának vezetője.

"A tapasztalatok azonban egész mást mutatnak. A munkáltatók egy része valóban nem foglalkozik a beérkezett önéletrajzokkal, többségük viszont hajlandó meghallgatni a pályázókat, és a munkaerő-felvételkor őket is felveszi a lehetséges jelöltek közé. Nem ritka az sem, hogy a pályázót rögtön alkalmazza a cég" - tette hozzá Kijácz Krisztina, aki azt tanácsolja az álláskeresőknek a sikeres megkereséshez, hogy a megkeresést előzze meg az információszerzés

"Fontos, hogy mielőtt a pályázó bármilyen módon kapcsolatba lép a kiszemelt vállalattal, először szerezzen meg minél több információt róla. A spontán megkeresés esetében nem elegendő annyit tudni a cégről, hogy mivel foglalkozik és hogy hol található, ennél jóval részletesebb tudásanyag szükséges. Ajánlott tanulmányozni cég a honlapját, elolvasni a vállalatról szóló híreket. Emellett szükséges kideríteni azt is, egyáltalán létezik-e olyan munkakör a cégnél, amelyre a pályázó jelentkezni kíván.

A munkaerő-felvételért felelős személyről is be kell szerezni egy-két információt, hiszen a kísérőlevelet mindenképp hozzá szükséges eljuttatni. Derítsük ki a HR-es nevét, e-mail címét, telefonszámát. A legegyszerűbb, ha az álláskereső felhívja a céget, és rámenősen, de udvariasan megkérdezi az illetékes személy nevét, pontos pozícióját és elkéri elérhetőségeit. Indokként elegendő annyit mondani, hogy szakmai ügyben keresi, nem szükséges elárulnia, hogy tulajdonképpen önéletrajzát kívánja eljuttatni hozzá.

A siker kulcsa a kísérőlevél

Az információk megszerzése után ajánlott elkészíteni a kísérőlevelet, mely a spontán megkeresésnél egyébként rendkívüli fontossággal bír. Ha a levél jól sikerül, akár azonnal álláshoz juthat a jelölt. A nem eléggé kidolgozott kísérőlevéllel viszont szinte lehetetlen elérni akár csak azt is, hogy átolvassák önéletrajzunkat.

A levélben a pályázó indokolja meg egyrészt, hogy miért pont ezt a céget kereste meg, másrészt pedig hogy miért ennél a cégnél kíván dolgozni. Itt ajánlott megemlíteni a vállalat által elért eredményeket.

Ezután érdemes rátérnie arra, milyen munkakört tudna betölteni a vállalatnál, majd fejtse ki részletesen, miért ő lenne a legalkalmasabbak a munkakörhöz tartozó feladatok elvégzésére. Tulajdonképpen a kísérőlevél az álláskeresés ezen formájában a motivációs levél szerepét tölti be. A különbség csak annyi, hogy a spontán megkereséskor írt kísérőlevélben a vállalatra vonatkozó részben részletesebben szükséges taglalni a cég pozitívumait, a munkavállalóra vonatkozó részben pedig a jelöltnek több példával érdemes alátámasztania alkalmasságát, rátermettségét.

Hideg hívásnak minősül - magas a kudarckockázat

A kísérőlevélhez elegendő csak a magyar nyelvű önéletrajzot csatolni, idegen nyelvűt csak abban az esetben, ha kérik. Amennyiben a pályázat elküldését követő 10-14 napban nem érkezik visszajelzés a cégtől, ajánlott telefonon érdeklődni az önéletrajz sorsáról, és egyúttal személyes találkozási lehetőséget kérni, egyrészt a saját bemutatkozás, másrészt pedig a cégről és a jövőbeli álláslehetőségekről való informálódás céljából. A spontán megkeresés árnyoldala, hogy hideg telefonhívásnak minősül, ezért a legtöbb esetben nagy a visszautasítási arány. Nagy kitartásra és a sorozatos lemondások elviselésére van szükség.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo