Elsősorban a nagy, nemzetközi cégek és a kormányzati szervezetek járnak az élen a dolgozók jobb egészségi állapotát célzó intézkedésekkel, míg az 50-200 főt alkalmazó magyar tulajdonú vállalkozások a legelmaradottabbak eben a tekintetben.- jelentette ki a konferenciát rendező országos Egészségfejlesztő Intézet főigazgatója, Gábor Edina. Hozzátette, hogy nagyok a különbségek az ország különböző részei között is: a kelet-magyarországi munkahelyen dolgozók 4%-kal többet vannak betegszabadságon, mint az ország nyugati felén alkalmazottak.
Pénzbe kerül, de megéri
Míg Gábor Edina elsősorban a foglalkoztatási kultúrát okolta a magyar tulajdonú vállalkozások elmaradásáért a munkahelyi egészség terén, az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség elnöke, Papp István a sokszor a túlélésért küzdő vállalkozások nehéz gazdasági helyzetére is hivatkozott. Hozzátette, hogy az évi 24000 munkahelyi baleset egy része - mint a múlt hétvégi tragédia az építkezésen - "pici emberi odafigyeléssel" megelőzhető lenne. Ezt igazolja a tegnapi konferencián kiadott Egészségbarát Munkahely oklevél egyik díjazottja, ALCOA KÖFÉM Kft példája is: a háromezer főt foglalkoztató cégnél tíz év alatt 30-ról 2-re csökkentették az egy év alatt előforduló munkahelyi balesetek számát a különböző védőintézkedésekkel, képzésekkel.
"Bár pénzbe kerül, de négyszeresen megtérül az egészségesebb munkahely kialakítása "- állította a cég foglalkozás-egészségügyi vezetője, Miniska István. A cégnél számos egészségvédő intézkedés, szűrővizsgálat egyike a 45 év feletti összes alkalmazott kardiológiai ellenőrzése, illetve az éves allergiavizsgálat. A cég beruházott egy fizikoterápiás készülékbe is: kiszámolták ugyanis, hogy évente átlagosan 300 dolgozó hiányzik összesen 3000 munkanapot a különböző fizikoterápiás kezelések miatt. Ez a vállalatnak 50 millió forintjába kerül, ezért a 4 millió forintos készülék plusz az évi hárommillió forintos működtetési költség még bőven megérte a cégnek.
Munkahelyi fogyókúra
Egészségbarát Munkahely oklevelet kapott a magyar tulajdonú Kürt Rt. is. A cég személyügyi vezetője hangsúlyozta, hogy a dolgozók testi-lelki-szellemi egészsége a cég üzleti érdeke. Ehhez különböző sportolási lehetőségekkel (saját uszodája van a cégnek), ingyenes orvosi vizsgálatokkal, közös programokkal és a családos munkatársak időbeosztásához igazodó rugalmas munkaidővel igyekszik hozzájárulni a cég. A Piac és Profit kérdésére, hogy a dolgozóknak mennyi idejük marad a plusz lehetőségek igénybevételére, Gergácz Lili elmondta, hogy munkatársaik átlagosan napi 9 órát töltenek a munkahelyen.
Az Egészségbarát Munkahely pályázatot 2003 óta hirdeti meg az egészségügyi tárca, a jó példák elismerésére és anyagi támogatására. 2003 és 2005 között 209 pályázatot bíráltak el, melyek közül 54 pályaművet támogatott a minisztérium összesen 45,5 millió forinttal. Idén 11, 5 millió forintot adtak 14 pályázó cég támogatására.
A konferencia szervezői bemutatták a munkavállalók és munkaadók részére hirdetett csoportos testsúlycsökkentő programot, melynek eredményét jövő májusban hirdetik majd ki. A céges fogyókúra egyébként már bevált ötletnek számít: a Lilly Hungária Kft például idén februárban indított ilyet, s a cég dolgozóinak harmada két kiló súlyfelesleget adott le a program során úgy, hogy egészségesebb életmódra állt át egy, a cég által felkért szakember segítségével.