A könyvtár az egyik legrégibb – tudás- és tárgymegosztáson – alapuló intézmény, amelynek jól bevált rendszerét gondolja tovább a Sacramentói Városi Könyvtár „Library of Things” (Tárgyak tára) projektje, amelynek keretében háztartási gépeket és elektronikus eszközöket lehet kölcsönözni – olvasójeggyel.
Az igényekről szavazást tartottak, így vettek be a kínálatba varrógépet, laminálóberendezést és 3D nyomtatót is. A következő körben pedig többek között GoPro kamera kerül a „gyűjteménybe”.
„Magkönyvtárat” is üzemeltetnek, ahonnan a kiválasztott csomag magot el lehet vinni, és ha a kölcsönbe vevőnek sikerül azokat kicsíráztatni, és felnevelni a növényt, a termésből származó magokat viszi vissza a könyvtárba. A projekt célja bebizonyítani, hogy a könyvtár átértelmezve abszolút hasznos része a modern kor mindennapjainak is.
Megosztás jön a vásárlás helyett
Gyökeresen változtak meg a vásárlási szokások az elmúlt fél évtized során. Az egyik legérdekesebb trend a közösségi fogyasztás – a bérlés, a csere vagy éppen a használt cikkek – térhódítása: egy felmérés szerint a magyarok 37 százaléka a korábbiaknál gyakrabban vásárol használt árucikket, 29 százalékuk pedig gyakrabban bocsátja áruba saját javait. Ez a trend pedig várhatóan erősödni fog, hiszen már Magyarországon is egyre keresettebbek az online piacterek és a közösségi szolgáltatások. Így például egyre jelentősebb szerepet kap a hazai ingatlan- és a turisztikai piacon olyan közösségi szálláshely-szolgáltató, amelynek segítségével olcsón és egyszerűen „költözhetünk be” helyiek ingatlanába egy nyaralás alkalmával vagy akár hosszabb időre. Létezik már magyar ötleten alapuló közösségi gasztronómiai szolgáltató vállalkozás is, és egyre többen vannak azok is, akik szerényebb térítés fejében kölcsönveszik vagy kölcsönadják a ház körüli munkákra alkalmas gépeket. A működési modellről és sikeres hazai és külföldi példákról olvashat itt.