A konvergenciajelentést a magyar kormány 2009. május 27-i ülésén hagyta jóvá a jelentést, és május 29-én nyújtotta be az Európai Bizottság és a Tanács részére. "Magyarország az ajánlásoknak folyamatosan eleget tett; az államháztartás hiánya a kitűzött céloknál is jobban javult, 2008-ban a GDP 3,4 százalékát érte el. A kivételesen gyorsan romló világgazdasági környezet azonban azzal járt, hogy a makrogazdasági feltételek jelentősen kedvezőtlenebbül alakulnak, mint azt a 2008. decemberi konvergenciaprogram elkészítésének időpontjában látni lehetett" - áll a jelentésben.
Kicsit több a bizalom, mint korábban
A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) keddi közlése szerint továbbra is jelentősen elmarad az ilyenkor megszokottól a Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított májusi értéke. A májusi BMI 45,3 százalék ami 4,7 százalékponttal magasabb ugyan az áprilisi értéknél, de a feldolgozóipar csökkenését mutatja, és kisebb, mint az májusban szokásos. Az ECOSTAT konjunktúra indexei ugyanakkor az utóbbi három hónapban mind a TOP-100, mind a kis- és középvállalkozói körben javultak, a bizalmi mutatók emelkedése viszonylag egyenletes volt, mértéke meghaladta a 6 százalékot - közölte a májusi felmérés eredményeit az intézet kedden.
Fenntartja a magyar bankszektor egészére érvényben lévő negatív kilátását a Moody's Investors Service, amely a fő kockázatok közé sorolja a recesszió mellett a devizaalapú hitelkihelyezések jelentős arányát. A nemzetközi hitelminősítő egyébként az elmúlt napokban a cseh és a szlovák bankrendszer egészére érvényben tartott kilátását is egyaránt stabilról negatívra rontotta.
Segítség az élelmiszeriparnak
Eközben kedden kiderült, hogy hamarosan indul a hétvégén bejelentett élelmiszeripari bankgarancia program, miután a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) honlapján már szerdától elérhető lesz az igénybevétel szabályait rögzítő feltételrendszer és a szükséges formanyomtatványok is. A program keretében az alapvető élelmiszeripari tevékenységekkel (vagyis a hús-, a baromfi-, a tej-, a burgonya-, továbbá a gyümölcs- és zöldségfeldolgozással, -tartósítással, malom- és sütőipari tevékenységgel, valamint szőlőbor-termeléssel) foglalkozó élelmiszeripari vállalkozások a kereskedelmi bankoktól az MFB Zrt. által adott bankgaranciával középlejáratú forgóeszköz hitelt vehetnek fel. A MFB által nyújtott bankgarancia mértéke 80 százalék. Ehhez járul még az állam 90 százalékos készfizető kezessége az ügyletek kapcsán.
Békés hely a világban
Magyarország változatlanul a világ legbékésebb országai között van, bár helyezése, több más kelet- és nyugat-európai országéval együtt, romlott az elmúlt egy évben a Londonban kedden közzétett idei békevilágrangsor szerint. A rangsorból kiderül, hogy a globális gazdasági válság miatt a világ egészében véve is kevésbé békés, mint tavaly, és az erőszak évente több mint hétezer milliárd dollárjába kerül a világgazdaságnak. A The Economist Intelligence Unit Global Peace Index (globális békemutató) néven készítette el immár harmadszor ezt az összehasonlító éves felmérést, amelybe ezúttal 144 országot vont be.
A 23 mennyiségi és minőségi jelzőszám között van az erőszakba torkolló megmozdulások valószínűsége, a politikai instabilitás mértéke, a GDP-érték arányában mért katonai kiadások, az ENSZ békefenntartó misszióihoz nyújtott anyagi hozzájárulás, a 100 ezer lakosra jutó emberölések, illetve bebörtönzöttek száma, a 100 ezer lakosra jutó nehézfegyverek száma, a terrortámadások veszélye, illetve az, hogy milyen könnyen lehet kézifegyverekhez hozzájutni az adott országban.
A bonyolult súlyozással kialakított kritériumrendszer alapján Magyarország az idén a 27. helyre került a tavalyi 18. helyezés után, vagyis kiesett az első húszból. Továbbra is benne van azonban a legbékésebb 20 százalékban, ellentétben számos más kelet-európai EU-tagállammal, például Romániával, Lengyelországgal és a balti köztársaságokkal. Románia a 144 ország közül a 31., Lengyelország a 32., Észtország a 38., Litvánia a 43., Lettország pedig az 54. helyre került az idei békeranglistán.