Sikeres a lisszaboni stratégia

Csütörtökön kezdődött brüsszeli csúcstalálkozójukon az Európai Unió állam-, illetve kormányfői az EU versenyképességének javítását szolgáló, először 2000-ben útjára indított lisszaboni stratégia új szakaszának, 2008-2010-es ciklusának megkezdéséről döntenek.

A 2008-2010-es ciklus megtartja a 2005-ben újraindított lisszaboni stratégia akkor kijelölt főbb prioritásait - közölte Iván Gábor külügyminisztériumi szakállamtitkár. Ezek körébe tartozik, hogy - különösen a kisvállalkozók számára - az eddiginél inkább vállalkozóbarát környezetet kell teremteni, továbbá javítani kell a foglalkoztatási feltételeket. Kiemelt célkitűzés a kutatás-fejlesztés és innováció, az energiapolitika, valamint az éghajlatváltozás elleni küzdelem.

Magyarország ezekkel a célkitűzésekkel teljes mértékben egyetért - mondta Iván Gábor. Hazánk azonban lehetőséget lát arra, hogy a program a jelenleginél jobban működjön: "Javaslatot tettünk arra, hogy pontosabb módszertani megoldások révén jobban fel lehessen mérni, milyen eredményeket hoz a lisszaboni program" - közölte a szakállamtitkár. Ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a makrogazdasági szinten is mérhető mutatók alapján valóban úgy tűnik, hogy 2005-ös újraindítása óta a lisszaboni stratégia kézzelfogható eredményeket hozott. (A kormány várhatóan nyár közepére fogadja el a Lisszaboni stratégia három évre szóló nemzeti programjának tervezetét.)

Ezen eredmények közt említette, hogy uniós szinten javult a foglalkoztatási helyzet - 6-6,5 millió új munkahely jött létre -, strukturális reformok indultak meg a tagállamokban, valamint összesített EU-szinten érdemben csökkent a konszolidált államháztartási hiány. Ezek - hangsúlyozta - mind olyan változások, amelyek a tagállamok strukturális reformjaiból adódnak, a lisszaboni célkitűzés elveivel összhangban. (Elmarad a céltól a kutatás-fejlesztésre fordított összeg az Európai Unióban, Magyarország a középmezőnyben foglal helyet.)

Reflektorban a klímavédelem

Uniós diplomáciai források szerint a csütörtök délutáni vita főként a klímavédelmi célkitűzésekről folyt. Az Európai Bizottság által javasolt széndioxidkibocsátás-csökkentési előirányzatok tekintetében több uniós tagállam nagyobb rugalmasságot javasolt.

Vita van arról, hogy az iparnak mely év adataihoz viszonyítva kellene 20 százalékkal csökkentenie a kibocsátást. Az EU legfőbb végrehajtó szervének számító Bizottság 2005-öt javasolja bázisévnek, ám több ország - így Magyarország is - annak figyelembe vételét szeretné elérni, hogy 1990 után a keleti tagországokban leépült a "szocialista nagyipar", és ezzel együtt jelentősen csökkent a széndioxid-kibocsátás is. (Néhány esetben szigorítani, néhány esetben pedig enyhíteni kellene a jogszabályokon, hogy hazánk teljesítse a kibocsátásra vonatkozó uniós elvárásokat.)

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo